batorova mariaVýznamná vedkyňa od detstva žije a pôsobí v Čadci. V ankete Slovenka roka 2021 získala nomináciu v kategórii Veda a výskum.

Prof. Mária Bátorová patrí k významným osobnostiam Čadce, v ktorej žije a pôsobí od detstva. Za svoju vedeckú prácu v oblasti výskumu literárnej vedy je nominovaná v prestížnej ankete Slovenka roka 2021. Anketa vzdáva úctu ženám, ktoré svojím umom, nadaním a pracovitosťou dokázali vo svojom živote niečo výnimočné a užitočné, za čo im patrí vďaka, pocta a všeobecné uznanie. V minulosti ocenené a v súčasnosti nominované dámy svojou prácou významne zviditeľňujú Slovensko aj v zahraničí. Anketu organizuje časopis Slovenska v spolupráci s RTVS a Slovenským národným divadlom.

batorova maria2Prof. PhDr. Mária Bátorová, DrSc. je literárnou vedkyňou a pôsobí v Ústave svetovej literatúry SAV. Je členkou Učenej spoločnosti Slovenska, profesorkou na Masarykovej univerzite Brno a Univerzite Komenského v Bratislave, dlhodobo prednášala na zahraničných univerzitách. Je aj spisovateľkou, autorkou ôsmich vedeckých monografií o tabuizovaných témach moderny v slovenskom, nemeckom, aj anglickom jazyku. Jej vedeckým prínosom je nová komparatistická metóda interpretácie textu a kontextov a zaradenie slovenskej literatúry do paradigmy svetovej moderny.

Za celoživotné dielo získala ocenenie Osobnosť Kysúc

V našom regióne pravidelne prednáša a beseduje na tému literatúry a literárnej vedy, dlhodobo sa zúčastňuje a udeľovaním jedného z hlavných ocenení aj podporuje celoslovenskú súťaž Jašíkove Kysuce. Okrem toho je dlhoročnou aktívnou členkou Kysuckej kultúrnej nadácie a Spolku priateľov Čadce. Je nositeľkou čestného titulu a ocenenia Osobnosť Kysúc za celoživotné dielo za rok 2010.

V živej pamäti máme aj jej nedávny dar nášmu mestu – 33 stromov, ktoré boli vysadené v aleji pri rieke Kysuca (po tom, ako boli pri veternej smršti v roku 2011 v aleji vyvrátené a nenávratné zničené mnohé pôvodné dreviny). Na jej celoživotné pôsobenie a úspechy môžeme byť právom hrdí.

Hlasovať môžete aj vy

Prof. Máriu Bátorovú môžete v ankete podporiť hlasovaním sms-kou v tvare SR 13 na číslo 7504. Hlasovať môžete aj opakovane viackrát. Hlasovanie prebieha do 25.08.2021.

autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: