modre odrazkyAj vy ste si všimli nové modré odrazky pri ceste v Starej Bystrici a neviete na čo slúžia? Zisťovali sme ich pôvod a účel.

Modré odrazky pri cestách majú odradiť zver pred nočným prechodom cez cestu, keď po nej ide auto. Odrazky pomáhajú zvýšiť bezpečnosť nočnej jazdy po úsekoch, kde sa často vyskytuje zver a znižuje tak riziko stretu zvery s motorovým vozidlom.

O inštaláciu týchto „modrých odraziek“ sa postaralo Poľovnícke združenie Bystrica zo Starej Bystrice: „V úseku od 9 km po 13 km sme zo súhlasom Slovenskej správy ciest nainštalovali takéto odrazky, ktoré odrazom svetla, ktoré smeruje do poľa, alebo ku korytu rieky, kde sa zver veľmi často vyskytuje, odplašuje pred náhlym vybehnutím na vozovku. Tento úsek je známy častými dopravnými nehodami, kde sme ako Poľovnícke združenie pravidelne riešili za asistencie polície dopravné nehody zapríčinené práve stretom motorového vozidla a lesnej zvery,“ informuje nás Milan Prišť z Poľovníckeho združenia.

modre odrazky2


A výsledok? Už po mesiaci sa ukázalo, že sa práca poľovníkov vyplatila.

„Zhruba za jeden a pol mesiaca po tom, čo sme zakúpili a nainštalovali 200 ks odraziek v tomto úseku za cca 800 € sa nestala žiadna dopravná nehoda zapríčinená stretom zvery a motorového vozidla. Takže naša snaha a financie vložené do projektu prinášajú želaný účinok,“ dodáva Milan Prišč.

Ako to funguje?

Modrá farba, ktorá sa v prírode nevyskytuje a správne spravený lom svetla, ktorý smeruje von od cesty tvorí akoby svetelnú bariéru, ktorá odrádza zver, aby vbehla na cestu. Svetlo sa odráža len vtedy, keď na odrazky zasvieti reflektor prechádzajúceho vozidla. Preto v inom čase zver nie je obmedzovaná v prirodzenej migrácii v obci či regióne.
Nehody sa stávajú väčšinou nad ránom či za súmraku a večer zhruba do polnoci, kedy je aktivita lesnej zvery najväčšia. Preto ak často jazdíte večer či nad ránom je na mieste obozretnosť. Na Kysuciach je množstvo takýchto úsekov, kde hrozí stret so zverou.

cesta

Autor a foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: