podvod telefonatPani okradli o 12 000 Eur a bližšie neurčené množstvo zlata, stalo sa to na základe podvodného telefonátu.

Neznámy páchateľ okradol 90-ročnú pani z Čadce cez podvodný telefonát.

"V piatok 24.6.2022 vo večerných hodinách okradli podvodníci 90.ročnú pani na Ul. Jána Kollára v Čadci o 12 000 Eur a bližšie neurčené množstvo zlata. Stalo sa to na základe podvodného telefonátu.

Pani oznámil neznámy páchateľ, že je od polície a dostal práve informáciu, že do jej bytu je naplánovaná lúpež. Preto má okamžite vyhodiť z balkóna tašku so všetkou hotovosťou a šperkmi, aké má v byte. Polícia bude o chvíľu na mieste a tašku vyzdvihne a ochráni pred zlodejmi. Dôverčivá pani to aj urobila. Páchatelia následne odišli na vozidle Mercedes bližšie nešpecifikovanej farby a EČV," uvádza Mestská polícia Čadca.

Podvodníci využívajú nový modus operandi

  • Obeťou je senior, osoba vyššieho veku
  • Neznámy páchateľ ju kontaktuje telefonicky na pevnú linku
  • Predstavuje sa ako policajt, vyšetrovateľ, nadporučík Juhás (alebo iné vymyslené meno) od „dvoch levov“
  • Po nadviazaní komunikácie so seniorom/seniorkou uvedenie legendu o tom, ako sú na ceste na uvedenú adresu zlodeji, ktorí idú vykradnúť práve jej/jeho byt
  • Z dôvodu aby zabránil krádeži, inštruuje seniora aby sústredil všetky svoje cennosti, zlato, šperky a finančnú hotovosť do igelitového sáčku
  • Ten má senior následne vyhodiť von oknom alebo z balkóna, pričom pod balkónom už čaká ďalší "policajt" ktorý sáčok zoberie a uschová v bezpečí
  • Následne so seniorom preruší komunikáciu

Ďalšie scenáre podvodníkov:

Polícia ďalej informuje: "Páchateľ - údajný policajt uviedol, že chytili osoby, ktoré mali adresu menovanej a nestuhnú zabrániť plánovanému prepadu. Ďalší podvodník seniorke uviedol, že je v ohrození a informoval sa, či je doma sama. Jednotlivé hovory podozrivé osoby následne ukončili. Obozretné seniorky následne kontaktovali linku 158 a podozrivé telefonáty oznámili polícii. Pred dvoma mesiacmi 70.ročnej pani z Kremnice zavolal neznámy muž. Predstavil sa ako pracovník Poštovej banky s tým, že jej o polhodinu poštárka donesie doporučený list. O niekoľko minút jej zavolal druhý muž, ktorý sa už vydával za policajta. Oznámil jej, že sledujú ozbrojeného páchateľa, a že si má pobaliť všetky cenné veci a vyhodiť ich z balkóna, aby ich mohli vziať na políciu. Dôchodkyňa preto vyhodila kufor, kde bolo približne 60 000 eur, pred dom. Zobrali ho neznámy muž a neznáma žena, ktorí z miesta ihneď ušli."

Podvodníci hľadajú rôzne spôsoby, ako vylákať, najmä od seniorov, finančnú hotovosť či bankové údaje

Polícia žiada všetkých občanov o spoluprácu formou vhodného informovania najmä svojich rodičov, starých rodičov, starších občanov, susedov aby cudzie telefónne čísla nezdvíhali, resp. ak hovor prijmú, aby boli pri komunikácii opatrní, neposkytovali cudzím ľuďom citlivé údaje a situáciu, ktorú im podvodník povie, si vždy preverili. Pomáhajme si navzájom a upozorňujme všetkých seniorov na zvýšenú obozretnosť!!! Obdobné konania sa môžu opakovať. Polícia ani banky od svojich občanov, či klientov nikdy nežiadajú heslá, prístupové kódy či peniaze v hotovosti.

autor: redakcia
foto: pexels.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: