arch cadca 02Článok o podujatí, ktoré mohlo mnohým otvoriť oči a ukázať, ako by naše okresné mesto mohlo vyzerať a ako sa v ňom môže žiť.

Upršané sobotné popoludnie. Podujatie ktoré organizuje Spolok KRUH „Dni architektúry“, sa koná na 90 miestach v Čechách a na Slovensku, tentokrát zavítalo aj do Čadce. Prednášajúcimi boli architekti Milan Šuška, Matej Babuliak a Eva Babuliaková.

 

Prišli hlavne mladí

Možno vinou propagácie, možno zlým počasím na podujatie prišlo menej ľudí ako by sa dalo čakať. Na podujatie, ktoré mohlo rozprúdiť debatu ako by naše okresné mesto mohlo vyzerať, prišli hlavne mladí nadšenci. Okrem organizátorov - architektov, prišli mladí ľudia z Turzovky, Vysokej nad Kysucou. Z Čadce mladá Čadčianka študujúca v Bratislave, Čadčianka žijúca v Brne...

 

Kto mohol prísť? 

Všetcí tí, ktorí často hovoria, ako im na krajšom meste záleží. Asi mali dôležitejší program. Chápeme. Napríklad na STV2 dávali futbalový zápas DAC Dunajská Streda - Spartak Trnava. Pokiaľ ide o sebapropagáciu, maľuje sa tráva (a zábradlia) na zeleno, prípadne sa robia vizualizácie krásnej budúcnosti. Pokiaľ však má prebehnúť debata s odborníkmi na tému napríklad urbanizmus, nepríde takmer nikto. Podujatie bolo stretnutím všetkých ľudí, ktorým na vzhľade a fungovaní mesta z pohľadu architektúry záleží. Z poslancov mestského zastupiteľstva prišla p. učiteľka ZŠ a poslankyňa MZ Slávka Zelníková - všetka česť.

Ukážka hodnotnej architektúry v Čadc - Mestský dom Ukážka hodnotnej architektúry v Čadci - Mestský dom

Na stretnutí s architektmi sa Čadčania mohli dozvedieť mnoho

V prvej časti akcie bola preberaná téma vizuálny smog, avšak po odbornej stránke a s konkrétnymi príkladmi a riešeniami. Nielen na úrovni reštrikcií a legislatívy. Ako úspešný príklad bolo prezentované české mesto Znojmo.
„Čadca nie je nehodnotné mesto. Len to treba doladiť“ podotkol architekt Matej Babuliak.

Nosná téma podujatia bola však "Architektúra a rozvoj mesta", ktorá sa začala o 17:00

Hlavnými prednášajucimi boli architekti z kancelárie Vesměs, Milan Šuška a z ateliéru MEB architects Matej Babuliak. Boli prezentované moderné trendy ako oživiť centrum mesta, napríklad presunúť predaj a život na ulicu a oživiť ho terasami. Bolo prezentované krátke video Živé mesto.

V ďalšej časti sa hovorilo že „živé mesto“ v súčasnosti u nás sú bohužiaľ supermarkety a parkovisko. Milan Šuška uviedol príklad - keď sa otvorí nákupné centrum, mesto sa vyľudňuje a nastáva „SECONDHANDIZÁCIA“ , teda akýsi vysávač života z centra mesta. Jeden investor dokáže vysať život z centra menšieho mesta.

Mesto budúcnosti je polyfunkčné, kde sú prevádzky, kancelárie ale aj byty. Skrátka život.

„My to nechávame politikom, ktorí urbanizmu vôbec nerozumejú, potom to schvaľujú poslanci, ktorí tomu tiež nerozumejú a potom sa schvaľujú hlúposti" - podotkol mladý čadčiansky architekt tvoriaci v Bratislave Matej Babuliak.

Samozrejme odznelo toho omnoho viac, napríklad preberali sa štúdie urbanizmu Čadce Dvořáka Gogoláka a Grasseho…

Aké bolo podujatie?

Prednášky architektov Milana Šušku, Mateja Babuliaka a Evy Babuliakovej boli skvelé. Prezentácia prebiehala v pozitívnom duchu. Témou nebola kritika, ale hlavne pozitívny prístup. Bolo spomenuté, že mesto v tom roku urobilo niekoľko dobrých krokov, napríklad v oblasti vizuálneho smogu zaviedla novy legislatívu, buduje sa nový cyklochodník.

Debata o architektúre s odborníkmi ponúkala širšiu schému, čo z mestom ďalej a tiež ponúkla krásne inšpiratívne príklady z iných európskych miest. O tom všetkom sa na tomto inšpiratívnom stretnutí mohli Čadčania dozvedieť. Škoda len, že sa nezúčastnilo viac ľudí, ktorí majú na chod mesta vplyv. Žeby im to bolo jedno?

Autor a foto: Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: