marii cadcaCeny bytov na Slovensku klesali aj v prvom kvartáli tohto roku a vo viacerých mestách sa už vrátili na úroveň zo začiatku vlaňajška. Podobný vývoj je aj na Kysuciach, potvrdili nám to viaceré realitné kancelárie z Čadce.

Podobný vývoj je aj na Kysuciach, vyplýva to aj z realitného reportu zverejneného na portáli Nehnuteľnosti. Podľa neho pokles cien bytov pokračuje a vo viacerých mestách sa vrátili na úroveň zo začiatku roku 2022.

Záujem o kúpu nehnuteľností tu stále je, dopyt prevyšuje aktuálnu ponuku, no záujemcovia sa stretávajú s novými problémami, akými sú napríklad financovanie či spôsob zabezpečenia financovania, keďže podľa nových pravidiel to nie každému vychádza. Hovoríme o tom najmä pri drahších nehnuteľnostiach či novostavbách. Opýtali sme sa preto na vývoj nehnuteľností na kysuckom trhu troch zástupcov a to Márii Habčákovej, Jozefa Pajera a Pavla Holeštiaka.


Ceny realít na Slovensku momentálne stagnujú alebo klesajú. Ako je to na Kysuciach?

pajer jpe realityJUDr. Jozef Pajer

JUDr. Pajer Jozef - majiteľ realitnej kancelárie JPE. Jozef Pajer: “Áno, je to tak... Ceny realít už od minulého roka stagnujú a majú klesajúcu tendenciu. Je to tak na celom Slovensku, Kysuce nie sú výnimkou. Kto chce predať musí sa prispôsobiť klesajúcemu trendu cien nehnuteľností.“

Túto informáciu potvrdil aj Pavol Holeštiak z HOLESTIAK.sk reality: “Situácia na Kysuciach je obdobná, možno tento trend prišiel o niečo neskôr, ale je to podobné ako inde na Slovensku. Situácia na realitnom trhu u nás sa skutočne oproti vlaňajšku zmenila. Ceny začali stagnovať, niektoré klesli.“

Ktorý typ nehnuteľností šiel najviac dole?


 pavol holestiakPavol Holeštiak z HOLESTIAK.sk reality

 
Jozef Pajer: “Najviac majú klesajúcu tendenciu byty a to z dôvodu, že ich ceny v minulosti najviac rástli.” “Zníženie cien sa najviac dotklo najmä starších bytov a domov a to zhruba o 15- 20 percent oproti minulému roku,” doplnila informáciu PaedDr. Mária Habčáková, realitná maklérka.

Podľa Pavla Holeštiaka: “Zlacnili niektoré byty aj napriek neustálemu záujmu o ne. Poklesol aj predaj pozemkov, kde je vyššia ponuka ako dopyt. Je však reálne, že ide o dočasný jav. Záujemcovia o kúpu sú obozretnejší. Samozrejme, svoje urobili najmä zvýšené úrokové sadzby pri hypotekárnych úverov a sčasti naplnený dopyt."

Aký je teraz vývoj dostupnosti bývania mladých ľudí? Majú záujem o nájomné bývanie, alebo idú aj do vyšších splátok?


Jozef Pajer:
“Dostupnosť bývania formou kúpy nehnuteľností pre mladé rodiny sa v dnešnej dobe stala neprístupnejšia a to z dôvodu, že banky zvyšujú úrokové sadzby úverov. Z tohto dôvodu niektoré mladé rodiny riešia momentálne svoju situáciu s bývaním formou nájmov.”

Pavol Holeštiak: "Mladí bývať potrebovali a potrebujú naďalej, najradšej sa chcú osamostatniť. Skutočne sa zvýšil dopyt po nájomnom bývaní.”

Mária Habčáková: “Vzhľadom k zníženým cenám bytov nie je cítiť ich prebytok v ponuke. Ak je cena primeraná, byt sa predá. Všetko však záleží a je závislé od príjmu kupujúcich, ich bonity, úverového registra atď... Ideálne je preveriť si svoje možnosti na úver vopred. Samozrejme zvýšené úroky úverov sa odzrkadľujú na vyšších mesačných splátkach úveru v závislosti od príjmu, preto pre mnohých je vlastné bývanie nedostupné. Tí, ktorí si s rôznych dôvodov nemôžu dovoliť úver, hľadajú bývanie prostredníctvom nájmu. Môžem potvrdiť, že záujem o nájomné byty je naozaj veľký.”

 Mária Habčáková, realitná maklérkaMária Habčáková, realitná maklérka

 

Majú predávajúci realistické očakávania? Sú ochotní rokovať o cene?

Jozef Pajer: “Niektorí predávajúci stále držia ceny z minulosti a tie nie sú v dnešnej dobe už reálne. Tí, ktorí chcú reálne predať svoju nehnuteľnosť sa musia prispôsobiť klesajúcej tendencii ceny nehnuteľností.“

“Je to rôzne a individuálne. Postupne je to však o tom hľadať obojstranne výhodnú dohodu. Nie je to napokon nič nové,” spresňuje Pavol Holeštiak.

Mária Habčáková: “Niektorí predávajúci majú prehľad o súčasnom trhu a vedia, že situácia sa zmenila a ceny najmä starších bytov a domov poklesli. Ak nie je správna stanovená cena, tak o nehnuteľnosť nie je záujem, nerealizujú sa obhliadky a nehnuteľnosť sa stane tzv. "ležiakom". Ak potrebujú predať teraz, znížia cenu a predajú, alebo nehnuteľnosť prenájmu. V prípade že ich predaj nesúri, počkajú na priaznivejšiu dobu, kedy opäť ceny vzrastú.“

 

prehlad cien cadcaZdroj foto: trh.sk

Autor: redakcia
Foto: M. Mokryšová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: