zachranari kysuceLetná turistická sezóna je definitívne za nami. Počas tohto leta sme mohli využiť krásne počasie na rôzne prechádzky či turistiku na Kysuciach. Nie vždy však návštevníci hôr dodržiavali pokyny.

Častokrát naopak precenia svoje sily alebo neprispôsobia čas, dĺžku či náročnosť trasy a ocitnú sa v ťažkej situácii. Pokiaľ sa k tomu pridá aj nejaké zranenie, namieste je volať horskú záchrannú službu.

 

Zásahovým územím príslušníkov HZS z oblastného strediska Malá Fatra, ktorí slúžia na záchrannej stanici v Oščadnici - Dedovke, sú horské oblasti Kysucké Beskydy, Javorníky, Kysucká vrchovina a Moravsko-sliezske Beskydy.
Pýtali sme sa preto p. Michala Jurdíka z HZS, koľko zásahov absolvovali počas tejto sezóny.


"Počas letnej sezóny 2019 sme v menovaných pohoriach mali 21 zásahov. Najviac zásahov pripadalo na Veľkú Raču a okolie v Kysuckých Beskydách, kde je pravdepodobne aj najvyššia návštevnosť. Najpočetnejšia skupina zranených boli cyklisti. Najčastejšie sa jednalo o úrazy končatín. V šiestich prípadoch išlo o úraz chrbtice. Dvakrát sme spolupracovali s Leteckou záchrannou zdravotnou službou. Podieľali sme sa tiež na preventívnej činnosti, 6-krát sme pôsobili ako zdravotnícka asistencia športových súťaží a 5-krát sme prezentovali našu prácu na podujatiach pre verejnosť."


O evakuácii zraneného cyklistu sme vás taktiež informovali. Cyklista nevidel ohradník, ktorý križoval chodník a dôsledkom bolo vážne zranenie.
Následne sme informovali turistov a cykloturistov o nebezpečí, ktoré hrozí smerom od vrcholovej lanovky Marguška na Dedovku (cca 200 m pod Marguškou). Nachádza sa tam elektrický ohradník, ktorý križuje zelený TZCH. Treba zvýšiť opatrnosť pri prechádzaní daného úseku!

zachranari

Zaujímalo nás tiež, čo bolo najčastejšou príčinou výjazdov a kde robia návštevníci najčastejšie chyby.


"Množstvo chýb návštevníkov hôr by sa dalo zhrnúť ako neopatrnosť či podcenenie. Niekedy sa týka nedostatočného množstva oblečenia či tekutín, inokedy neskorého nástupu na túru či neprimerane rýchlej jazdy v zhoršených podmienkach. Často sa stretávame s tým, že človek, napríklad hubár, je v lese úplne sám a nemá so sebou ani mobilný telefón," dodal Michal Jurdík z Horskej záchrannej služby

Pokiaľ sa chystáte na výlet do hôr, možno aj na hríby, myslíte na to, že deň je už pomerne krátky a noci chladné. Prispôsobte si plány tak, aby ste s dostatočnou časovou rezervou dosiahli cieľ a vyhli sa tak nepríjemnostiam.

-r-

foto: Snowparadise Veľká Rača

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.