bikesharing kysuceKysucké mestá a obce majú za sebou úspešnú pilotnú sezónu bikesharingu - občania si na zdieľané bicykle rýchlo zvykli.

V máji 2021 sa spustila služba bikesharingu v mestách Krásno nad Kysucou a Kysucké Nové Mesto, v priebehu leta sa služba rozšírila aj do obcí Stará Bystrica a Zborov nad Bystricou.

Prvú sezónu hodnotí primátor Krásna Jozef Grapa pozitívne: “Prenájom bicyklov bol tento rok k dispozícii do prvého novembrového týždňa. Vzhľadom k nepriaznivému chladnému počasiu sme ukončili prvú sezónu používania zdieľaných bicyklov v našom meste. Do užívania sa opäť vrátia na jar.

bikesharing kysuce v2

Bicykle si občania mesta veľmi rýchlo obľúbili. Starostovia susedných obcí Zborov nad Bystricou a Starej Bystrice ma požiadali o rozšírenie bikesharingu aj do ich katastra a možné navýšenie bicyklov pre budúci rok.”

O rovnakom úspechu hovorí aj primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda: "Priemerný počet jázd za deň bol 26, maximálne sme ich dosiahli 71. Spolu sme najazdili viac ako 462 hodín a 3680 kilometrov (čo si vieme vizuálne na mape predstaviť ako polovicu polomeru rovníka našej zemegule, prípadne vzdialenosť z nášho mesta do Grónska či na Kanárske ostrovy :)"

Rýchla a jednoduchá mobilita

Bikesharing značne zjednodušil pohyb v rámci miest a obci a takisto prispel i k ekologizácii životného prostredia. Najnavštevovanejšou stanicou prenájmu a vrátenia bicyklov bolo Námestie pred Kultúrnym domom a Železničná stanica v Krásne nad Kysucou. Celkovo uvádza mesto Krásno 678 jázd, priemerne sa počas dňa uskutočnilo 5 jázd, maximum bolo 17 jázd na deň. Celková prejazdená vzdialenosť je 1487.71 km.

bikesharing kysuce v

Bieločervené bicykle tak na chvíľu opustia svoje stanovištia v Krásne a počas zimnej sezóny ich čaká generálna oprava, prejdú dôkladným servisom, aby boli pripravené na začiatok novej sezóny.

"Bicykle na nejaký čas uvoľnili priestor snehu a zimnej výstavbe snehuliakov, aby mohli opäť na jar nastúpiť v plnej sile po nevyhnutnej údržbe s batériami dobytými od prvých slnečných lúčov. Už teraz sa tešíme," hovorí primátor M. Mihalda.

Na mape nižšie si môžete pozrieť najviac využívané trasy pohybov - tie majú svetlejšiu farbu. Dá sa aj prepínať medzi jednotlivými mesiacmi.

autor: redakcia
foto: Krásno nad Kysucou, Kysucké Nové Mesto

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: