resort rodinka oscadnica ubytovanie1Manželia Schmiesterovci už niekoľko rokov podnikajú v cestovnom ruchu na Kysuciach. Prečítajte si o ich začiatkoch a o tom, ako rozbehli podnikanie.

Keď ste sa rozhodli podnikať v cestovnom ruchu, vedeli ste do čoho idete? Aké boli začiatky?

Ani jeden z nás nemal žiadne skúsenosti z cestovného ruchu, okrem tých, ktoré sme mali, keď sme sami cestovali. Vedeli sme, ako si predstavujeme výborné služby a čoho sa chceme vyvarovať, čo sa nám samým ako klientom nepáčilo. Začiatky boli veľmi ťažké, naše veľké začiatočné nadšenie zabrzdila kríza, prechod na euro a odliv poľských turistov.

Ako ste prežívali toto obdobie?

Naštartovalo nás to, aby sme začali vymýšľať, ako sa zachrániť a vymysleli produkt, ktorý nás niečím odlíši a zviditeľní. Postupne sme vybudovali popri ubytovaní v dreveniciach aj areál s doplnkovými službami pre našich hostí, ale aj pre hostí z iných zariadení a pre domácich. Veľkým problémom pre celú našu rodinu bolo zvyknúť si na to, že pracujeme vtedy, keď majú všetci ostatní voľno.

rodinka resort oscadnica 1rodinka resort oscadnica 2

Záujem o pobyty na Slovensku postupne rástol. Vy ste sa rozhodli Kysuciam naďalej veriť. Aký je váš názor na Kysuce ako turistickú destináciu?

Aj keď nie sme rodáci z Kysúc ani tam natrvalo nebývame, Kysuce sa nám veľmi páčia. Priali by sme si, aby sme ich lepšie poznali, no popri práci si málokedy nájdeme čas na ich spoznávanie. Dúfam, že v tomto sa polepšíme. Podľa nás majú Kysuce veľký potenciál, je tu krásna príroda, množstvo zaujímavostí a milí ľudia.

Čo pokladáte za negatíva regiónu?

Negatívom je zatiaľ pokrivkávajúca kvalita služieb, slabá infraštruktúra, znečistená príroda a málo zanietených ľudí, ktorí by chceli pracovať v cestovnom ruchu. Posledné roky sledujeme pokroky v budovaní cyklotrás, veľmi nás potešilo aj otvorenie MM arény, ktorá je výbornou alternatívou trávenia voľného času nielen pre domácich, ale aj pre návštevníkov Kysúc. Oceňujeme aj čoraz lepšiu propagáciu Kysúc.

oscadnica rodinak resort

Otvorili ste veľkú reštauráciu, ktorá nie je v centre Oščadnice a ani priamo pri zjazdovke. Nebol to riskantný krok?

My sme už dlhé roky zbierali nespokojné podnety nielen od našich hostí, ale aj od turistov, ktorí prichádzali do areálu za službami, že v našej oblasti chýba reštaurácia. Pravdupovediac, veľmi sa nám do toho nechcelo, je to segment, v ktorom sme nemali absolútne žiadne skúsenosti a každý so skúsenosťami, ktorého sme sa pýtali, nás od toho odrádzal. Ale keď sme sa už raz rozhodli, pustili sme sa do toho, hlavne manžel, s obrovským zanietením. Rátali sme s mimosezónou a preto sme reštauráciu už dopredu naplánovali ako vhodnú aj na veľké svadby, plesy a firemné akcie. Preto je na poschodí konferenčná miestnosť pre 80-100 osôb. Ako ťahač sme do suterénu umiestnili aj dve dráhy bowlingu, keďže v našej oblasti sa žiadny iný nenachádza. Vždy keď sa darí, tak sa tešíme a vždy keď príde niečo nepríjemné, tak si hovoríme, že sme ešte len na začiatku dlhej cesty.

Ako sa reštaurácia "chytila"?

Okamžite sa chytili svadby, na firemných akciách musíme ešte popracovať a cez zimnú a letnú sezónu je reštaurácia takmer nedostačujúca. Veľakrát by sme boli radi, keby v blízkosti bola ešte jedna, kam by sme mohli poslať hostí, ktorých už nestíhame obslúžiť.

restauracia rodinka resort oscadnica

Čo vašich klientov najviac zaujíma na Kysuciach?

Sú rôzne skupiny hostí. Niektorým stačí areál so službami a atrakciami v ňom. Prídu vyslovene chatovať, najďalej sa vyberú do lesa oproti na hríby do guľáša. Rodiny s deťmi, ktorých je najviac, chcú poznávať a zažívať. Väčšina z nich chce deťom ukázať zaujímavosti z kraja, do ktorého ich zobrali. Tam sú „povinné jazdy“ bystrický orloj, skanzen vo Vychylovke, Klokočov, turistika na Veľkú Raču a bobová dráha s ostatnými atrakciami. Radi chodia aj na rozhľadne. Chýbajú pre nich lepšie značené cyklotrasy. U starších klientov bez detí sú obľúbené aj oščadnické kaplnky, dom Jozefa Krónera a turistika. Tí vyhľadávajú aj menej frekventované turistické trasy a takisto by im pomohlo lepšie značenie a prehľadnejšie mapy.

Ďakujem za rozhovor a prajem všetko veľa úspechov.

zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: