street art knmGraffiti, street art aj akademickí umelci tvoria v rámci festivalu Sewer Street Fest veľkoformátové diela v Kysuckom Novom Meste. O festivale nám porozprával Filip Svrček.

Skúste nám trocha priblížiť čo je Sewer Street Fest.

SSF (Sewer Street Fest) je lokálna kultúrno-umelecká udalosť, na ktorej sa počas jedného víkendu stretne 80 - 90 graffiti, street art ale aj akademických umelcov a amatérov na jednom mieste a spoločne tvoria na rôznych plochách v meste. Ide o malý festival s jedinečným obsadením slobodného umenia.

Ako vznikol tento nápad?

Robiť takúto udalosť nikto z nás neplánoval. Prvý impulz k vzniku takejto komunitnej aktivity bolo vzatie nášho kamaráta do väzby. Na základe toho sme sa spojili, spravili stretnutie v úzkom kruhu kamarátov, počas dňa sa tvorilo, hrala hudba a z toho stretnutia vzniklo video a fotky, ktoré mu boli poslané ako podpora od nás v tom čase. Ďalšie ročníky boli v neurčitom duchu avšak dopyt zo strany umelcov a ľudí sa zväčšoval. Vyplnili sme dieru v alternatívnom spôsobe zábavy, ktorá tu neskutočne chýba.

street art 003

Kto sa zúčastňuje takýchto podujatí? Kto najslávnejší, najznámejší sa zúčastnil tohto podujatia?

Základný kameň festivalu sú graffiti umelci, akademickí umelci zo Slovenska a Čiech, avšak posledné ročníky sa zúčastňujú aj umelci z iných krajín Európy aj mimo nej. Napr. Island, Nórsko, Nemecko… tento rok by mal byť ešte pestrejší. Toto tvorí jadro, ale samozrejme veľmi dôležitý je hudobný a sprievodný program, bez ktorého by to nešlo. Zároveň sa zúčastňujú interpreti, ktorí tvoria sprievodný hudobný program podujatia. Z umelcov spomeniem: z akademickej pôdy napríklad Juraj Ďuriš - akademický maliar, rovnako Radim Straka, Matej Maturkanič a ďalší. Z graffiti scény spomeniem asi to verejnosti najznámejšie Separ, Smart, Doke avšak je tu veľa ďalších kvalitných umelcov, ktorí nie sú bežnej verejnosti známi. Z interpretov sme si zažili za tú dobu: Gleb, Fobia Kid, Fvck Kvlt, Dušan Vlk, Dj Jansko Král, HAARP a mnoho ďalších.

sewer street fest 006

Kde môžeme vidieť tieto diela a kde všade ste vy alebo umelci zúčastňujúci na feste zanechali svoj podpis?

Zóny sa nachádzajú v rámci KNM, niektoré diela môžete nájsť na google maps. Hlavný areál festivalu sa nachádza pri SPŠ IT. Stien je naozaj veľa. Pred a počas festivalu sú k dispozícii bulletiny a mapky, kde môžu ľudia počas dňa prechádzať mestom nájsť jednotlivých umelcov a miesta.

Ako sa na to pozerajú bežní obyvatelia? Sú za, alebo im to skôr prekáža?

Pri prvých udalostiach boli názory rozpačité avšak časom úplne zmizli akékoľvek útoky alebo nepochopenie. Drvivá väčšina je voči dielam nastavená pozitívne a sám vidím, že našim prístupom sme verejnosť v meste aj okolí edukovali správnym smerom ako sa na toto “moderné umenie pozerať”.

street art 002

Momentálne sme spustili open call na nové plochy a úprimne poviem, ostali sme milo prekvapení ponukou - také množstvo nových plôch sme k dispozícii nemali. Dovolím si tvrdiť, že takýmto spôsobom budeme môcť v budúcnosti dielami, ktoré vzniknú konkurovať metropolám. Momentálne filtrujeme plochy a čakáme na vyjadrenia umelcov, ktoré si vyberú. Začali sme s 3 zónami, momentálne ich je 6 alebo 7 a je možné, že ďalšie 4 pribudnú.

street art 004

Ako vzniká nápad čo tam zobraziť? Prispôsobujete témy napríklad okoliu?

Tvorba jednotlivcov je postavená na absolútnej slobode. Nakoľko umelci nie sú honorovaní, sú tu dobrovoľne na svoje vlastne náklady, bolo by minimálne neslušné požadovať niečo podľa “mojej” chuti.

Zažili ste niekedy niečo kuriózne pri tejto tvorbe?

Ja osobne nikdy, keďže sa v tejto komunite pohybujem veľmi dlhú dobu, avšak verím, že pre verejnosť je to skutočný zážitok mať týchto ľudí na dosah, porozprávať sa, vytvárať interakcie.

sewer street fest 001

Ako sa pozeráte na to, keď vidíte na rôznych miestach počarbané plochy a fasády? Čo by ste odkázali takýmto "umelcom”?

Mal by som povedať, že to je prinajmenšom trestný čin a je to absolútne nevhodné. Poviem však úprimne, že bez týchto čmáraníc po fasádach by sme sa dnes nemohli pozerať na tieto fascinujúce veľkoformátové diela. Možno, že to tak nevnímame, ale je to jedinečná symbióza čmáraníc a urbanizmu miest, tento festival je výsledok evolúcie pouličného umenia.

Kedy najbližšie uvidíme nové diela? Už viete kde budú vaše "plátna”?

Festival bude prebiehať v termíne od 10.6. do 11.6., počas týchto dní bude na dosah bohatý program, ktorý stojí za to, avšak časť umelcov začne tvoriť diela už pár dní pred festivalom.

Ďakujem za rozhovor.

zhovárala sa Janka Kolembusová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: