cestovatelsky klub kysuceFrantišek Kekely je rodák z obce Ochodnica. Posledné roky ale strávil viac vo svete ako doma, keďže pracoval ako profesionálny sprievodca v Afrike, na Blízkom východe, ale napríklad aj v európskych Alpách. Jeho neuveriteľné zážitky, fotografie a zaujímavosti z ciest si môžete pozrieť aj na jeho webe travelers.sk.

Dnes vo svojej obci zakladá turistický klub, s ktorým má ambície dobýjať nielen slovenské hory, ale aj tie svetové. Niekoľko zaujímavých vysokohorských trekov už so svojimi krajanmi absolvoval napríklad v Alpách, na Balkáne či na africkom kontinente.

Prečo ste sa rozhodli založiť turistický klub?

cestovatelsky klub 3Pokus v zime zdolať najvyššiu horu severnej Afriky v Maroku, vyše 4000 m vysoký Jebel Toubkal

V našej dedine je dostatok turistov, ktorí sú na horách pravidelne, dokonca turisti so skúsenosťami zo zahraničia i mimo Európy. V susednej obci funguje turistický klub už dlhší čas, tak prečo ho nezaložiť aj u nás, keď tu je táto športová aktivita spätá s prírodou populárna? Jednoducho, chceme viac stmeliť, spojiť tú miestnu komunitu turistov.

Keď niekto potrebuje parťáka na hory napríklad na tento víkend, už máme skupinu, kde sa stačí len spýtať a verím, že iný turista z obce sa nájde a pridá. Taktiež sme chceli vytvoriť miesto, kde sa medzi sebou podelíme o rady, tipy, prípadne si pošleme fotky, kde to ako vyzerá. A v neposlednom rade sa i sem-tam spolu stretnúť, či zorganizovať nejaké spoločné podujatia a samozrejme výstupy. Tie mimochodom už niekoľko rokov aj robíme – ako partia turistov z obce sa vždy na Štefana niekam vyberieme, i s prespaním na nejakej horskej chate. Čiže dalo by sa povedať, že už sme tu tak trochu ako istá komunita turistov spolu fungovali, len to chceme urobiť oficiálnejšie, s o čosi väčšou aktivitou.

Koľko máte členov?

Nie je tomu ani týždeň, čo som na internete zverejnil, že tu vzniká turistický klub (smiech), takže ešte asi skoro povedať nejaké číslo. No hneď ako som to zverejnil, v tej našej vytvorenej skupine sa objavilo behom chvíle cez 60 ľudí, možno teraz ich je ešte viac, z obce i blízkeho okolia. Tie reakcie na to boli až prekvapujúco pozitívne a viacerí tomuto nápadu takpovediac zatlieskali, čo nás samozrejme teší.

Tento nápad sme dostali traja na spoločnej túre, no už predtým som sa s inými spoluobčanmi na iných túrach o tom bavil, že by sa tu niečo také malo založiť, čiže rátam, že aj títo ľudia sa pridajú. Niektorí mi po zverejnení tohto nápadu už napísali, že by sa určite pridali. Takže uvidíme, ale vyzerá to, že ten záujem tu je, ale na nejaké presné číslo je ešte skoro. Opýtajte sa za mesiac, za dva.

cestovatelsky klub 2Kysučania na balkánskych horách, hranice Albánska a ČIernej hory

Kde ako klub chodíte?

Ako hovorím, len pred týždňom som zverejnil, že tu niečo také zakladáme. Michal Surovčák vytvoril pekné logo a predstavil som náš plán založiť turistický klub, čo chceme robiť atď., to je zatiaľ naozaj všetko, čím sa ako niekoľko dní starý klub „môžeme pochváliť.“ No ak môžem hovoriť o túrach, ktoré som už s ľuďmi z našej obce za posledné roky absolvoval, tak samozrejme sú to okolité hory, vrchy Malej a Veľkej Fatry, Vysoké i Nízke Tatry, ale turistikoval som s Ochodničanmi už aj v Alpách, po Balkáne, kde tá príroda je taktiež neuveriteľná a hory vysoké, a asi 2-3 roky dozadu sme sa pokúšali v zimnom období zdolať traja Kysučania aj najvyšší bod severnej Afriky – Jebel Toubkal.

cestovatelsky klub 1František Kekely v najvyššie položenej krčme Afriky, ktorá sa nachádza neuveriteľných 3260 m.n.m. v Simienskych horách v Etiopii

Spali sme vo výške nad 3000 m.n.m., ale počasie nás vtedy hore nechcelo pustiť. Nevadí, ešte sa tam vrátim. Dokonca, to bola ale viac menej náhoda, som s jedným Ochodničanom turistikoval aj v nádherných Dračích horách v Juhoafrickej republike. Neplánovali sme to, jednoducho sme sa tam stretli. Čo sa týka plánov do budúcna, kde by sme ešte chceli ísť, tak tie zahrňujú samozrejme aj Slovensko, ale láka nás aj ten svet. Verím, že už túto zimu sa opäť vrátim do Álp a už dlhšie mám v hlave Kaukaz.

Ktoré miesta na Kysuciach máš najradšej?

Tie v okolí našej obce, či už je to osada Beľajky, Jastrebie alebo dobre známe Petránky s rozhľadňou na vrchu. Všetko sú to pre mňa srdcovky, kde chodím už od malého decka a doposiaľ ma neomrzeli, práve naopak, vždy som paf, keď odtiaľ pozerám napríklad na hrebene Malej Fatry alebo vidím zavčas rána tú pasúcu sa divokú zver. Je to tam pre mňa neopísateľné.

stefansky vystupTradičný štefánsky spoločný výstup Ochodničanov na slovenské hory. Fotografia z vrchu Suchý v Malej Fatre

Máš nejaký nespoznaný turistický tip na Kysuciach?

Ťažká otázka pre mňa, lebo priznávam, že tie Kysuce nemám úplne pochodené. Isto by iní tunajší turisti vedeli lepšie poradiť. Skôr by som si trúfal radiť a dávať tipy v Alpách, než tu. Je to tým, že posledné roky som dosť strávil a behal v zahraničí, čiže Kysuce som tak trochu zanedbával, ale to napravím. Mám tu samozrejme prejdené niektoré tie známe klasiky, ako napríklad Ľadonhora, nad Kysuckým Novým Mestom vrch a rozhľadňa Tábor, na Veľkú Raču som ešte ako študent chodil... no z toho čo som tu u nás zatiaľ pochodil, mám stále úprimne najviac v hlave i doslova v srdci tie vyššie spomínané miesta v okolí Ochodnice: Beľajky, Petránky, Jastrebie. A myslím, že nech sa na Kysuciach vyberiem kdekoľvek, tak to tak aj zrejme ostane, lebo nielenže tam je krásne, krásne výhľady, ale je to aj pocit domova.

Ďakujem za rozhovor

zhováral sa Peter Kolembus

Viac sa dozviete na cestovateľskom webe www.travelers.sk

Stránka turistického klubu

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: