magneticka rezonancia cadca 003Dnes 9. augusta 2019 uviedla Kysucká nemocnica v Čadci do prevádzky kľúčové diagnostické zariadenie – magnetickú rezonanciu.

Nové špičkové pracovisko magnetickej rezonancie bolo v Kysuckej nemocnici v Čadci slávnostne uvedené do prevádzky. Už v nasledovnom týždni vyšetrí prvých pacientov.

Zariadenie bude slúžiť pre spádovú oblasť takmer 130-tisíc obyvateľov. Doteraz museli byť pacienti prevážaní až desiatky kilometrov za vyšetrením do Žiliny, Martina, Ružomberka, Prievidze či Dolného Kubína. ODteraz budú vyšetrení priamo v Kysuckej nemocnici.

Magnetická rezonancia sa nachádza v budove Urgentného príjmu. Prvých nemocničných pacientov vyšetrí už budúci týždeň v rámci školenia aplikačným technikom z Viedne, ambulantní pacienti sa budú môcť objednávať na vyšetrenie s termínom od prvého septembra.

magneticka rezonancia cadca 002

Moderná technológia ponúkne lekárom komfort v diagnostike, liečbe a predovšetkým pacientom poskytne rýchlu a dostupnú kvalitnú zdravotnú starostlivosť. ,,Som veľmi šťastný, že sa nám to po sedemročnom boji konečne podarilo. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou len v našej spádovej oblasti potrebuje zhruba 4 100 pacientov ročne. Podarilo sa nám získať lekára, ktorý má desať ročnú prax priamo na magnetickej rezonancii a dokopy 20 ročnú prax na rádiologickom oddelení. Štartujeme s kvalitným tímom v spolupráci s našimi lekármi, ktorí majú potrebné vzdelanie a potrebné kurzy,“ povedal Martin Šenfeld, riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci a poslanec ŽSK.

Vedenie nemocnice sa niekoľko rokov snažilo získať súhlas VšZP na zazmluvnenie prístroja. To sa podarilo získať minulý rok v júli po tlaku petície obyvateľov a intervencii župy, ktorá viedla rokovania na ministerstve. Žilinská župa obstarala novú magnetickú rezonanciu elektronickou aukciou. Predpokladaná hodnota zákazky bola 1,2 milióna eur. ,,Som rada, že aj Žilinský samosprávny kraj ako najväčší poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v kraji mohol prispieť k nakúpu tohto zariadenia, ktorý sa nám podarilo vysúťažiť veľmi výhodne v sume 610 tisíc eur (bez DPH) so 60 mesačným servisom,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová. ,,Obyvatelia Kysúc sa konečne po dlhých rokoch čakania a snahy dočkali prístrojovej techniky, ktorú tento región už veľmi potreboval,“ dodala.

Celková hodnota pracoviska magnetickej rezonancie v Kysuckej nemocnici sa spolu so stavebnými prácami a softvérovým vybavením dostala na sumu 917-tisíc eur, z toho 400-tisíc eur prispel Žilinský samosprávny kraj. Ostatné náklady hradila nemocnica.

Ako prejav vďaky všetkým, ktorí sa pričinili o zazmluvnenie a zabezpečenie špičkového pracoviska, bol pre budovou zasadený strom vďaky.

ŽSK je zriaďovateľom 4 nemocníc s poliklinikou a 1 polikliniky. Od mája 2016 poskytuje vyšetrenie magnetickou rezonanciou Dolnooravská nemocnica s poliklinikou v Dolnom Kubíne, teraz pribudne ďalšia župná rezonancia v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj