cesta oscadnicaV Oščadnici bude po dohode cesta po výstavbe kanalizácie upravená v celej šírke aj v jazdných pruhoch nedotknutých výstavbou. Malo by tak byť do konca októbra 2020.

Starosta obce Ing. Marián Plevko informoval, že práce pokračujú v súlade s harmonogramom. Pri tak rozsiahlom a náročnom diele sa pri výstavbe vyskytne veľa problémov. Množstvo sťažností bolo aj na rozbité cesty, kde išlo o sadanie výkopov, vyplavovanie štrkových zásypov, ktoré sťažujú dopravnú situáciu pri prejazde obcou. 

Špeciálna e-mailová adresa na podnety

Individuálne problémy občanov sa obec snaží riešiť priebežne, prostredníctvom e-mailového kontaktu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., ktorý bol zriadený na tento účel. Občania tu môžu nahlasovať poškodenia pozemkov, oplotení, či nezjazdnosť ciest po osadení kanalizácie.
"Všetky podnety sú posúvané zástupcom zhotoviteľa na riešenie a sú priebežne vybavované," informuje starosta obce.

 

asfaltovanie oscadnica

Cesty by mali byť obnovené do októbra 2020

V iných obciach, kde sa realizuje výstavba kanalizácie, plánujú obnovovať cesty zväčša v polovičnom profile. V Oščadnici budú úseky opravené v plnom profile.

"Samozrejme asi najvypuklejším problémom pri výstavbe kanalizácie sú dopravné obmedzenia a taktiež stav komunikácií po uložení potrubí, najmä cesty III. triedy. Ide o sadanie výkopov, vyplavovanie štrkových zásypov, ktoré pri aktuálnej intenzite dopravy sťažujú dopravnú situáciu na území obce.
V súčinnosti so správcom cesty III. triedy sa snaží obec vyvíjať tlak na zhotoviteľa, aby uskutočňoval potrebné zásahy a odstraňoval závady v zjazdnosti. Tým, že už sú aktuálne v plnom prúde práce na spätných úpravách komunikácii, tieto najvypuklejšie problémy pominú.
Pozitívnou informáciou je, že na základe vzájomných dohôd Obce Oščadnica, SEVAKu, VÚC Žilina a zhotoviteľa stavby budú v časovom horizonte do roka od ukončenia diela obnovené všetky vozovky tak na ceste III. triedy ako aj na miestnych komunikáciách a to v celých šírkach aj v jazdných pruhoch nedotknutých výstavbou. Časový horizont ukončenia prác je 10/2020.
Finálna úprava všetkých ciest dotknutých výstavbou bude zhruba do roka od ukončenia stavby. Spustenie prevádzky celého systému odkanalizovania je plánované na jar 2021 po skolaudovaní celého diela," dodáva starosta obce.


Aktuálne prebieha na území obce Oščadnica:

  • Výstavba kanalizácie a kanalizačných vetiev v bočných uličkách.
  • Realizujú sa prepojenia jednotlivých častí systému popod vodný tok Oščadnica.
  • Dokončuje sa realizácia posledných pripojení rodinných domov na zrealizované vetvy kanalizačného systému.
  • Finišuje taktiež výstavba vodojemu „Šopa“ a prebiehajú práce na výstavbe vodojemu „Na brehu“.
  • Vetvy kanalizácie a vodovodov v hlavnej ceste v smere na Vyšný koniec a v smere na Dedovku sú dokončené.
  • Prebiehajú už aj práce na asfaltovaní cesty III. triedy, aktuálne sú hotové úseky cesty – Smer Dedovka a úsek od futbalového ihriska po zastávku „Šijáreň“.

Viac ako 50 % miestnych komunikácií je po realizácii kanalizačných a vodovodných vetiev už zaasfaltovaná a bude sa pokračovať so spätnými úpravami ciest.

Autor: redakcia
Foto: obec Oščadnica

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: