stanicna kniznica cadca 004Kysucká knižnica v Čadci sa rozhodla spestriť ponuku aktivít pre záujemcov o knihy a čítanie. Verejnosti sprístupnila v priestoroch hlavnej železničnej stanice Čadca „staničnú knižnicu“.

Ako funguje? Máte doma knižku, ktorú ste už prečítali, ale je Vám ľúto ju vyhodiť? Prineste ju do staničnej knižnice a vymeňte ju za inú. Alebo ju tam len jednoducho nechajte, aby si ju mohol prečítať i niekto iný. Staničná knižnica slúži k bezplatnému požičiavaniu a výmene kníh. Je domovom pre knihy, ktoré už nepotrebujete, ale zároveň môžu urobiť radosť niekomu inému. Kniha môže byť veľmi dobrým spoločníkom na dlhšiu cestu vlakom, spríjemní cestovanie, poučí, pobaví a hlavne poteší, ak si cestujúci vyberie literárny žáner, ktorý je mu blízky.

stanicna kniznica cadca 002Kysucká staničná knižnica ponúka knihy rôzneho druhu pre deti, mládež a dospelých. Ide prevažne o knihy, ktoré sú vyradené z fondu knižnice alebo ich knižnici venovali jej priaznivci. „Veríme, že každý čitateľ si nájde svoju knihu, každá kniha si nájde svojho čitateľa. Našim prianím je podporovať čítanie a vytvárať priaznivý vzťah ku knihám,“ konštatuje riaditeľka knižnice Janka Bírová.

Staničnú knižnicu sa podarilo zriadiť v spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky. Vďaka patrí vedúcemu Strediska miestnej správy a údržby železničných budov Žilina Danielovi Vojčiniakovi a prednostovi železničnej stanice Čadca Rastislavovi Čerňanskému. „Čítať sa dá všade... aj na železničnej stanici. Výber kníh v staničnej knižnici spríjemní cestujúcim čas strávený čakaním na vlak alebo cestovanie vlakom,“ hovorí Daniel Vojčiniak.

Staničná knižnica je malá verejná požičovňa kníh, z ktorej si každý môže knižku vybrať, prečítať, vrátiť, prípadne si ju môže aj ponechať alebo vymeniť za inú. Cieľom je, aby verejnosť nestratila kontakt s knihou, ktorá ponúka nezameniteľné čaro a zážitok z čítania.

Srdečne vás pozývame vybrať si tú svoju novú knižku z niektorej z nich alebo priniesť nepotrebnú knihu a urobiť tak radosť niekomu inému. Nezabudnuteľný čitateľský zážitok vám prajú pracovníci Kysuckej knižnice v Čadci.


Mgr. Ľubica Lašová
Kysucká knižnica v Čadci

foto: Kysucká knižnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: