cyklobus kysuceO popularite cyklobusov svedčí rastúci záujem. V tomto roku prepravili až o 43% viac cyklistov zo Žiliny do Terchovej, Turca a na Kysuce ako v minulom roku.

V tomto roku štartovali cyklobusy po prvýkrát aj z Oravy. Vyhodnotenie ukázalo, že najpopulárnejším dňom na cyklovýlet bola nedeľa. Počas piatej sezóny prepravili cyklobusy spolu 2148 bicyklov, čo je o 641 cyklistov viac ako v predchádzajúcom roku. Najväčší záujem bol o ranné spoje na linke Žilina – Nová Bystrica, lákadlom bola opäť Bystrická magistrála.

Žilinská župa financuje tento projekt a pre sezónu 2019 si pripravila niekoľko noviniek: cyklobusy odštartovali na Kysuce do Bystrickej doliny a do Turca o mesiac skôr ako v minulých rokoch. "Zároveň sme rozšírili ponuku cyklobusov aj na Orave, kde počas pilotnej sezóny premávali na dvoch linkách,“ povedala županka Erika Jurinová. Cyklobusy premávali navyše aj medzi lokalitami Zuberec, Zverovka, Vitanová a Oravice. V priebehu prázdnin jazdili aj cez pracovné dni a dokopy odviezli 187 bicyklov. Súčasťou projektu boli k štandardnej prevádzke cyklobusov aj súťaže o atraktívne ceny na sociálnych sieťach Žilinskej župy.

cyklobus kysuce preprava

Bicykle sú prepravované na špeciálnych prívesoch za vozidlom, čím sa umožňuje odviezť väčší počet bicyklov. Na trasách Žilina – Nová Bystrica a Žilina – Turčianske Teplice ide o cykloprívesy s kapacitou 24 bicyklov, na trase zo Žiliny do Terchovej a na Orave sa zase využívajú nosiče pre šesť bicyklov. Pri vykladaní pomáhajú stevardi. Županka Erika Jurinová o projekte dodáva: ,,Spoje nie sú viazané len na prepravu cyklistov, ale i bežných cestujúcich. A keďže všetky smerujú do turisticky lákavých destinácií, využíva ich aj čoraz viac turistov. Už teraz sa tešíme na ďalšiu sezónu."

foto: Žilinský samosprávny kraj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: