stiepkaVšade počujeme ako sa vláda snaží pomáhať a ako bude riešená kompenzácia nákladov za energie (elektrina, plyn) pre obce a mestá na Slovensku. Nerieši však všetkých.

Všetci sa teraz stretávajú so zvýšenými nákladmi na energie. Nie je tomu tak len za elektrinu či plyn. Navýšili sa aj iné zdroje na vykurovanie, napríklad drevená štiepka či pelety. To však vláda nerieši.

Na túto skutočnosť reaguje aj starosta obce Klokočov Radoslav Zajac: "Takáto pomoc, o ktorej sa teraz prevažne hovorí je len čiastočná a nie je namierená pre všetkých. Nerieši problematiku komplexne a neposkytuje pomoc tým mestám a obciam, ktoré na vykurovanie používanú niečo iné ako plyn. A toto sa dotýka bohužiaľ aj našej obce."

drevna stiepka klokocov

drevna stiepka klokocov2

Obec sa snaží správať ekologicky. Vykurujú drevenou štiepkou, nie klasickým uhlím

Na severe Slovenska je aktuálne štiepka zhruba 2,5-krát drahšia ako pred rokom. A na strednom Slovensku sú ceny medziročne zhruba dvojnásobné. Obec Klokočov nie je plynofikovaná a na vykurovanie obecného úradu, školy a školských zariadení využívajú drevnú štiepku.

A tu nastáva obrovský problém na ktorý upozorňuje starosta: "Po prepočítaní všetkých vstupov, náklady na vykurovanie pomocou drevnej štiepky nám vzrastú cca o 119 % oproti minulému obdobiu. Takéto navýšenie finančných prostriedkov znamená pre našu obec obrovskú záťaž, čím nám vzniká problém vôbec zostaviť vyrovnaný rozpočet. Aby sme zabezpečili vyrovnaný rozpočet a fungovanie obce, budeme musieť pristúpiť k šetriacim opatreniam ako napríklad vypínanie verejného osvetlenia, znižovanie počtu zamestnancov obce, školských zariadení. Avšak ani tieto opatrenia nestačia na to, aby sme dostatočne vykryli chýbajúce finančné prostriedky. Stále hľadáme riešenia na zvýšenie energetickej efektívnosti obce, ale bez toho, aby sa touto témou začala zaoberať aj vláda SR takýto stav nezvládneme."

Poslal list aj ministrovi hospodárstva

Ako možnosť vidí starosta osloviť priamo kompetentných, kde upozorňuje na nedostatočné riešenie situácie: "Oficiálne som listom oslovil ministra hospodárstva Slovenskej republiky, kde som ho oboznámil s našou situáciou a požiadal som ho, aby sa urýchlene začali zaoberať aj formou a možnosťami kompenzácie nákladov pre subjekty, ktoré na vykurovanie nevyužívajú plyn, ale aj iné formy palív napr. drevná štiepka, pelety a iné."

Ostáva už len veriť, že sa vláda začne zaoberať aj podobnými subjektami ako sú v obci Klokočov a nájde riešenie ako im pomôcť.

Autor: redakcia
Foto: Obec Klokočov

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: