dom nuvo cadcaČadca by mala byť o niečo krajšia. „Na kolene“ vzniká nový projekt Dom Nuvo, ktorý navrhli bratia Martin a Viktor Mikovčákovci.

Žiadna reklama a zjednotený dizajn. Vlastníci projektu, ktorý sa momentálne stavia v Čadci „Na kolene“ zverejnili na sociálnej sieti informáciu, že na rozdiel od iných budov, ktoré sú kompletne oblepené reklamou bude táto nová polyfunkčná budova bez reklamy. Vďaka tomu môže vyniknúť zaujímavá architektúra, ktorá v Čadci chýba.

O aký projekt ide a aké sú zámery sú zámery? Na naše otázky odpovedá investor.

V centre Čadce, ktoré Čadčania poznajú ako „Na kolene“ vidieť stavebný ruch. Čo tam vyrastie?

Áno, všetci túto lokalitu poznajú ako „koleno“ prípadne Štátne majetky podľa zástavky autobusu. Je to miesto kadiaľ denne prejde mnoho ľudí, či už čakajú na autobus alebo len prechádzajú ďalej do mesta. Práve preto je paradox, že toto miesto bolo a stále je zanedbané. Ja sám som si odstál veľa hodín svojho života práve na tejto zástavke cestou zo školy a nebolo to vždy príjemné. Buď zatekalo do zástavky alebo sa cez leto nedalo kde skryť pred slnkom. Práve preto som rád, že už je na mieste pracovný šum a „koleno“ sa dočká zmeny. Hlavnou časťou projektu pre túto lokalitu je trojpodlažný polyfunkčný Dom Nuvo a obnova okolia a zástavky.

dom nuvo cadca 2

Chcete zaujať zaujímavou architektúrou. Čím bude nový projekt výnimočný?

Celý projekt bude vo svojej podstate práveže veľmi jednoduchý. Je dôležité, že sme sa hneď spojili s najlepším lokálnym architektonickým talentom a bratia Mikovčákovci uchopili projekt od začiatku veľmi rozumne a priniesli funkčné nápady pre dané miesto. Už od začiatku tvorby Domu Nuvo sme chceli isť cestou pár materiálov a držať architektúru minimalistickú. Nakoniec to bude sklo, betón a tehla. Tieto materiály odkazujú na nedávnu industriálnu históriu mesta zároveň ostávajú dlhodobo aktuálne aj pre budúcnosť. Tiež sme sa chceli vyhnúť farebnej fasáde lebo si myslíme, že práve tieto fasády rozbíjajú Čadcu ako mesto a potom nepôsobí ako celok príjemne. Všetká táto minimalizácia hlavne preto, aby architektúra nerušila okolie ale len ho príjemne dopĺňala.

Išlo nám aj o to, aby sme spríjemnili a sfunkčnili priestor pri budove. Dom Nuvo bude mať odstúpené prízemie, kde sa podlubím rozšíri priestor čo zabezpečí lepší komfort pre ľudí na zástavke. Máme rozpracovaný aj projekt návratu zelene k Domu Nuvo v najväčšej možnej miere, čo vytvorí príjemnú mikroklímu aj tieň počas letných dní.

dom nuvo cadca 1

Na sociálnej sieti ste prehlásili, že budova bude bez reklamného smogu. Chápem to tak, že situáciu v Čadci vnímate a chcete ísť v tomto smere príkladom?

Áno, na Dome Nuvo ani v okolí nebude žiadna reklama. Dôležitá však nie je iba nadbytočná reklama, ale aj dizajnové zjednotenie, minimalizácia a pravidlá prevedenia nevyhnutného označenia prevádzok.

Myslíme si, že by mestský priestor a budovy mali slúžiť v prvom rade ľuďom a nie reklamným plochám. V Čadci je tento problém obrovský a narúša to celkový dojem z mesta. Tento doslova zaplavený verejný priestor nepôsobí vôbec príjemne a v takom priestore sa ľudia prirodzene ani nechcú zdržiavať. Nechceme však nikomu kázať ako by mal k tomuto problému pristupovať. My máme na to určitý názor a chceme začať od seba.

autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: