burka cadcaRozsiahly búrkový komplex, ktorý sa sformoval včera v poobedných hodinách nad Rakúskom pokračoval smerom na Moravu a zasiahol aj Kysuce.

Rozsiahly búrkový komplex, ktorý sa sformoval včera v poobedných hodinách nad Rakúskom pokračoval smerom na Moravu, kde spôsobilo tornádo obrovské škody. Búrky sa následne dostali až nad naše územie.

Búrka spôsobila komplikácie predovšetkým na severozápade Slovenska, teda na Kysuciach.
Intenzívne búrky napáchali aj materiálne škody najmä vplyvom vetra a veľkých krúpou. Ako si včera mohli Kysučania všimnúť, búrka vykazovala aj mimoriadnu bleskovú aktivitu.

bleskyDetekcia bleskov - zdroj SHMÚ

Búrka bola miestami sprevádzaná prívalovým dažďom, veľkými krúpami (5-8cm ) a nárazovým vetrom. Ten spôsobil najčastejšie polámanie konárov stromov či ich vyvrátenie a poškodenie úrody v záhradách.

krupy podvysokaTakéto krupy padali v Podvysokej krupy staskov3Tieto sú zo Staškova

Oščadnica - Krásno nad Kysucou - tu vietor vyvrátil strom na hlavnú cestu, preto bola cesta 1/11 dočasne neprejazdná, kým hasiči neodstránili prekážku z uvedenej cesty. Popadané stromy odstraňovali hasiči aj v obci Korňa.

hasici korna hasici korna2

Marek Langr upozorňuje tých, ktorí sa dnes ráno rozhodli ísť na bicykli: "Tí, ktorí idú ráno na bicykli do práce, dávajte si pozor na na množstvo popadaných konárov a stromov."

Veterná smršť zanechala vyvrátené stromy aj v čadčianskom parku pri Kysuci.

Autor: redakcia

Foto: M.Langr, SHMÚ

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: