mazoretka saska trvalcovaNedávno zvíťazila na svetovom pohári v Zadare. Saška Trvalcová pôsobí v Mažoretkovom klube Bella - Vysoká nad Kysucou a porozprávala nám, ako sa mažoretkový šport neustále vyvíja a napreduje.

Saška, ako si sa dostala k mažoretkám?

Pamätám sa na to, akoby to bolo včera :) Moja sesternica Izabelka sa ma opýtala, či nechcem chodiť na mažoretky spolu s ňou. Viem, že som nezaváhala ani chvíľu, hoci som netušila, čo sú mažoretky. :) Mala som 4 roky, keď som prvýkrát prišla na tréning do Kulturného domu v Turzovke, vtedy ešte pod vedením dnes už bývalej trénerky Natálie Smädišovej.

mazoretky kysuce 1Čo sa ti na tomto športe páči?

Páči sa mi, že sa tento šport neustále vyvíja a napreduje. Niekdajšie nudné točenie paličkou a neustále pochodovanie sa v súčasnosti vytráca a nahrádza ho modernejší tanečný pohyb a gymnastika. A keďže ja milujem gymnastiku a tanec, práve v mažoretkovom športe som doma.

Ako sa ti páčilo na súťaži Svetového pohára v Zadare?

Veľmi sa mi tam páčilo :) Bola tam príjemná súťažná atmosféra. Prežívala som obrovskú radosť, keď mi rodičia deň pred plánovaným odchodom definitívne potvrdili, že naozaj cestujeme. Pretože asi posledné dva týždne všetky okolnosti nasvedčovali tomu, že budeme musieť cestu do Zadaru zrušiť. Bolo tam krásne. Bola som prvýkrát pri mori a neskutočne som si to užila. Bola to pre mňa taká odmena za víťazstvo a dva roky tvrdej driny na tréningoch.

V júni roku 2022 sa v tej istej športovej hale konajú Majstrovstá Európy a v roku 2023 Majstrovstvá sveta v mažoretkovom športe. Budem robiť všetko preto, aby som sa na toto miesto znovu vrátila, najlepšie aj s mojimi kamarátkami zo súboru Bella. A musíme tam byť dlhšie! :)))

Koľko musíš trénovať, aby si vyhrala svetový pohár?

Sú to hodiny a hodiny driny, ktoré neviem spočítať. Netrénujem len pre to, aby som vyhrala. Trénujem preto, lebo ma to baví a napĺňa. Boli časy, keď som trénovala 7 dní v týždni - v piatok som bola do 20.00 hod v telocvični a v sobotu ráno 9.00 hod. som tam bola znova. Výhra je pre mňa len uistenie, že to, čo ma baví asi robím dobre.

Aká je pani trénerka? Je prísna?

Už šiesty rok je mojou trénerkou Mgr. Dominika Dlhopolčeková a za ten čas sme toho spolu veľa prežili. Radosti, starosti, slzy, úrazy aj úspechy a veľa zábavy. No a či je prísna? Je. A veľmi. :D Dominika je taký môj hnací motor, ktorý za žiadnych okolností nepoľavi zo svojich nárokov. A aj vďaka tomu som získala viacero titulov, či už ako sólistka alebo spoločne s ostatnými dievčatami zo súboru Bella.

Taktiež by som rada poďakovala môjmu trénerovi gymnastiky Mgr. Martinovi Argalášovi, bez ktorého by som len ťažko obstála v silnej konkurencii sólistiek, či už doma alebo v zahraničí.

 saska mazoretka 006

 saska mazoretka 008

Čo by si chcela ešte dosiahnuť?

Ako som už vyššie spomínala, vybojovať si postup na budúcoročné Majstrovstvá Európy a aby sme sa ich zúčastnili v čo najväčšom počte z nášho klubu. A tak celkovo by som si veľmi priala, aby sa v budúcnosti mažoretkový šport dostal na olympijské hry, ideálne keby som to stihla ešte aj ja. :)

 saska trvalcova mazoretka 001

 trening mazoretka 002

Chcela by si ešte skúsiť aj iný šport?

Ja som dosť aktívny typ človeka, takže ak nie som práve na tréningu, tak veľmi rada bicyklujem, behám, chodím na turistiku na kolieskové korčule, rada plávam, v zime lyžujem a korčuľujem. Chodím na gymnastiku a budúci týždeň idem prvýkrát na tréning futbalu, tak mi držte palce. :)

Saška, ďakujem za rozhovor a želám ti ešte veľa úspechov.

zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: