oskerda striekackaHistorická striekačka bola doteraz ukrytá v hasičskej zbrojnici. Momentálne ju čaká rekonštrukcia, aby naďalej mohla byť pýchou Kysuckého Nového Mesta.

Dobrovoľný hasičský zbor Oškerda v Kysuckom Novom Meste sa už dlhé roky môže pochváliť historickou striekačkou. Do Oškerdy bola dovezená ešte v roku 1932. Vtedajšiu obec v roku 1927 doslova spustošil rozsiahly požiar, takže potreba zabezpečiť hasičské striekačky bola jasná.

Dočká sa repasu

Do týchto dní bola stále v budove hasičskej zbrojnice za kultúrnym domov. Hoci je ešte v relatívne dobrom stave, zub času sa podpísal aj na nej a preto vyvstala otázka, či by bola možná rekonštrukcia. Primátor mesta Marián Mihalda prišiel s potešujúcou správou - striehačka sa dočká repasu.

hasicska striekacka v1

"S poslancami mesta sme sa rozhodli po dlhých rokoch zanedbávania tejto historickej pamiatky vyčleniť financie vo výške 5000 EUR, ktoré bude stáť jej zrepasovanie tak. O profesionálny repas sa postará martinská spoločnosť Florián, odhadované trvanie je tri až štyri mesiace.

prepravny listPočas tohto času sa samotný veliteľ dobrovoľných hasičov Milan Gazdík svojpomocne spolu s ostatnými hasičmi z Oškerdy podujme k obnoveniu celého okolia prístrešku,“ uvádza primátor.

Na Slovensku je len niekoľko historických hasičských striekačiek

Milan Gadzík spomína, že mu starší hasiči rozprávali o ďalších striekačkách - na Slovensku vraj sú len 2 alebo 3. Hovorí, že táto striekačka bola v minulosti dvakrát ukradnutá, no vždy sa ju podarilo nájsť a vrátiť na svoje miesto.

Chcú obnoviť tradície

Aké majú plány? „Chcel by som obnoviť tradície a jednou z nich je, že vždy na Jakubovské hody v Kysuckom Novom Meste bola vystavená na námestí. Umiestnená bude ako doteraz v Oškerde pri našej kaplnke,“ hovorí Milan Gadzík.

autor: redakcia
foto: DHZ Oškerda

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: