bubenik marian sevcikVystupoval v celej Európe, Číne, USA, Mexiku či Juhoafrickej republiky. Jazzový bubeník Marián Ševčík pochádza Kysúc a porozprával nám o svojej umeleckej profesii.

Mohli by ste sa na úvod čitateľom stručne predstaviť?

Narodil som sa v Čadci a celé detstvo a obdobie dospievania som prežil v Kysuckom Novom Meste, kde som žil spolu s rodičmi a staršou sestrou. Potom som sa presťahoval do Bratislavy, kde som žil takmer 20 rokov. Od roku 2019 žijem v Novej Dubnici so svojou rodinou. Mám dve malé dcéry – 6 ročnú Vilmušku a 3 ročnú Agátku.

Uviedla som, že ste jazzový bubeník. Kam siahajú začiatky vašej hudobnej kariéry?

Pochádzam z hudobníckej rodiny, kde otec aj jeho bratia boli amatérski hudobníci a moja sestra sa taktiež živí hudbou, je profesionálna harfistka. Hudba ma teda sprevádza od útleho detstva.

Kde ste hudbu študovali?

Navštevoval som Základnú umeleckú školu v Kysuckom Novom Meste, kde som najskôr chodil na hodiny klavíra a v 11 rokoch som sa rozhodol vymeniť klavír za bicie. Následne som pokračoval v štúdiu na Konzervatóriu v Žiline a potom v Bratislave. Neskôr so sa zúčastnil viacerých workshopov v zahraničí.

Ako často musí cvičiť profesionálny bubeník? Je cvičenie len o bubnovaní?

jazzovy bubenik sevcikNeviem, ako často musí cvičiť bubeník, ale ja som rád, keď som v kontakte s nástrojom každý deň. Cvičenie nie je len o bubnovaní, je to aj počúvaní hudby, sledovaní nových trendov v hudbe, rozoberaní diania v hudobnom svete a celkovom držaní sa v obraze o tom, čo sa v hudbe deje.

Prečo ste sa neskôr vyprofilovali ako jazzový umelec?

Začalo to na konzervatóriu. V prvom ročníku som sa dostal k nejakým jazzovým platniam, ten štýl hudby sa mi veľmi zapáčil a už ma nepustil.

Jazz je netradičný a náročný hudobný štýl. Čo vás na ňom najviac priťahuje? Je náročné robiť jazz?

Najviac ma na jazze priťahuje to, že jazz umožňuje improvizáciu, nie je v ňom všetko dané ako vo vážnej hudbe. Je v tom sloboda a voľnosť a ja nemám rád stereotyp ani v živote. Mám rád slobodu a zmenu. A či je to náročné? Všetko, čo človek chce robiť dobre a naplno, je asi náročné. Hlavne je to náročné skĺbiť to s rodinou a s ostatnými povinnosťami.

Všimla som si, že hrávate s triom, kvartetom, orchestrom... s akými formáciami hrávate najčastejšie a najradšej?

V každej formácii hrám veľmi rád. Obzvlášť ma teší hra vo väčšom zoskupení ako je napríklad big band alebo jazzový kvintet a komorný orchester.

Máte nejaké profesionálne vzory?

Profesionálnych vzorov mám veľmi veľa. Napríklad Miles Davis, Keith Jarett, Tony Williams, Igor Stravinskij, J. S. Bach a ďalší. Títo umelci ma sprevádzajú celý život.

Na aké atraktívne miesta vás umelecká profesia zaviedla?

Do Číny, USA, Mexika, Juhoafrickej republiky a po celej Európe.

S ktorými osobnosťami ste počas rokov spolupracovali?

Za tie roky je tých osobností naozaj veľa. Posledná významná osobnosť, s ktorou som spolupracoval bol Jerry Bergonzi (USA). Ďalej napríklad Bob Mintzer (USA), Kevin Hayes (USA), Aaron Goldberg (USA), Miroslav Vitouš (CZ) a George Mráz (USA).

Aké ocenia ste na poli umenia dostali?

Nové tváre slovenského jazzu (1998),
Cenu Ladislava Martoníka - jazzman roku (2008),
Viaceré ocenenia ako stála súčasť hudobného zoskupenia Lukáš Oravec Quartet: cena Esprit za album Ali (2016), cena Esprit a cena Radiohead za album Movin Spirit (2021),
Cena Radio Head Awards za nahrávku roka 2021 v kategórii jazzová hudba za album Light of Blue Lukáš Oravec Orchestra,
Cena Esprit za album Chloe (2017) Sisa Michalidesová.

Ste členom nejakých profesionálnych združení?

Som členom SOZA, SLOVGRAM a ČESKÉHO INTERGRAMu.

Máte na svojom konte nejaké „cédečka“?

Áno, nahral som okolo 50 CD. Z toho veľa v Čechách a niektoré v USA. V roku 2013 som nahral CD v USA so saxofonistom Donnym McCaslinom, ktorý nahral poslednú platňu Davidovi Bowiemu pred jeho smrťou.

jazz bubenik sevcik

Ak mám správnu informáciu, ste i pedagógom na Konzervatóriu v Topoľčanoch. Je náročné byť pedagógom aj hudobníkom? Prináša vám iný pohľad na hudbu práca so študentmi?

Áno, učím na konzervatóriu v Topoľčanoch, ale taktiež od roku 2016 pôsobím ako odborný asistent v Brne na Janáčkovej akadémii múzických umení. Práca so študentmi ma baví v prípade, že sú pracovití a snaživí. Na JAMU som doteraz mal šťastie na talentovaných a pracovitých študentov.

Kto vás vo vašej práci najviac podporuje?

Moja najbližšia rodina. Manželka a deti.

Vaše plány v blízkej budúcnosti?

Budúci rok plánujem viacero koncertných turné v Anglicku, v Dánsku a vo Švédsku a pravdepodobne aj v USA, kde by som mal nahrávať aj ďalšiu platňu. Veľmi rád by som navštívil opäť Čínu alebo Japonsko.

Ďakujem za rozhovor.

Dušana Šinalová
foto: archív Mariána Ševčíka

Rozhovor bol zverejnený v mesačníku Zvesti 1/2023

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: