novatech ekasa cadcaPre podnikateľov a predajné prevádzky vzniká nová povinnosť – zavedenie online registračnej pokladne, ktorá bude po novom spojená s finančnou správou. Michal Rebroš, majiteľ spoločnosti NOVATECH, nám odpovedal na otázky súvisiace s eKasou a jej zavedením do praxe.

Čo pre podnikateľov znamená zavedenie systému eKasa?

V decembri 2018 bola schválená novela zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice s cieľom postupne implementovať do praxe systém eKasa. Zjednodušene to znamená, že každá pokladnica bude spojená cez internet s Finančnou správou Slovenskej Republiky.

Daniari budú mať okamžitý prehľad o každej operácii, ktorá sa s registračnou pokladnicou vykoná. Budú v reálnom čase vedieť to, kedy ste prijali hotovosť a v akej výške. V prípade, že budete používať prenosnú pokladnicu, tá bude musieť finančnej správe odosielať aj adresu alebo GPS súradnice aktuálneho umiestnenia prenosnej pokladnice alebo evidenčné číslo vozidla, ktoré slúži ako predajné miesto. Všetky tieto informácie majú finančnej správe slúžiť na jeden cieľ a to je boj proti daňovým podvodom.

ekasa cadcaAké sú termíny spustenia eKasy do praxe?

Od 1.4.2019 môžu podnikatelia, ktorí už majú elektronickú registračnú pokladnicu (ERP), dobrovoľne prejsť na online registračnú pokladnicu (ORP). Subjekty, ktorým po tomto dátume vznikne povinnosť používať pokladnicu, si už musia zabezpečiť online registračnú pokladnicu pripojenú na systém eKasa.

Od 1.7.2019 musia všetky pokladnice spĺňať podmienky novely zákona a byť pripojené na systém eKasa.

Čo to v praxi znamená?

Skutočne nie je na čo čakať a treba sa na túto zmenu, zo strany podnikateľov, začať pripravovať čo najskôr. Prechod bude pre podnikateľa znamenať určité administratívne kroky a úpravu súčasnej pokladnice alebo jej výmenu za novú. Prípadne treba na prevádzke zabezpečiť internetové pripojenie. Určite nedoporučujem záležitosť podceňovať a nechať to na poslednú chvíľu. V júni môže nastať situácia, že bude problém s časovou kapacitou u servisných partnerov.

Ako sú na túto situáciu pripravení výrobcovia pokladníc?

Optimisticky predpokladám, že dobre. Tradiční výrobcovia ako ELCOM, VAROS, PEGAS atď. už predstavili svoje riešenia pre eKasu. Na trh prichádzajú aj noví hráči ako FiskalPRO. Momentálne všetkým výrobcom prebieha certifikácia ich eKasa pokladníc zo strany Finančnej správy, ktorá by mala prebehnúť do konca marca 2019 a potom začnú s distribúciou nových pokladníc a komponentov pre úpravu terajších fiskálnych zariadení.

Ako je na ekasu pripravený NOVATECH ako servisná organizácia pre pokladnice?

V tomto období, v spolupráci s výrobcami pokladníc a fiskálnych tlačiarní, oslovujeme našich zákazníkov a riešime s nimi predobjednávky na úpravu alebo nové pokladnice. Týmto si podnikatelia môžu poistiť, že budeme mať pre nich komponenty, novú eKasu a termín na prerábku v prvej vlne distribúcie od výrobcov (apríl-máj).

Samozrejme celej problematike venujeme veľkú pozornosť, sme na toto obdobie maximálne pripravení a budeme robiť maximum pre to, aby sme pomohli a zrealizovali prechod na eKasu našim klientom a podnikateľom z nášho regiónu. Aktuálne informácie o problematike eKasy zverejňujeme na našej internetovej stránke www.novatech.sk/ekasa . Zákazníci sa na nás môžu obracať na tel. kontakte 041/ 4333400 alebo emailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. .

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: