hasici sbV uplynulých dňoch sa mali možnosť dobrovoľné hasičské zbory (DHZ) na Slovensku zapojiť do výzvy o 15 automatických externých defibrilátorov (AED). Do tejto výzvy sa prihlásilo viac ako 170 DHZ.

 

Nezisková organizácia Falck pripravila výzvu s názvom „15 AED PRE DOBROVOĽNÝCH HASIČOV“, ktorej myšlienkou je podporiť aktívne pôsobiace dobrovoľné hasičské zbory na Slovensku a odovzdať im do užívania život zachraňujúci prístroj AED.

Automatický externý defibrilátor (AED) je zariadenie, ktoré pomáha pri poskytovaní prvej pomoci tým, že pomocou elektrického výboja je schopný obnoviť správny srdcový rytmus.
V súčasnosti je AED nenahraditeľným pomocníkom na letiskách, nákupných centrách, ale aj v športových halách. Preto je neoceniteľnou výbavou aj pre hasičov, ktorí často ako prví prichádzajú na miesto nešťastia.

Do tejto súťaže o AED DEFIBRILÁTOR sa zapojila aj zásahová jednotka, hasiči z obce Stará Bystrica, ktorá ho nakoniec v súťaži aj získala


"Uvedomujeme si, že naša dolina je veľmi veľká spádová oblasť, pričom záchranným zložkám hlavne v zimnom období trvá dlho kým prídu k nám na miesto zásahu. Napriek tomu, že v Novej Bystrici nachádza Ambulancia rýchlej zdravotnej pomoci, tá je však veľmi vyťažená a častokrát na výjazde.

V súťaži sme vyhrali a 6.12.2019 nám bol AED defibrilátor aj odovzdaný... z čoho máme nesmiernu radosť. Teraz nás čakajú ďalšie starosti, nákup záchranného ruksaka, školenia prvej pomoci, ale robíme to preto, lebo nás naša práca baví a chceme pomáhať svojim občanom. Budeme sa snažiť aj naďalej hľadať finančné zdroje na zakúpenie ďalšej výstroje, ktorú zatiaľ nemáme a potrebujeme ju k našej práci." dodal Pavol Križka z DHZ Stará Bystrica.

DHS stara bystrica

Autor: redakcia
Foto: Pavol Križka

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: