den zeme 2020Deň Zeme sa koná každoročne 22. apríla a je všeobecne venovaný našej planéte. Napriek obmedzeniam, ktoré momentálne máme sa do výzvy zapojili skoro všetky obce a mestá. Len v trochu inak ako po iné roky.

Deň zeme je ekologicky motivovaný sviatok, ako reakcia na rozsiahle znečisťovanie životného prostredia.

Do čistenia obce sa zapojili aj zamestnanci Obecného úradu z Ochodnice

Pri tejto príležitosti sa rozhodli do čistenia obce zapojiť aj zamestnanci Obecného úradu v Ochodnici. Venovali sa upratovaniu neporiadku nad vodnou nádržou v osade Suchá. Za krátky čas naplnili obecnú dodávku vrecia plné rozličného odpadu ako hrnce, plechovky, taniere, pneumatiky, či rôzne plasty, ktoré po sebe zanechali nezodpovední občania.

„Žiaľ aj v našej obci sa nám dlhodobo nedarí naučiť niektorých našich spoluobčanov ekologicky myslieť a chrániť si životné prostredie. Svoj odpad, prípadne odpad zo svojej podnikateľskej činnosti sú schopní vyviesť na miesta, ktoré nielen špatia vzhľad krajiny, ale priamo ohrozujú prírodu a život v nej (les, potoky a pod.). Táto nezodpovedná činnosť sa prejavuje práve teraz na jar, keď sa po roztopení snehu objavujú divoké skládky po celej našej obci.“ uvádza starosta obce Radoslav Ďuroška.

Tak ako aj iné obce sa tu snažia predchádzať takýmto javom, napríklad rozmiestnením nových nádob na separovaný odpad, rozdávaním kompostérov, zberom plastov a elektroniky, alebo umiestnením veľkokapacitného kontajnera pri Obecnom úrade, no stále sa nájdu ľudia, ktorí vyvážajú svoj odpad do prírody.

Foto z obce Ochodnica

ZOBER SI MA – Vysoká nad Kysucou

Anton Varecha: „Naša obec organizovala výzvu ZOBER SI MA. Ktorá je ešte v trvaní.

Každoročne ku Dňu zeme organizujeme čistenie toku rieky Kysuca. Tento rok je to však s masovosťou podujatí obmedzené , ale samozrejme našli sme vhodné riešenia a podarilo sa nám vyčistiť tok rieky Kysuca v dĺžke cca 7km.“

Aj tu sa podieľali na čistení spolu s obyvateľmi aj zamestnanci obecného úradu. Okrem toho zamestnanci obce realizovali čistenie a zametanie miestnych komunikácií jednak pomocou zametacieho vozidla, ale taktiež i ručne.
„Absolútne ma teší, že niektorí ľudia si i v tomto náročnom čase uvedomujú nutnosť starostlivosti o životné prostredie a i touto cestou im patrí moja obrovská vďaka. Hambím sa však za všetkých tých, ktorí úplne chladnokrvne, pohŕdavo a doslova “hulvátsky” bez štipky sebareflexie dokážu do prírody zaviesť a vyhodiť akýkoľvek odpad!“ dodáva Anton Varecha, starosta obce Vysoká nad Kysucou.

Foto z obce Vysoká nad Kysucou

Obec Olešná a Deň Zeme

Aj obec Olešná sa každoročne zapája do odstraňovania odpadov vo svojom katastri. Aj tento rok prebiehalo čistenie a zber odpadu.

„Je veľa občanov, ktorí sa zapájajú dobrovoľne, bez nároku na odmenu. Napríklad pani Bičaniková s priateľom vyčistila cintorín na Sklenom vrchu, taktiež povyrezávala tŕnie a iné kroviny okolo plota cintorína. Členovia DHZ Olešná vyčistili odpad pod bývalým družstvom a okolie chodníka pri rieke Kysuca, ktorý tam navozili nezodpovední ľudia. Mnohí ľudia čistia okolie rieky a lesa aj anonymne“ hodnotí počínanie ľudí starosta obce Štefan Cudrák.

Obec Olešná uskutočňuje v týchto dňoch aj zber veľkoobjemového odpadu a tento rok sa ho vyzbieralo najviac.

„V našej obci je veľa obyvateľov, ktorí upravujú aj okolie cesty a priekopy pred svojimi domami, sadia kvety, kosia. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorým záleží na tom ako obec vyzerá, za ich prácu a ochotu spraviť niečo užitočné. Taktiež poďakovanie patrí zamestnancom obce, ktorí sa starajú o čistotu obce.

Vyzývam tiež občanov, ktorí vyhadzujú stavebný odpad, plasty, plienky v okolí ciest, riek, lesov, aby to nerobili. Žijeme predsa v 21. storočí – máme separovaný zber, zvoz veľkoobjemového odpadu. Pracovníci obce majú aj iné dôležité práce, ako odstraňovanie čiernych skládok a odpadkov. Náklady na odstraňovanie odpadu v konečnom dôsledku zaplatia všetci občania obce Olešná“ dodáva Štefan Cudrák.

 

„Zober vrece na prechádzku“ - takto znie výzva v Starej Bystrici aj v Zborove

Zborov nad Bystricou aj Stará Bystrica vyhlásila v rámci Dňa Zeme iniciatívu zameranú na ochranu a starostlivosť o životné prostredie "ZOBER VRECE NA PRECHÁDZKU" , kde vyzývajú svojich občanov k individuálnemu čisteniu svojho okolia.

 

V centre Turzovky sadili okrasné stromčeky

sadenie stromcekov 005

V Turzovke sa tradičný - organizovaný Deň Zeme vzhľadom na súčasnú situáciu tento rok nekonal, ale zamestnanci mesta a Mestský podnik služieb priebežne čistia cesty, chodníky a parky po zimnom období. Taktiež využili pekné počasie a zasadili okrasné stromčeky v centre mesta.

Foto z mesta Turzovka

megonky94522906 2788338187882657 77458210469969920

Vyzbieraný odpad počas akcie "Deň Zeme", ktorá sa konala u Prívary v lesíku pri bývalom stojisku kontajnera - smer Megoňky. Dobrovoľníkom sa podarilo sa vyzbierať približne 50 vriec.

Zapojili ste sa aj vy do tohtoročného očistenia prírody? Napíšte nám vašu skúsenosť prípadne zašlite fotografie z vašich "úlovkov" na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: