vychylovka chovatelsky den 2022V nedeľu, 3. júla, bude v skanzene Vychylovka 6. ročník celodenného podujatia pre chovateľov, gazdov, farmárov, milovníkov zvierat, ale aj kohokoľvek, kto by rád videl zvieratá v skanzene, folklórne vystúpenia, remeselníkov a prežil pekný deň.

Chovateľský deň v skanzene: Deň slovenských plemien organizuje občianske združenie OZ Chováme doma spolu s Kysuckým múzeom, Zväzom chovateľov oviec a kôz a ďalšími chovateľskými organizáciami.

Po dvoch rokoch, kedy organizátorom pandemická situácia nepriala, môžu opäť zorganizovať podujatie v plnom rozsahu naživo. 

Cieľom podujatia je propagovať slovenské plemená zvierat, ktorých je pomerne málo. Ich chovu sa u nás venuje len malé množstvo chovateľov. Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik. Návštevníci skanzenu uvidia priamo pri objektoch skanzenu naše národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov. Toto na Slovensku jedinečné podujatie populárnym spôsobom šíri osvetu o našich národných plemenách hospodárskych zvierat.

vychylovka chovatelsky den 2022 v

Pre návštevníkov je pripravený nasledovný program:

  • prezentačná výstava národných plemien hospodársky významných zvierat 
  • vystúpenia folklórnych skupín
  • remeselníci
  • svätá omša
  • kvíz pre detských návštevníkov, za ktorý dostanú odmenu
  • slávnostné uvedenie publikácie SLOVENSKÝ STATOK - SLOVENSKÉ PLEMENÁ HOSPODÁRSKYCH ZVIERAT. Publikácia na 450 stranách poskytuje komplexný prehľad našich národných plemien hospodársky významných zvierat - koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, hydiny, králikov, holubov a včiel. Dočítate sa v nej o ich histórii, pôvode, procese šľachtenia, nájdete v nej charakteristiku jednotlivých plemien, ako aj informácie o aktuálnom stave chovu. Texty sú doplnené množstvom fotografií. Kniha je pútavým čítaním nielen pre chovateľov, ale aj pre bežného čitateľa. Ponúka veľa historických zaujímavostí. V mnohých kapitolách prináša u nás doposiaľ nepublikované informácie.

Aktuálne informácie o podujatí nájdete na stránke www.chovamedoma.sk.

vychylovka chovatelsky den 2022 v2

OZ Chováme doma

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: