robert sobcak fotografOdjakživa ho zaujímalo všetko, čo má kolesá. Profesionálny fotograf Robert Sobčák nám porozprával aj o tom, s ktorými osobnosťami motošportu mal možnosť sa stretnúť.

Ako ste sa dostali k fotografovaniu?

Myslím, že fotografia ma zaujímala už od detstva. Môj strýko fotil amatérsky a celkom sa mu darilo, môžem to posúdiť teraz už ako taký rodinný archivár. Jeho pokusy vyvolávať film bez predchádzajúceho použitia expozimetra sa tradujú v našej rodine odjakživa. Ďalšieho môjho uja takisto bavila fotografia a mne to prirástlo k srdcu - zachytiť moment na film alebo teda teraz do digitálnej podoby. Pamätám si, že spomínaný ujo Ondrej raz nechal alebo zabudol u našich svoj Zenit EM a následne poprosil moju mamu telefonicky, aby dofotila pár fotiek čo tam ostalo. Vtedy sa to vo mne zlomilo a začalo ma to zaujímať.

Chcel som sa práve opýtať, či ste začali Zenitom.

Áno, strieborný, ťažký Zenit EM so selénovým expozimetrom a ošúchaným koženým puzdrom. Film sa podarilo dofotiť a následne nechať vyvolať vo fotoslužbe v Turzovke. Doma dokonca sú aj výsledky týchto krokov. Ďalej na základnej škole som navštevoval fotografický krúžok, tam sme sa všetci zoznámili s procesom fotenia, vyvolávania atď. Bolo to dosť zaujímavé a pokojne by som to označil ako taký ďalší míľnik. Po absolvovaní školy, vojenskej služby atď, som odišiel z Kysúc do Bratislavy kvôli zamestnaniu a tam celý tento príbeh začal dostávať farbu a spád 🙂

sobcak fotograf motosport 011

Niekoľko rokov som strávil v spoločnosti KVANT Lasers s.r.o., zaoberajúca sa laserovými projekčnými systémami. Rád by som spomenul, že to bola naozaj veľká škola a spomínam na toto obdobie s úctou, rešpektom a vďakou. Tam už som mal k fotografii trochu bližšie, pretože som začal viac pokukovať po firemných digitálnych fotoaparátoch, ktoré sa používali na zaznamenanie rôznych show, ktoré sme robili doslova po celom svete. Ak si správne pamätám tak laser show v Turzovke na známych disco hodoch som mal na starosti 12 rokov. Takže už bol len krok od toho sa zdokonaľovať, fotiť, uvažovať a vnímať.

Mám kamarátov fotografov - krajinkárov, portrétistov, svadobných... Prečo Vy fotíte autá a motocykle?

Odjakživa ma zaujímalo a ťahalo všetko čo má kolesá. Vždy bol môj sen fotiť Formulu 1, Dakar, WRC, Superbikes, jednoducho špičkové motoristické záležitosti. A ako plynul život, tak som postupne stretával a spoznával ľudí blízkych motoristickému prostrediu.

sobcak fotografie motosport 006

Po mojom presune do Brna som rozšíril svoju spoluprácu s niekoľkými subjektami a po pár mesiacoch som sa stretol so šéfredaktorom redakcie MotorJournal - Karlom Kupkom , pre ktorého som začal robiť rôzne fotenia či už na úrovni rôznych veteránskych jázd alebo konkrétnych áut alebo motocyklov. Veľmi dobre som už vedel, že v Brne sa jazdia majstrovstvá sveta seriálu MotoGP. Cez spomínanú redakciu sa mi podarilo získať jednorázovú akreditáciu pre vstup a fotenie preteku v Brne.

Potom sa asi môj osud dosť zmenil, pretože som si povedal: skúsim to buď poriadne nafotiť alebo budem len nasávať atmosféru a snažiť sa možno sem-tam o nejakú fotku… Počas prvého tréningu najsilnejšej triedy MotoGP si pamätám moment, ako som prvýkrát videl Valentina Rossiho v nálete na časť okruhu C (Céčko - prírodna tribúna). Nasledovalo extrémne zježenie komplet celého ochlpenia na tele a došlo mi, že kocky sú hodené, došiel na psa mráz alebo už je vymaľované…

sobcak fotografie motosport 012

Odvtedy navštevujem preteky po rôznych svetových okruhoch, snažím sa cez fotoaparát zachytiť úžasné momenty, pracovať na kvalitných rozhovoroch s ľuďmi a podobne. Nemyslím len interviews s pretekármi, ale aj s ľuďmi zo zákulisia. Môžem spomenúť, že momentálne pracujem na sérii rozhovorov o Safety cars, ktoré spoločnosť Dorna používa. Ak môžem byť trochu konkrétnejší, tak po rozhovore väčšinou chcem spraviť fotky konkrétneho safety car - zvonku - zvnútra. A jazda na sedadle spolujazdca s profíkmi ako Alfredo Saldon alebo Mikel Lafuente na okruhoch ako Phillip Island, Mugello alebo Redbullring... to je splnený sen.

Tento svet ma dosť pohltil, takže po pár rokoch sa mi podarilo získať permanentnú foto-akreditáciu na fotenie seriálu MotoGP, čo si vážim a snažím sa stále makať a zlepšovať sa.

S touto prácou súvisí cestovanie. Kde všade ste boli?

Preteky sú doslova po celom svete, ale ako najzaujímavejšie alebo osobne čo mám najradšej, by som spomenul Phillip Island v Austrálii, toskánsky okruh v Mugellu, Redbullring v Rakúsku a samozrejme Brno, ktoré bohužiaľ už z kalendára majstrovstiev sveta vypadlo. Veľmi špecifická je aj katalánska Barcelona, ktorá dýcha špecifickou atmosférou, ďalej holanský Assen. Snažím sa na každom okruhu nájsť niečo top.

V čom je výnimočné fotenie motošportu?

Motoršport je rýchla záležitosť. Záleží na stotinách sekúnd, detailoch, sústredení atď. Fotograf by mal mať určite daný druh motoršportu rád a mal by byť fanúšik, mal by dokázať čítať to, čo sa momentálne počas pretekového víkendu deje na dráhe a mimo nej. Fotím ale aj rôzne iné odvetvia, napríklad české zastúpenie Indian motorcycles, Polaris a prípadne ďalšie automobilové značky atď.

Poznáte sa so známymi osobnosťami motošportu?

Rozmýšľam koho spomenúť, keďže ma veľmi baví robiť lifestyle rozhovory s ľuďmi blízkymi motoršportu tak áno, výpočet mien by bol asi veľký, ale skúsim. Napríklad Mick Doohan - bývalý pretekár, 5x majster sveta, Giacomo Agostini - bývalý pretekár, 15x majster sveta, Randy Mamola - MotoGP Legend, Aki Ajo - tímový šéf, Paolo Ciabatti - športový riaditeľ továrenského teamu Ducati, Paolo Simoncelli - majiteľ Moto3 teamu a otec legendárneho Marca Simoncelliho, Filip Salač - jediný český pretekár v momentálnej zostave majstrovstiev sveta, Michele Mouton - legenda rally z 80-tych rokov, Karel Loprais - toto meno snáď ani netreba predstavovať, bol to Pán Dakar.

sobcak fotografie motosport 007

Následne s niektorými jazdcami, s ktorými som robil rozhovory sme ostali v priateľskom kontakte. Jazdcov nejdem asi menovať, pretože to by bolo na dlho. Prípadne ľudia zo zákulisia, ako Nick Harris - dlhoročný komentátor prenosov MotoGP, vodiči safety car - Mikel Lafuente, Alfredo Saldon. Mien by bolo asi veľmi veľa a aj tak by som si nespomenul na všetky ako tak uvažujem… Teraz keď idem cez paddock - tak je to úplne iné ako keď som tam bol prvý krát, myslím, že som vyzeral ako malý chlapec, keď som bol pred hračkárstvom v Turzovke. Teraz je to inak, veľa týchto profíkov z celého sveta, pracujúcich na okruhu poznám osobne.

robert sobcak fotografie 1

Veľmi zaujímavým momentom pre mňa bolo, že sme vo februári navštívili s mojím kamarátom Petrom Balážom - (bývalý československý pretekár cestných motocyklov, 10x majster ČSSR) Giacoma Agostiniho priamo u neho doma v talianskom Bergame. Spolu s nami bol ešte jeden pre mňa významný človek, ktorý je takisto veľký fanúšik motoršportu, ale venuje sa skôr manažérskej činnosti.

sobcak fotografie motosport 005

Debata s Giacomom priamo v jeho kuchyni, následná návšteva súkromného múzea, kde sú všetky jeho relikvie z pretekárskych čias, ktoré som doteraz poznal iba z čiernobielych fotiek bola naozaj imponujúca. Nasledovali podpisy na nejaké moje fotografie, niektoré z nich budú aj tento víkend na výstave mojich fotografií v Klokočove, ktorú som pripravil pri príležitosti 25. výročia veteránskej akcie Beskyd Rallye.

Kysuce teraz budú mať príležitosť vidieť vašu tvorbu. Povedzte nám viac o spomínanej výstave.

Klokočov je obec, kde som sa narodil a odkiaľ pochádzam. Trasy veteránskej jazdy sú viac menej pravidelné cez našu hraničnú dedinku a spríjemňujú letný čas záujemcom o veteránske stroje každoročne už 25 rokov. Čiže máme malé jubileum a pri tejto príležitosti sme sa rozhodli aj s podporou pani starostky obce Klokočov, že tam urobíme výstavu mojich fotiek. Budú tam fotografie v rozmere 75x50cm zamerané na prostredie MotoGP.

beskyd rallye 009

Akciu s názvom Beskyd Rallye navštevujem od 2. ročníka a približne od roku 2005 pravidelne túto akciu fotím. Dostal som sa k nej vďaka zakladateľovi turzovského veterán klubu pánovi Ladislavovi Dlhopolčekovi a jeho synovi Martinovi. Zakladateľ už bohužiaľ nie je medzi nami, tak žezlo organizovania prebrali po ňom práve jeho syn Martin súčasne s pánom Václavom Dostálkom, ktorý je riaditeľ celej akcie.

Tento rok sa oplatí navštíviť Klokočov, keď tam bude Beskyd Rallye. Okrem veteránov si môžeme pozrieť aj vašu výstavu.

Určite áno, výstava bude dostupná verejnosti od stredy 27. júla až do piatku 5. augusta v priestoroch obecného úradu. Ideálny čas na návštevu bude ale sobota 30. júla od 11:00 do 13:00, keď sa objavia aj účastníci Rallye. Samozrejme, kolónu veteránov môžu záujemcovia stretnúť podľa harmonogramu jázd, ktorý je zverejnený na plagáte.

V sobotu budem osobne počas zastávky v Klokočove a rád sa stretnem priamo na mieste s návštevníkmi, kde sa môžme sa porozprávať a ja sa pokúsim zodpovedať na všetky otázky.🙂

Ďakujem za rozhovor.

zhováral sa Peter Kolembus

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: