planetarium maketaV Kysuckom Novom Meste predstavia v piatok 18. júna 2021 jedinečný vynález.

Detskí vynálezcovia zo Základnej školy na Nábrežnej ulici v Kysuckom Novom Meste sa dočkali - zajtra 18. júna o 9:30 im bude odovzdaný hotový funkčný prototyp vynálezu, ktorý si vysnívali – Planetárium. Realizáciu tohto nápadu prevzali študenti zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a funkčný prototyp zhotovil tím Strednej odbornej školy strojníckej z Kysuckého Nového Mesta.

Projekt bolo možné zrealizovať vďaka MyMachine Slovakia, vzdelávaciemu programu Karpatskej nadácie, ktorý je zameraný na rozvoj tvorivosti detí a mládeže. "V MyMachine deti zo základných škôl kreslia svoje vysnívané vynálezy, vysokoškoláci na základe ich kresieb vymyslia, ako by reálne vynálezy mohli vyzerať a fungovať. Stredoškoláci z odborných škôl vyrobia funkčné prototypy," informuje Jan Melikant z oddelenia PR a komunikácie Karpatskej nadácie.

planetarium kresbaPlanetarium - detská kresba

planetarium maketaPredstavenie makety na univerzite

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. MyMachine sa okrem Slovenska realizuje v ďalších 7 regiónoch napr. v Belgicku, Portugalsku, Slovinsku či Juhoafrickej republike. Získal si pozornosť svetových odborníkov na vzdelávanie a viacero ocenení za svoj prínos.

autor: redakcia
zdroj a foto: Karpatská nadácia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: