ark shelter 001O projekt modulárnych mobilných drevodomov s názvom Ark Shelter je veľký záujem. Cenu CE ZA AR 2019 môže vyhrať v kategórii Fenomény architektúry.

Začiatky projektu siahajú do obdobia, kedy Martin Mikovčák, študent architektúry vycestoval na študijný pobyt do Belgicka, kde sa spoznal s Michielom De Backerom. Počas pobytu pracovali na projekte, ktorého koncept pozostával z bývania na pilieroch tesne pri vode a predstavoval typ modulárneho bývania. Po skončení školy začali svoj nápad prezentovať v Belgicku, kde postupne získaval pozornosť.

Na Kysuciach našiel Martin vhodný priestor - halu - kde sa na drevodome dalo pracovať. Celý koncept mobilného drevodomu pozostáva v tom, že si zákazník na mape vyberie miesto, kde chce drevodom umiestniť a architekti zabezpečia všetko ostatné. Drevodom pozostáva z frejmov a boxov, ktoré sa popresúvajú na danú lokalitu a za niekoľko hodín sú pospájané a pripravené na bývanie. Drevodomy stoja len na nostných kolíkoch, ktoré sú zavŕtané do zeme, preto je manipulácia s nimi pomerne jednoduchá. Majú vlastné solárne panely, batérie a nádrže na dažďovú vodu.

Názov Ark Shelter odkazuje na únik späť do prírody, kde má človek pokoj od súčasného rýchleho života a povinností.

Drevodom s týmto konceptom je v súčasnosti vo svete populárny, ten slovenský vyniká kvôli premysleným a prepracovaným riešeniam. Najnovšie modely majú so svojim minimalistickým stvárnením vrátiť pozornosť späť do krajiny, kde sú osadené.

V súčasnosti je o tento modulárny drevodom vyrábaný na Slovensku veľký záujem a mladým architektom sa ozývajú záujemcovia z Belgicka, Francúzska, Holandska i z Anglicka. Zároveň pracujú aj na možnostiach ako jednotlivé kabíny pospájať do jedného celku a vytvoriť tak napríklad obchody či škôlku.

Víťazov ceny CE ZA AR 2019 vyhlásia 10. októbra 2019.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: