keric cadca petrikovaCestovanie, dobrovoľníctvo a vzdelávanie. Rozhovor s Mirkou Petríkovou o aktivitách KERICu.

KERIC nám dospieva :) Ako hodnotíte svojich prvých 18 rokov činnosti?

Práve teraz, 3.2.2021 má KERIC 18 rokov. V normálnom živote sa človek za prvých 18 rokov učí všetko od základov až je v 18 schopný vyletieť z hniezda. Táto paralela sa dá aplikovať aj na KERIC. Počas týchto 18 rokov sme sa učili hosťovať dobrovoľníkov, učili sme sa vysielať dobrovoľníkov do celého sveta, učili sme sa spolupracovať s rôznymi organizáciami na Kysuciach, na Slovensku a po celom svete. To, čo sme sa naučili sme dali do systému, aby naše aktivity boli predvídateľné a ľudia vedeli, kto sme, čo robíme a s čím im vieme pomôcť.

keric escape roomNaozaj mám pocit, že KERIC je dospelý, urobil maturitu a máme vysvedčenie aj vo forme akreditácie na vysielanie a hosťovanie dobrovoľníkov po celom svete, aj v značke kvality na robenie činností s mladými ľuďmi. A teraz si ideme zvyšovať kvalifikáciu, aby sme mohli poskytovať certifikované vzdelávanie učiteľom a mohli vysielať dobrovoľníkov na humanitárne projekty.

Mladým ľuďom chýba rozhľad. Ako ich obohatí pobyt v zahraničí?

Keď sa mladý človek rozhodne stráviť nejaký čas na dobrovoľníckom projekte v zahraničí, rozhodne sa ísť do novej krajiny, do novej organizácie, používať cudzí jazyk v každodennom živote, spolupracovať s ľuďmi z rôznych kultúr, krajín. Toto mu neskutočne pomôže k osamostatneniu sa, k získaniu rôznych profesionálnych skúseností, k získaniu zručností z práce v teame a to najmä medzinárodnom.

Mladí ľudia získajú pohľad na život z inej perspektívy, odstup na dianie doma, na Slovensku. Často si uvedomia, že problémy sú všade a treba ich konštruktívne riešiť. Často si mladí ľudia uvedomia pozitíva života na Slovensku, ktoré predtým nevnímali. A možno to najdôležitejšie, získajú kamarátov z celého sveta a začnú používať cudzí jazyk v každodennom živote.

Chýba nám teda rozhľad a obava nad neznámym. Kde nájsť tú hranicu medzi vlastenectvom a otvorenosťou?

Otázku by som rozdelila na dve časti. Chýba nám teda rozhľad a obava nad neznámym. Je úplne prirodzené, že ľudia majú radi známe veci. Desia ich veci neznáme a obávajú sa zmien. Keď cestujú a zažijú si inú krajinu, už sa im táto krajina prestane zdať neznáma a preto z nej už nemajú obavy a každá ďalšia podobná skúsenosť je jednoduchšia. Mať skúsenosť je najlepšia prevencia obáv z neznámych vecí a neplatí to iba pri cestovaní.

Kde nájsť tú hranicu medzi vlastenectvom a otvorenosťou? Položím proti otázku - prečo by sme mali hľadať hranicu medzi vlastenectvom a otvorenosťou? Podľa mňa vlastenectvo je mať rád svoju krajinu, byť na ňu pyšný, chcieť jej pomôcť rozvíjať sa. A všetko toto sa dá dosiahnuť práve otvorenosťou. Práve keď človek cestuje a vidí iné krajiny, zistí, čo má rád doma, čo tu máme pekné, dobré a bez čoho ja nám v cudzine smutno. Keď cestujeme a sme príjemní, komunikatívni a dobrí ľudia, šírime dobré meno o našej krajine a motivujeme ľudí prísť sa k nám pozrieť. A keď chceme pomôcť rozvíjať našu krajinu, najjednoduchšie je to práve aplikovaním a adaptovaním fungujúcich systémov do našej reality. Jednoducho, treba po svete chodiť s otvorenými očami a srdcom.

keric cudzie jazyky1

Okrem dobrovoľníckych pobytov aj vzdelávate. Ako?

Naša činnosť má dve dimenzie. Jednou je dobrovoľníctvo - vysielame mladých ľudí do neziskových organizácií po celom svete na projekty v rôznych oblastiach, najmä vzdelávanie, ekológia a sociálny sektor. Týchto mladých ľudí musíme a chceme na túto činnosť pripraviť, takže prechádzajú vzdelávacou fázou pred projektom, potom sa neformálne vzdelávajú počas projektu a po projekte majú veľa nových skúseností, vedomostí a zručností, ktoré potom uplatňujú vo svojom profesionálnom a osobnom živote.

Ďalšom vzdelávacou dimenziou v KERICu je spolupráca so školami v regióne Kysúc. V tomto roku spolupracujeme s 24 školami. Keď nebol lockdown, tak naši dobrovoľníci, ktorí sú z Nemecka, Turecka, Brazílie, Portugalska, Gruzínska a Južnej Afriky chodili pravidelne do škôl a pomáhali na hodinách cudzích jazykov. Študenti mali možnosť konverzovať a používať cudzí jazyk v reálnom živote. Okrem toho organizujeme workshopy na rôzne, najmä diskusné témy. Tento rok na tému „well-being“ – po slovensky, „ako byť v pohode“. Ďalej chystáme workshopy na tému rasizmu, aktívneho občianstva.

well being workshop

Ani pandémia nás nezastavila v našich vzdelávacích aktivitách. Väčšinu aktivít sme preklopili do virtuálneho priestoru a aby to bolo zaujímavé a iné, vymysleli sme Escape rooms na témy Brain games, Migrácia, Sila tímovej práce, Kleopatra a Príbeh roku 2020, na ktorých sa zúčastňujú triedy a riešia rôzne zadania v daných témach a po anglicky. S týmto projektom sme začali 15.1 a do dnes sme mali takýchto 25 hodín a budeme pokračovať, pokým žiaci nebudú môcť ísť do školy naozaj.

Už dlhodobo organizujeme kurzy jazykov, ktoré sú zamerané najmä na konverzáciu a prelomenie bariéry v komunikácii. Tento rok máme angličtinu, nemčinu a portugalčinu.

keric ucenie

V lete organizujeme detské tábory, kde opäť spájame cudzí jazyk s letnými aktivitami ako je šport, tanec, kreativita, cestovanie.

Máte nové plány, vízie? Čo konkrétne by ste chceli realizovať tento rok?

komiks

 

Už ste pochopili, že je toho veľa, čo robíme. Preto by som rada spomenula iba jeden projekt.

Vymysleli sme projekt „Lavička si hľadá kamošku“. Cieľom projektu je zmeniť, sfunkčniť nábrežie pred KERICom. Cieľom je sprístupniť rieku a oživiť nábrežie. Projekt sme rozdelili do týchto fáz.

Teraz zisťujeme formou dotazníka, čo by si ľudia na nábreží predstavovali a ako by vedeli pomôcť a kontaktujeme sa a diskutujeme s inštitúciami – Mesto Čadca, Povodie Váhu, Odbor životného prostredia, CHKO Kysuce.

Potom chceme vytvoriť kreatívny team, ktorý vytvorí návrh, a ten chceme dať opäť na verejnú diskusiu a na záver, už bude iba samotná zmena nábrežia.

Toto všetko by sme chceli stihnúť do leta. Všetkých, ktorí nám chcú pomôcť, veľmi radi v teame privítame.

Prečo by mal mladý človek - študent kontaktovať Keric? Aby by sa mohol zapojiť?

Zapojenie je možné na rôznych úrovniach.

  • Môže sa u nás vzdelávať na kurzoch jazykov, na workshopoch
  • Môže s nami cestovať na medzinárodné výmeny alebo ako dobrovoľník do zahraničia
  • Môže nám pomôcť ako mentor pre dobrovoľníkov zo zahraničia, ktorí sú v KERICu, ako hostiteľská rodina, ako lektor pre kurzy detských angličtín
  • Môže sa stať súčasťou KERICu ako dobrovoľník a pomôcť nám napr. s projektom „lavička si hľadá kamošku“ alebo na letných táboroch alebo počas workshopoch pre deti
  • Môže sa zúčastňovať aktivít v našej kaviarni ako je Language café, medzinárodné stretnutia, diskusie na rôzne témy, premietanie a filmov atď.
  • Môže viesť aktivity v našej kaviarni pre svojich kamarátov

Na záver by som povedala, že KERIC vznikol a je tu, aby dával priestor na rozvoj a realizáciu pre ľudí z regiónu. Tešíme sa každému človeku, ktorý nám chce pomôcť a spolupracovať s nami. Stačí sa nám len ozvať na facebooku, instagrame alebo maile Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Ďakujem za rozhovor.

zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: