usekKalamitný úsek vysokého napätia, kvôli ktorému vypadávala elektrina v Nesluši a Rudinskej, je zrekonštruovaný.

Silný vietor alebo ťažký mokrý sneh už veľakrát v Nesluši a Rudinskej spôsobili výpadky elektriny. Poruchový úsek v lese prešiel rekonštrukciou a bude lepšie obrnený nielen pred vetrom, ale aj padajúcimi stromami.

"Stredoslovenská distribučná (SSD) preto na riešenie situácie vyčlenila 130-tisíc eur. Vďaka tomu prešiel komplexnou rekonštrukciou bezmála štvorkilometrový úsek vzdušného vedenia vysokého napätia, ktorý sa nachádza v lesnatých kopcoch medzi obcami. Poruchy sa vyskytovali takmer vždy, keď fúkal silný vietor alebo padal ťažký mokrý sneh. Vysoké stromy vtedy často padali spoza vypíleného ochranného pásma priamo na vedenie. Drevené stĺpy staré niekoľko desaťročí mali s pribúdajúcim vekom stále menšiu šancu odolávať ich náporu," informuje Miroslav Gejdoš, hovorca SSD.

opravy

Pohyb techniky je v teréne komplikovaný

„Je to klasický kalamitný úsek v ťažko dostupnom teréne. Technika má problémy dostať sa ku vedeniu aj v lete, no a v zime je to absolútne nemožné. Všetky opravy musíme vykonávať v strmom kopci pešo a ručne,“ zdôvodnil Radomír Rajčáni, riaditeľ divízie prevádzka a údržba energetických zariadení v Stredoslovenskej distribučnej.

Vedenie bude odteraz vďaka komplexnej rekonštrukcii oveľa spoľahlivejšie. K výpadkom nebude dochádzať tak často, ale keďže ide o exponovanú oblasť tak sa úplne vylúčiť nedajú. Odolnosť výrazne zvýši výmena starých drevených stĺpov s neizolovanými vodičmi za betónové stĺpy s izolovanými vodičmi nielen v prípade vetra a padajúcich stromov, ale napríklad aj pri námrazách.

„Celkovo sme vymenili 38 stĺpov. Pohyb techniky v teréne bol extrémne komplikovaný. Museli sme použiť množstvo špeciálnej techniky vrátane kráčajúcich bagrov. Takmer nikde nebol mobilný signál a v niektorých miestach sa naši elektromontéri nevedeli spojiť ani vysielačkami,“ priblížil náročnosť projektu Miroslav Martinka, stavbyvedúci zo spoločnosti Enerline, ktorá bola pre SSD dodávateľským realizátorom rekonštrukcie.

opravy2

„Aby bolo vedenie v prípade údržby alebo porúch prístupnejšie, podľa požiadavky pracovníkov údržby sme na každý stĺp namontovali v bezpečnej vzdialenosti od zeme stúpačky. Elektrikárom to veľmi pomôže, keď nebudú musieť vynášať do kopca dlhý rebrík. Hlavne v zime, kedy tu býva snehu nad kolená,“ dodal Martinka.

Energetická kalamita postihla Neslušu a Rudinskú aj v januári 2019 - obyvatelia boli vtedy bez prúdu niekoľko hodín. "Elektrikári museli vymieňať v hlbokom snehu a fujavici niekoľko zlomených drevených stĺpov. Náradie im do ťažkého terénu pomáhal vytiahnuť ťažný kôň. O tom, aké náročné to bolo svedčí aj to, že po výstupe si vysilený kôň na niekoľko minút ľahol do snehu. Vďaka komplexnej rekonštrukcii vedenia bude podobných výpadkov oveľa menej a ich riešenie sa výrazne skráti," dodáva Miroslav Gejdoš.

autor: redakcia
foto: Stredoslovenská distribučná

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: