erika sykorovaErika Kojšová Sýkorová pochádza z Kysúc, žije a pracuje v Bratislave. Má záľubu - písanie bájok, s ktorými chcela potešiť predovšetkým svoju dcérku. Jej bájky teraz vychádzajú aj na CD, preto sme urobili krátky rozhovor.

Erika, ako vznikol nápad písať bájky pre deti?

Každý večer som vtedy svojej malej dcérke vymyslela rozprávky na dobrú noc. Nápad napísať bájky bol pokračovaním. V roku 2017 mala Kajka, moja dcéra, už 10 rokov a tak som prešla od rozprávok k bájkam. To, čo som napísala najskôr rukou na papier som potom nahrala na mobil a dala postavičkám v bájkach hlas.

erika sykorova 3Dostali ste nápad bájky nahrať v hudobnom štúdiu. Aká to bola skúsenosť?

Nahrávanie bolo zaujímavé a zároveň náročné keďže každá bájka má minimálne 2 postavičky, ktorým boli treba dať špecifický hlas a ten udržať v dialógoch. Zapotila som sa, čo vám poviem. Nahrávanie trvalo asi 20 hodín počas troch dní. Nemľaskať a držať dych, dodržať správnu intonáciu a zaujímavú melódiu hlasu, aby sa poslucháč pobavil, je niekedy riadny kumšt.

Zaujímavá skúsenosť. Takáto produkcia stojí určite veľa námahy a financií a zrejme sa to nedá robiť s cieľom vysokého zárobku. Čo očakávate, že bude ďalej?

Áno, presne tak, avšak robí mi radosť šíriť dobrú náladu a zabávať deti a ľudí, čiže je to skôr hobby. Mojim snom je napísať knihu, respektíve písať knihy. Verím, že k bájkam a k zbierke básní nazvanú Memoáre, ktorú som napísala dávno a svojpomocne pre priateľov, postupne pribudnú ďalšie moje diela. Tiež sa pohrávam s nápadom urobiť aplikáciu na online výučbu angličtiny.
Bájky majú čitateľa nielen pobaviť, ale aj poučiť a o to mi išlo - ukázať deťom cez svet zvierat, že pravidlá sú všade a treba ich dodržiavať

erika bajkarka

Pekná myšlienka. Bájky teda vyšli po novom aj na CD, môžeme si ich niekde objednať, prípadne stiahnuť?

Bájky sú v audio forme a aj ako e-knihy v slovenskom , anglickom a španielskom jazyku. Môžete si ich objednať cez moju web stránku, knižná podoba a CD nosič v obchodoch zatiaľ nie sú. Nech sa páči, tu je link : https://bajkypredeti.space/

Ste Kysučanka. Odkiaľ presne pochádzate? Bývate síce v Bratislave, neplánujete návrat?

Áno, narodila som sa a žila do 18. rokov na Kysuciach. Moja maminka stále býva v Krásne nad Kysucou - Nižne Vane, odtiaľ pochádzam a často a rada sa tam vraciam. Bývam v Bratislave a zatiaľ plánujem navštevovať Kysuce tak často ako sa mi bude dať, avšak trvalý návrat zatiaľ neplánujem

Ďakujem pekne za rozhovor.

Ďakujem vám veľmi pekne za pozvanie, milý rozhovor a nech sa vám a vášmu tímu darí. Pozdravujem kamarátov a rodinu na Kysuciach.

S Erikou Kojšovou Sýkorovou sa rozprával Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: