pivovar drotar cadcaPán Lariš si splnil sen - otvoril si vlastný pivovar. Prečítajte si náš rozhovor.

Pán Lariš, pivovar Drotár nie je v Čadci nový, fungujete už asi 5 rokov. Začneme úplne od začiatku - prečo ste sa rozhodli variť pivo?

Pivo mám veľmi rád a aj výroba piva ma zaujala už od malého chlapca a preto bolo mojím tajným snom a túžbou niekedy mať malý pivovarík. V strednom veku sa mi táto túžba naplnila - pred piatimi rokmi sa podarilo otvoriť v Čadci, po 150 rokoch, pivovar. Oficiálne miesto, kde sa varí čadčianske pivo. K jeho otvoreniu ma viedla túžba, ktorú som v sebe mal už od mladosti. Faktom je, že pivo mám rád a výroba piva, jeho história ma od mladosti zajímala. Takže toto bol taký môj naplnený sen.


Robíte iba klasický ležiak, alebo ste aj fanúšikom nových pív ?

Ja som stará škola. Mám rád tie staré ležiaky, tie spodné kvasené pivá plzenského typu a tie aj sa snažím produkovať v pivovaríku, ktorý teraz, v desiatom mesiaci, bude otvorený piaty rok. Teraz sú dosť moderné vrchné pivá, ochutené pivá, ipy, americké a anglické typy, ale ja som nie zástanca toho. Ale každému chutí niečo iné - ja neodsudzujem tieto pivá, ale nie je to môj kalich, ktorý by som si dal rád. Rád okoštujem všetko, ale keď idem na pivo, tak vyhľadávam jednoznačne spodne kvasené pivá plzenského typu, väčšinou svetlé, nejaké dvanástky a podobne. Silnejšie pivá, trinástky a silnejšie, to už sú fakt pivá ktoré sa robia na špeciálne príležitosti v tých pivovaroch a pivovary ich tak varia.


Experimentuje pri výrobe piva?

Áno, robil som hókusy-pokusy, zo začiatku som pravidelne varieval aj na výročie niečo iné. Prvý rok to bola tmavá osemnástka, tá bola výborná. Veľmi veľa ľudí sa ma dlho pýtalo, či to budem ešte niekedy variť. Vtedy som ju jediný raz varil, je to dosť náročné na varenie, na zrenie. Keď sa vyrobí nejaké množstvo (ja mám tisíc litrovú spilku, a tisíc litrové tanky) tak potom tých tisíc litrov sa musí predať v záručnej dobe. To je dosť problém, pri týchto špeciálnych pivách.

pivovar drotar cadca 001


Uvažoval ste, že sa vaše pivo dostane do predaja aj niekde inde ako vo vašom pivovare?

Boli rôzne ponuky alebo otázky ohľadom spolupráce s rôznymi pohostinstvami a krčmami, ale ja hovorím jednu vec - ja toto pivo varím, je to môj koníček a to nie je vec, v ktorej človek zbohatne, minimálne v takom rozsahu, v akom to robím ja. Keby ma to nebavilo, tak už je tento pivovar dávno zatvorený. Ešte ma brzdí jedna vec - viem, ako v krčmách rozmýšľajú krčmári - pri týchto pivách, ktoré sú nepasterizované, je veľmi dôležitá hygiena, každodenné umývanie trubiek či preplachovanie. Tam je otázkou niekoľko hodín počas leta a to pivo sa vám môže pokaziť a skysnúť.


Sme v prostredí Čadce, máte asi svojich fanúšikov, ktorí si už zvykli na vaše pivo. Mali ste už zahraničných návštevníkov, alebo odborníkov, ktorí dokázali nejakým spôsobom oceniť vaše pivo?

pivovar drotar 004

Kysuce a Čadca sú špecifické. Aj tým, že toto nie je kraj, ktorý sa môže hrdiť, že je pivársky, to už skôr platí pre Moravu. To pive je také populárnejšie. Tým, že tieto pivá, čo varíme sú nefiltrované, nepasterizované, tak majú inú chuť ako tie klasické - ja tomu hovorím „europivá“, ktoré sú verené v nadnárodných konzorciách a ja v nich nevidím žiadny rozdiel. Či je to taká, alebo onaká značka. Hovorím, je tam fortieľ, je pasterizované, veci, ktoré robia pivo pivom, sú z toho zobraté. To znamená kvasinky a všetky tie dobré veci, ktoré v tom pive sú zdravé aj pre organizmus, sa týmito filtráciami a pasterizáciami ničia. Takže pre človeka, ktorý je naučený na "europivá", je zo začiatku také iné, ale hovorím, je to vec zvyku.

Druhou vecou je fakt, že keď je človek pivár a rozumie trošku pivu, tak jednoznačne vie, o čom hovorí, keď chodí na pivá z malých pivovarov - to znamená pivá, ktoré sú nefiltrované, nepasterizované. Každé pivo z každého pivovaru je iné. Tým, že je to ručná robota, doslova remeselná robota, ako sú niektoré remeselné pivovary, tak každá várka je svojím spôsobom iná, lebo tu nie sú žiadne presné odmerky, presné riadené systémy, ale je všetko ručná robota. To znamená, že každá tá várka je trošku iná, aj keď všetko rovnako. Podobne ako pri guľáši - ani ten nikdy neuvaríte rovnako.

 

Prostredie teraz, v posledných mesiacoch, nepraje žiadnej prevádzke, nieto ešte malému pivovaru. Nebudem sa pýtať, ako ste to prežili, ale skôr aké sú vaše plány do budúcna?

Toto je veľmi ťažká otázka na túto debatu. Ako som prežil? Poviem vám úprimne, zo začiatku som rozmýšľal, že to zatvorím. Bol som z toho frustrovaný, lebo je to môj koníček a nie je o nejakom veľkom biznise. Takže, doplácať na niečo dlhú dobu je nezmysel. A táto situácia vyzerala a ešte stále vyzerá otázne, takže čo bude ďalej neviem. Robím všetko pre to, aby sa ten pivovarík zachoval, aby sme fungovali ďalej a to pivo sme tu varili aj naďalej. Teší ma to, že už sa trošku vyšlo v ústrety týmto podnikom, že sa pomaly otvárajú tieto vonkajšie terasy, aj keď v takom režime, v akom sa otvárajú. Verím tomu, že čím skôr príde otvorenie vnútorných priestorov, lebo tu, hlavne na Kysuciach a na severe, v týchto obdobiach musí byť pekné počasie, aby ste na tej terase mali zákazníkov. Keď to je takto v obmedzenom množstve, tak to je doslova zázrak prežiť. (pozn. red. rozhovor sa konal počas obmedzeného režimu)

pivovar drotar cadca 002


Čo sa týka tej terasy, vždy rozmýšľam, že keby vyzeralo prostredie čadčianskeho areálu trošku lepšie, možno by tu tých ľudí chodilo viac...

Viete čo? Máte pravdu, jedna z nevýhod tohto pivovaru je umiestnenie. Ľudia sú už pohodlní a už aj týchto pivární, krčiem a pohostinstiev, kde sa čapuje pivo je veľa. Najväčším trendom sú teraz tie sídliskové pivovary, pivárne. Takže to je veľký problém. Je to trochu od ruky, prostredie je také aké je. Bohužiaľ, dlhé roky to patrilo Sevaku, tento veľký vydláždený priestor a aj všetky pozemky okolo. Pred pár rokmi, asi dvoma, sa podarilo mestu odkúpiť tieto pozemky, tak verím, že sa situácia zmení k lepšiemu. Áno, je to pravda že to prostredie nie je lákavé, ale zasa – rady tu chodia mamičky s deťmi, lebo tu nehrozí nejaký kontakt s autom, tu tie autá chodia obmedzene a je tu veľký priestor na hranie pre deti, takže veľmi často tu chodia mamičky s deťmi, v lete tu rady kočíkujú, prechádzajú sa. Ale hovorím, je pravda, že keby bol v centre, alebo niekde bližšie centra, alebo niekde na sídlisku, tak by sa nám dýchalo oveľa lepšie.


Dobre, ja vám... čo sa praje pivárom?

Daj Boh šťastia?


Tak daj Boh šťastia.

Pozdrav pivovarníkov a ľudí ktorí varia pivo, tak oni majú medzi sebou takú formulku: „daj Boh šťastia,“ a tam to majú: „dej Bůh štěstí,“. Takže to je taký pozdrav aj pre vašich čitateľov, a prajem im veľa zdravia a pevné nervy, aby sme fakt spoločne čím prv zvládli túto situáciu, ktorá, verím tomu, že čoskoro pominie.

Viac o pivovare Drotár >>

zhováral sa Peter Kolembus
foto: redakcia, pivovar Drotar

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.