vychylovska osmicka behRozhovor s Mgr. Martinou Krkoškovou, ktorá vedie organizačný team podujatia Vychylovská osmička, ktoré sa uskutoční už túto sobotu 9. 7. 2022 v areáli Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke.

Čo stálo za nápadom zorganizovať bežecké preteky v Múzeu kysuckej dediny?

Pri hľadaní odpovede na túto otázku ma napadá okamih, kedy mi v hlave skĺzla prvotná myšlienka zorganizovať v našom skanzene bežecké preteky, ten však radšej zverejňovať nebudem. Pre mňa ako zamestnankyňu Kysuckého múzea je okrem iného náplňou práce pripravovať pre našich návštevníkov výstavy v jednotlivých pobočkách.

martina krkoskovaMartina KrkoškováPri zostavovaní kalendária výstav a podujatí na tento rok ma proste napadlo, že prečo nevyužiť prostredie skanzenu aj na iné aktivity.

Keďže som aktívna bežkyňa, moje myšlienky ma viedli k prepojeniu kultúry so športom. A tak vznikol nápad usporiadať v Múzeu kysuckej dediny bežecké preteky.

Priznám, stretla som sa s rôznymi reakciami, ale tak ako ma veľa odradilo, som mala šťastie a v mojom nápade ma podporilo obrovské množstvo ľudí, priateľov, kolegov a v neposlednom rade moja rodina.

Všetkým som nesmierne vďačná za to, že som si v podstate splnila sen a túto sobotu budem môcť v našom skanzene odštartovať bežcov a zahájiť prvý ročník Vychylovskej osmičky.


Kto všetko stojí za organizáciou tohto podujatia?

Organizátormi Vychylovskej osmičky sú Kysucké múzeum a Obec Nová Bystrica. Je to tímová práca zamestnancov oboch inštitúcií. Samozrejme bez pomoci a rád okolia by sa nám sotva podarilo zorganizovať podujatie takéhoto typu a rozsahu.

Pre mňa osobne je príprava bežeckých pretekov prvou skúsenosťou, môžem povedať, že pozitívnou, aj keď ma stála veľa námahy a času. Verím však, že podujatie sa vydarí a stane sa medzi bežcami obľúbeným a vyhľadávaným.

Kto všetko si k vám môže prísť zabehnúť ?

Pri zostavovaní kategórií v propozíciách behu sme sa radili s profesionálnymi trénermi, ale tiež s organizátormi iných behov. Snažili sme sa pokryť všetky ženské a mužské vekové kategórie tak ako nám to organizačne podmienky dovolili. Samozrejmosťou sú detské behy, ktoré sú ročníkovo rozčlenené a tiež juniorský beh.Každý bežecký pretek je špecifický svojou traťou, jej charakterom, povrchom či prevýšením.

U nás si na svoje prídu bežci ktorí preferujú skôr beh do kopca, v našom prípade ide o horskú cestu s členitým terénom. Ako napovedá názov podujatia, bežať sa bude medzi dvoma stanicami Historickej lesnej úvraťovej železnice, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Bonusom počas behu budú krásne výhľady na okolitú scenériu krajiny a v neposlednom rade obrovskou výhodou v týchto letných horúcich dňoch je aj príjemná „horská“ osviežujúca teplota vzduchu, ktorá na rozdiel od mestských cestných behov bežcov fyzicky tak nevyčerpá.

Čo môžu záujemcovia o beh od tohto behu očakávať?

Okrem ako verím množstva pozitívnych a príjemných zážitkov z behu si každý bežec, ktorý prebehne cieľovou bránou, odnesie účastnícku medailu Vychylovskej osmičky, ktorá bola štýlovo navrhnutá tak,aby ladila s naším skanzenom a myslím, že sa nám naozaj podarila. Pri prezentácii každý bežec obdrží štartovací balíček s občerstvením pred behom a účastnícke číslo s čipom, ktoré im samozrejme zostáva ako spomienka na beh. Po dobehnutí je zabezpečený pitný režim a svieže ovocné občerstvenie.

Každý registrovaný bežec má taktiež zabezpečený obed a občerstvenie vo forme remeselného piva alebo kofoly. Celé podujatie bude zdokumentované profesionálnymi fotografmi, takže bežci sa budú môcť po pretekoch hľadať na stovkách fotiek, ktoré budú zverejnené na sociálnych sieťach a tiež na pripravovanej samostatnej web stránke Vychylovskej osmičky, ktorá bude oficiálne spustená čo najskôr po prebehnutí akcie.

Bude na podujatí aj nejaký sprievodný program?

Samotné podujatie bude sprevádzané profesionálnym športovým moderátorom, ktorý bude bežcov sprevádzať od registrácie až po vyhodnotenie pretekov. Pred behom sa najmenší účastníci behu v zábavnom štýle rozcvičia s fitnes trénerkou a táto taktiež pred odštartovaním hlavného preteku dynamickou rozcvičkou zohreje svaly ostatným bežcom. Po dobehnutí samozrejme prebehne slávnostné vyhlásenie výsledkov všetkých kategórií.

Bežci sa môžu tešiť na naozaj hodnotné ceny rôzneho charakteru, starosta obce odovzdá víťazom poháre a za Kysucké múzeum pani riaditeľka maľované šindle, ktoré budú verím pre bežcov pekným spomienkovým suvenírom. Po odovzdaní cien víťazom sa ešte zabavíme tombolou, ktorej sa zúčastňuje automaticky každý registrovaný bežec. A myslím, že bežci sa majú na čo tešiť, pretože vďaka ústretovým sponzorom sme tombolu „naplnili „ naozaj super cenami. Na záver podujatia prekvapením a odmenou pre všetkých bežcov ale aj návštevníkov skanzenu bude vystúpenie hudobnej skupiny Niečo navyše. Samozrejme všetci bežci majú možnosť prezrieť si náš skanzen, potúlať sa pomedzi chalúpkami a načerpať tak ďalšiu energiu.

Plánujete v organizácii tohto behu pokračovať každoročne?

V sobotu 9. júla 2022 v Múzeu kysuckej dediny prebehne prvý ročník Vychylovskej osmičky. Mojím snom je vytvoriť pre bežcov atmosféru, plnú nezabudnuteľných zážitkov a okamihov. Sama som bežkyňa, zúčastňujem sa  rôznych bežeckých pretekov a na každý jeden z nich rada spomínam. Organizácia tohto behu ma naučila vnímať preteky aj z iného pohľadu. Verím, že náš beh v skanzene jeho účastníkov osloví svojou jedinečnosťou a príjemným prostredím.

Spokojnosť bežcov je pre mňa na prvom mieste, tým som sa riadila po celý čas príprav podujatia. A to je dúfam vlastne zárukou toho, že sa pre nich tieto preteky stanú každoročnou záležitosťou a budú medzi bežeckou komunitou vyhľadávané. A čo môže byť  pre mňa ako organizátora viac ako vidieť rok čo rok pred štartovacou bránou viac bežcov. Verím, že Vychylovská osmička sa stane tradičným podujatím Kysuckého múzea a Obce Nová Bystrica a úspešne sa zaradí medzi ostatné významné bežecké podujatia organizované na Kysuciach.

  • V prípade záujmu je ešte stále možné zaregistrovať sa na účasť na podujatí cez tento odkaz >>

Kysucké múzeum v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: