doprava cadca busOd 1. októbra sa mení tarifa na prímestské autobusy v Žilinskom kraji. Nový systém bude spravodlivejší a zvýhodnená bude platba dopravnou kartou.

 

Zľavy na cestovnom prinesú dopravné karty, nová tarifa bude spravodlivejšia

Od 1. októbra bude cestovanie prímestskými autobusmi v Žilinskom kraji spravodlivejšie a s vyššími zľavami. Mení sa pásmová tarifa na kilometrickú tarifu. Po novom tak každý zaplatí iba toľko, koľko precestuje.

Novinkou, ktorá prinesie cestujúcim úľavu a zlepší komfort pri cestovaní je zavedenie prestupných cestovných lístkov, ktoré doteraz v prímestskej autobusovej doprave v Žilinskom kraji chýbali. Po novom sa bude dať do 30 minút prestúpiť bez toho, aby cestujúci musel znovu platiť základnú sadzbu cestovného lístka, ale uhradí len prejdené kilometre. V prvej fáze budú prestupné lístky platné pri platbe dopravnou kartou, neskôr sa rozšíria aj na cestujúcich platiacich v hotovosti.

Cieľom zmeny tarify je aj výraznejšia zľava pri dopravných kartách. Platbou z dopravnej karty sa zvýši aj bezpečnosť pri cestovaní, a to najmä v súvislosti so zamedzením šírenia ochorenia COVID-19. Takýto spôsob platby navyše zjednoduší nástup a výstup cestujúcich a v konečnom dôsledku zrýchli cestovanie. Pri pôvodnej tarife je platba dopravnou kartou oproti platbe hotovosťou zvýhodnená v priemere o 11,8 %. Po zavedení novej tarify bude platba dopravnou kartou zvýhodnená až o 21,2 % oproti platbe v hotovosti.

sad za

Počas Európskeho týždňa mobility môžete mať kartu zadarmo

Nové dopravné karty si budú môcť cestujúci vybaviť počas najbližších dní za zvýhodnených podmienok. ,,Aj tento rok sa zapájame do Európskeho týždňa mobility, v rámci ktorého umožníme cestujúcim vybaviť si dopravnú kartu na prímestské autobusy bezplatne,“ povedala županka Erika Jurinová. Cestujúci si ich budú môcť zaobstarať v zákazníckych centrách u dopravcov počas trvania týždňa mobility od 16. do 22. septembra.

Pozitívnou zmenou sú zľavy pre seniorov. Doposiaľ seniori od 62 do 70 rokov platili plné cestovné a zľavu mali len za veľmi obmedzujúcich podmienok – napr. zľavu dostali až po 16. hodine cez pracovné dni a počas víkendov či štátnych sviatkov. ,,Po novom bude zľavnené cestovné platiť pre všetky osoby v dôchodkovom veku rovnako a bez obmedzení. Taktiež pristupujme k zjednoteniu zliav pre zdravotne ťažko postihnutých a tiež ich sprievodcov,“ dodala županka.

bus zilina

Zmenou tarify sa niektorým cestujúcim cestovné mierne zvýši, ale iným naopak zníži

Výraznú úsporu pocítia najmä cestujúci na väčšie vzdialenosti (po 25-tom kilometri). ,,Naším cieľom určite nie je zvyšovať cestovné. Meníme systém, zmena tarify z pásmovej na kilometrickú a novinka v podobe prestupného lístka sú krokmi, ktoré súvisia s prípravou na spustenie integrovanej dopravy v Žilinskom kraji. Týmito zmenami chceme dosiahnuť väčšiu spravodlivosť, prehľadnosť, jednoduchosť a priniesť vyššie zľavy,“ uzavrela županka.

"V súvislosti s integráciou pripravuje ŽSK aj optimalizáciu cestovných poriadkov, ktorých cieľom je zavedenie taktovej dopravy, a to najmä v dopravnej špičke a rovnomernejší systém obsluhy územia ŽSK verejnou osobnou dopravou a nadväznosť jednotlivých druhov verejnej osobnej dopravy - autobusovej, železničnej aj MHD." dodáva Mgr. Martina Remencová hovorkyňa kancelária predsedníčky ŽSK

Autor: redakcia, ŽSK
Foto: ŽSK

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: