vyroba drevene peraKaždý jeden kus je originál, každé pero je jedinečné. Ján Hlubina sa venuje zaujímavej činnosti – výrobe drevených pier.

Ako ste sa dostali k výrobe drevených pier?

Rozmýšľal som nad tým, čo by som začal robiť z dreva, pretože aj brat pracuje s drevom. V hlave som pracoval s dvoma verziami. Uvažoval som nad tým, že to bude niečo úplne malé a budú to buď drevené šperky alebo drevené perá, ktoré som niekde videl. Nakoniec ma tie drevené perá tak veľmi zaujali, že som si povedal, že to vyskúšam.

Začal som si zháňať vhodné drevo na pero. Určite sa to nedá urobiť z bežného dreva. Na to treba špeciálne drevo, napríklad sú to korene stromov. Ide o to, aby to na tom malom kúsku tela, ktoré je na pere pekne vyniklo. Ten malý kúsok musí zaujať, musí mať peknú kresbu, musí byť výrazné a teda pekné.

drevene pera vyroba 007

Takže som začal najskôr zbierať rôzne korene a tiež som si zháňal stroje na výrobu rúčky. Na výrobu tela je, samozrejme, treba určitú presnosť. Keďže som študoval na strojarine, presnosť mi je nie cudzia. Potom som začal pozerať na internete perá a rôzne postupy. Bohužiaľ, tu v Európe sa na perá nedajú zohnať vhodné súčiastky. Ja robím tie telá už z takých komponentov, ktoré sú pokované. Najčastejšie je to platina a zlato. Často sú žiadané aj doplnky o rôzne vzácne kamene.

Výrobky sú naozaj pekné. Koľko môže takéto pero stáť?

Tak to je ťažká otázka. Ja to vyrábam iba pre známych, takže s tým neobchodujem. Veľmi drahé sú práve tie súčiastky do pera. Objednávam ich v Amerike napriek tomu, že sa vyrábajú na Taiwane. Priamo vo fabrike sa dá objednávať iba vo veľkom a keďže ja to robím len ako hobby, tak potrebujem objednávať po kusoch. Niektoré komponenty na jedno pero stoja aj 150 eur.  Veľmi záleží od toho, aký je ten konkrétny komponent. Preto si to nemôžem ani dovoliť objednať vo veľkom. 

drevene pera vyroba 011

Na samotnom pere je veľký podiel ručnej práce. Komu ste už takto urobili pero?

vlhovaAko som povedal, väčšinou to robím pre mojich známych. Či sa dostali k nejakým slávnym osobnostiam to neviem. Viem, že ho majú niektorí starostovia.

Jedno som daroval Petre Vlhovej. Bohužiaľ sa mi s ňou nepodarilo stretnúť osobne a odovzdať jej ho, lebo v čase, keď som za ňou smeroval do Jasnej, spadla na tréningu a musela ísť na ošetrenie do nemocnice. Darček jej teda odovzdali sprostredkovane. Potom mi poslala fotku, kde je s týmto darčekom 🙂

Robíte okrem pier aj iné výrobky? 

K tým perám vyrábam aj také stojany. Samotné pero je na pohľad maličké, preto k niektorým robím aj stojany. Je to potom taký ucelený darček a tiež viac viditeľný. Najradšej robím perá pre takých ľudí, ktorí tým perom aj skutočne píšu. Majú svoje firmy, svoje kancelárie, majú to aj na svoju prezentáciu a preto je dobré, aby bolo to pero reprezentatívne. Aj stojany robím z koreňov či zaujímavých drevín. 

drevene pera vyroba 011

Keď porovnáte svoje prvé výrobky s tými terajšími, je tam viditeľný rozdiel? Progres či už vo vizuáli alebo v technológii spracovania?

To by ich musel človek vidieť vedľa seba. Tie perá sú zhruba také rovnaké. Snažím sa na ne zháňať čo najkvalitnejšie materiály. Nemyslím si, že by bol medzi nimi nejaký výrazný rozdiel. Ja keď to robím, tak to robím precízne, každý jeden kus je originál, každé pero je jedinečné, vyhrám sa s ním, dám do toho všetko. Každé pero má potom svoje označenie - číslo a svoj certifikát.

drevene pera vyroba 008

drevene pera vyroba 010

Koľko trvá výroba jedného pera?

Pero sa musí robiť po častiach. Najprv je potrebné nájsť vhodné drevo, ktoré sa nareže na hranolčeky, potom sa do nich navŕtajú otvory, do ktorých ide mosadzná trubička. Následne sa z toho vysústruží telo pera, potom nastáva brúsenie do požadovaného tvaru. Keď som s tým spokojný, tak telo pera naolejujem a následne voskujem. Voskuje sa to špeciálnym voskom, ktorý tiež pochádza zo Spojených štátov, ktorý vyrába malá rodinná firma. Konečná úprava je ešte leštenie. 

drevene pera vyroba 009

Na začiatku ste spomínali aj výrobu šperkov. Nechcete sa venovať aj tomuto?

Je to zaujímavé, ale nemám na to čas. Nestíham ani tie perá. Tým, že je to môj koníček a mám ich viac a samozrejme mám aj rodinu, tak by som to nestíhal. 

Aké máte ešte koníčky?

Som rybár, som poľovník, robím rád okolo domu rôzne veci z kameňa... stále niečo.

Keď by niekto chcel od vás pero, tak koľko si zhruba musí počkať?

Neviem to presne povedať. Zvyčajne to ľudí až tak nesúri, pýtajú to s dostatočným predstihom, takže mám čas na výrobu.

Ďakujem pekne za rozhovor a prajem vám, nech sa vaše perá ocitnú v dobrých rukách.

zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: