covid testOd pondelka 29.11. do platnosti vstúpilo opatrenie, ktoré ukladá firmám povinnosť testovať neočkovaných pracovníkov. Mnohí sa však nevedeli dostať k certifikovaným testom.

V piatok sme navštívili niekoľko lekární v Čadci, kde sme si chceli zakúpiť test na Covid 19. Všade nám svorne odpovedali, že sú vypredané. "Počas týždňa by nám mali niečo naskladniť, ale nevieme, koľko kusov sa nám podarí zabezpečiť." toto bola najčastejšia odpoveď lekárnikov.

O možnom zavedení spomínaného pravidla do praxe kompetentní hovorili už niekoľko týždňov, no firmy stále nepoznali presné pravidlá. Dozvedeli sa to na poslednú chvíľu, preto väčšie firmy sa snažili zabezpečiť testy ešte pred tým, ako to vstúpilo do platnosti. Tým čo čakali na presné znenie tak ostalo málo času na prípravu.  

Vo veľkom podniku nie je logisticky jednoduché zo dňa na deň zaviesť takúto kontrolu a testovanie, vyžaduje si dôkladnú prípravu. Spýtali sme sa preto ako to zvládli naši najväčší zamestnávatelia.

Zabezpečovanie režimu OTP a testovanie zamestnancov v Schaeffler Kysuce

V spoločnosti Schaeffler Kysuce venujeme mimoriadnu pozornosť dodržiavaniu protipandemických opatrení aj nad rámec oficiálnych nariadení od prvej vlny pandémie. Na povinnosť kontroly zamestnancov a zabezpečenie fungovania v režime OTP sme sa pripravovali v predstihu, pretože pre spoločnosť s 4300 zamestnancami, nie je jednoduché urobiť zmeny zo dňa na deň. Už od 22. novembra sa mohli naši zamestnanci otestovať pohodlne na pracovisku v čase od 7:00 – 15:00 hod. Pridali sme aj termín v sobotu 27.11., ešte pred zavedením tejto povinnosti do praxe. Zamestnanci sa môžu na testovanie nahlásiť deň vopred na presne určený čas a je pre nich bezplatné. Od pondelka 22. novembra sme vykonali 849 testov.
"Vážime si pozitívne reakcie a oceňujeme zodpovedný prístup zo strany našich kolegov. Ďakujeme im, že rozumejú nášmu spoločnému úsiliu zabezpečiť bezpečné pracovné prostredie pre všetkých”, hovorí Ing. Gabriela Kadlečíková, HR manager Schaeffler Kysuce. "50% našich zamestnancov je zaočkovaných, čo je o 13% viac ako priemer v okrese Kysucké Nové Mesto” dodáva.

Priebeh a skúsenosti z testovania

"Zahájenie kontrol pri vstupe do spoločnosti prebieha bez komplikácií i napriek krátkosti času, ktorý sme ako zamestnávateľ mali na organizáciu. Situáciu sťažili aj viaceré nejasnosti legislatívneho výkladu opatrenia, ktoré trvali do poslednej chvíle. Testy sme mali k dispozícii z predchádzajúcich testovaní a ďalšie sme si zaobstarali vopred, ich cena je však vyššia ako deklarovaná podpora od štátu. Našim cieľom je však zabezpečiť certifikované testy, ktoré budú vyhovovať kvalitou aj cenou.

Aj v minulosti, počas predchádzajúcich vĺn pandémie, mali zamestnanci v Schaeffler Kysuce k dispozícii MOM-ku, kde sa mohli dať otestovať pohodlne na pracovisku a nemuseli na testovanie dochádzať.
Zároveň si uvedomujeme, že základom účinnej prevencie je podpora očkovania. V tomto smere sme realizovali viacero komunikačných aktivít ako i organizáciu očkovania pre našich zamestnancov a ich rodinných príslušníkov. Doteraz sme zabezpečili očkovanie pre 800 záujemcov a radi v tom budeme pokračovať." dodáva Gabriela Kadlečíková, HR manažér Schaeffler Kysuce.

Podobne je na tom aj Kia Slovakia

"Naša spoločnosť funguje v režime OTP na základe príslušných právnych predpisov. Organizácia testovania si vyžaduje väčšie úsilie nielen na zabezpečenie plynulosti výroby, ale aj na zabezpečenie vhodných podmienok na testovanie." informoval nás Tomáš Potoček z Kia Slovakia

Kia podporuje očkovanie

"V rámci vakcinačnej kampane sa v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom v piatok 26.11. dalo dobrovoľne zaočkovať 133 zamestnancov v našom závode. Celkovo tak túto možnosť už využilo približne 250 ľudí." dodáva.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: