poziar budatinska lehota knmKultúrny dom sa nachádza v časti Budatínska Lehota, požiar vypukol okolo 4. hodiny ráno. Na mieste zasahuje 25 profesionálnych a dvaja dobrovoľní hasiči s 10-imi kusmi techniky.

V Kysuckom Novom Meste v časti Budatínska Lehota horí kultúrny dom. Požiar vypukol dnes 25.8.2023 okolo 4. hodiny ráno. Zasahujú hasiči z Hasičskej stanice v Kysuckom Novom Meste, z Hasičskej stanice v Žiline, z Hasičskej stanice v Čadci, zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline a členovia Dobrovoľného hasičského zboru obce Budatínska Lehota.

poziar budatinska lehota

pplk. Ing. Michal Kypus z KR HaZZ v Žiline informuje: "Ide o požiar podkrovia a strechy prízemnej, z časti dvojpodlažnej murovanej budovy, ktorý sa rozšíril do celej budovy. Po násilnom vstupe do budovy príslušníci vykonali za pomoci autonómnych dýchacích prístrojov prieskum s termokamerou. V budove nebola nájdená žiadna osoba. Kvôli prepadávaniu strechy budovy hasiči zasahujú z exteriéru.

Na miesto bol prizvaný zisťovateľ príčin vzniku požiarov a expertízna skupina z Požiarnotechnického a expertízneho ústavu z Bratislavy. Na mieste zasahuje 25 profesionálnych a dvaja dobrovoľní hasiči s 10-imi kusmi techniky. Požiar sa stále nepodarilo lokalizovať."

V budove sa konajú rôzne kultúrne a spoločenské podujatia, prevádzkuje sa v ňom aj obľúbený discoklub.

poziar budatinska lehota3

poziar budatinska lehota4

K požiaru sa vyjadrila aj hovorkyňa polície kpt. Mgr. Zuzana Šefčíková: "V Budatínskej lehote - Kysucké Nové Mesto, kde horí kultúrny dom stále zasahujú hasičské jednotky. Miesto udalosti zabezpečujeme a dohliadame na verejný poriadok. Po dohasení požiaru budeme vykonávať ďalšie potrebné úkony."

Polícia SR zverejnila video z miesta

Aktualizované 13:10: pplk. Ing. Michal Kypus uvádza: "Po 5 a pol hodinách sa požiar podarilo lokalizovať. Vytváraním otvorov do strechy a okien budovy hasiči postupne likvidovali lokálne ohniská požiaru. Krátko pred 11:45 sa podarilo požiar zlikvidovať. Na miesto bol prizvaný zisťovateľ príčin vzniku požiarov a expertízna skupina z Požiarnotechnického a expertízneho ústavu z Bratislavy. Zasahovalo 25 profesionálnych a dvaja dobrovoľní hasiči s 11-imi kusmi techniky. Voda na hasenie bola dopĺňaná z miestnej hydrantovej siete. Škoda bola odhadnutá na viac ako 1 milión EUR. Na mieste sa nachádzajú vyšetrovatelia z Policajného zboru SR. Príčina vzniku požiaru je v štádiu zisťovania."

Aktualizované 14:05: Primátor Marián Mihalda informuje na sociálnej sieti: "Vážení občania, je mi veľmi ľúto čo sa dnes v Budatínskej Lehote stalo. Požiar a v podstate absolútne zničenie kultúrneho domu je veľká rana pre naše mesto a obzvlášť pre obyvateľov mestskej časti Budatínska Lehota.

Chcem odkázať všetkým Lehoťanom, že stojíme pri Vás a s touto nepríjemnou situáciou sa Vám budeme snažiť pomôcť. Je to strata nás všetkých. V prvom rade ekonomická, ale samozrejme aj morálna a citová. Mnohí z Vás, alebo vaši rodičia odpracovali na výstavbe tohto kultúrneho domu veľa hodín ako dobrovoľníci. Do kultúrneho domu, sme mnohí chodili na zábavy a diskotéky, robili sa tam rôzne spoločenské a kultúrne podujatia. Pre mnohých bola nezabudnuteľná krčma Na posádke.

poziar 003

Mrzím ma to o to viac, nakoľko máme pripravený projekt pre rekonštrukciu celej tejto budovy. Vyzeralo to veľmi nádejne a keby sme dostali financie na rekonštrukciu, mal z toho byť pekný, nový kultúrny stánok.
Dnes čakáme kedy svoju prácu dorobia hasiči, bude nasledovať vyšetrovanie a následne sa spolu s poslancami pokúsime tejto budove pomôcť a postaviť ju nanovo."

autor: redakcia
foto: Peter Kultán, KR HaZZ v Žiline, Polícia SR, facebook Marián Mihalda

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: