andrea hanuliakova globeO živote v jazykovej škole Globe Čadca počas pandémie sme sa rozprávali s jej majiteľkou Mgr. Andreou Hanuliakovou.

Tento rok bol náročný. Koronavírus sa dotkol školstva výrazne. Ako ste to prežívali? Čím žila vaša jazyková škola?

Ťažko, ako asi každý z nás. Utrpeli sme obrovské finančné straty, z ktorých sa budeme zbierať ešte dlho. Ale mne osobne to, čo sa stalo veľmi prospelo. Po 20 rokoch v tej istej práci som už všetko okolo brala ako samozrejmosť. Podľahla som takej tej nespokojnosti a maximalizmu, kedy ma práca už skôr otravovala ako tešila. Ako keď sa veziete v rýchliku, chcete vystúpiť a nedá sa to. No a k tomu tá naša pohodlnosť keď je všetko na dosah ruky, doslova na jeden klik. Všetko musí byť hneď, všetko je samozrejmé. A zrazu nie je samozrejmá ani práca, ani zdravie ani chodenie von ani to, že sme tu s našimi blízkymi. Takže prišlo viac pokory aj iné priority a hlavne dávno nepoznaný entuziazmus a radosť z obyčajných vecí.

Keby sa takéto niečo stalo ako celospoločenský jav, bol by to úžasné. Bohužiaľ, keď sledujem médiá, vzájomné osočovanie a podnecovanie nenávisti kvôli rúškam, očkovaniu, obmedzeniu osobnej slobody, pochybujem že sa ľudia dokážu poučiť. Mali sme už dávno mať viac spolupatričnosti a tolerancie, aj bez pandémie. Ale už akosi neverím, že sa niečo zmení.

Ale vrátim sa k škole a k tomu, na čo sa pýtate. Prepadať panike kvôli finančným stratám nie je mojim zvykom. Všetko sa vždy vyrieši, keď je človek zdravý a koná čestne. Takže aj počas krízy som sa usilovala urobiť všetko pre to, aby som nesprávnym rozhodnutím nepokazila naše dobré meno. Pozastavili sme všetky kurzy a zákazníkom, ktorí si želali pokračovať sme naplánovali individuálny plán na online platforme. K skupinovým kurzom online sme nepristúpili, pretože som nepovažovala za správne peniaze zo školného čerpať na online hodiny, ktoré nie každý môže a hlavne chce absolvovať. Uprednostnila som skrátka záujem zákazníkov pred záujmami lektorov, čo viedlo aj k ukončeniu činnosti niektorých z nich. S odstupom času ale vidím, že to rozhodnutie bolo dobré a môžem naďalej chodiť po našom meste bez toho, aby som sa musela hanbiť.

Takže nezatvárate. Naopak máte ešte väčšie plány. Čo teda ďalej?

Samozrejme že nie😊 Sklamala by som veľa ľudí, ktorých som učila ešte na Gymnáziu a dnes do Globe vodia svoje deti. A navyše, človek by sa mal zo situácií aké vznikli počas pandémie poučiť a nie sa vzdávať pri prvom probléme. Takže od septembra sa môžu zákazníci tešiť na veľa nového, čo by nebolo nebyť Covidu.
Prvou novinkou je Globe ONLINE, teda individuálne a miniskupinové vyučovanie cez aplikáciu Zoom. Hoci zákazníci sa ešte tejto formy obávajú, po skúšobnej hodine každý pri online vyučovaní zostal. Z môjho pohľadu je to veľmi pohodlné, šetrí nám to čas a klientovi peniaze. Hlavne je online vyučovanie rovnako efektívne ako prezenčná forma. Umožňuje elegantné technické riešenia, ktoré celú hodinu urýchlia a robia zaujímavejšou a obsahovo bohatšou. Celá hodina sa dá nahrať a klientovi poslať mailom.

 

ucebna globe

Aplikácie, nové modely výučby... Najdôležitejší sú však lektori, súhlasíte?

Ste ma predbehli s tou treťou novinkou😊 Čo sa týka lektorov bola vždy Globe výkladnou skriňou toho najlepšieho. Tak to dúfam aj zostane, pretože za každú chybu, ktorú by som pri výbere lektora urobila, by som tvrdo zaplatila. Náš tím nikdy nebol lepší ako je teraz, prišlo pár šikovných mladých ľudí, ktorí sa musia od nás starších veľa naučiť, ale výsledok bude stáť za to. Zo všetkého najviac si však cením, že externe s nami bude spolupracovať aj Mgr. Renáta Marcová. Pani Marcová celý život pôsobila na Gymnáziu v Čadci, stála pri zrode bilingválnej sekcie, bola dlhé roky v jej vedení a patrí jednoducho k špičke v oblasti vzdelávania. Čo viac si môžem želať, keď mi prejaví dôveru niekto, koho si celý život nesmierne vážim a kto mňa ako 14 ročnú učil prvé slová anglicky?

Dobre a čím sa teda odlišujete od iných škôl?

Práve tým, čo som práve povedala. Škola môže mať super marketing, tisíce likeov na sociálnych sieťach, krásne videá ako detičky spievajú anglické pesničky, ale keď nemá kvalitné vedenie a schopných učiteľov, je to len bublina, ktorá časom musí prasknúť. Osobne mám to šťastie, že Globe sa špecializuje už skoro iba na angličtinu, nie na iné jazyky, ktoré až tak dobre neovládam a nevedela by som si vybrať lektorov do tímu. S angličtinou robím 20 rokov, som v zozname znalcov a prekladateľov, pri prekladoch a tlmočení sa stretávam s rôznymi oblasťami a to všetko sa snažím zúročiť pri príprave študentov, ale aj lektorov. Skrátka musia byť takí, aby boli najlepší. Takže aby som to uzavrela, odlišujeme sa koncepciou a víziou. Dobrá škola rovná sa vynikajúci lektor plus priama komunikačná metóda, teda angličtina v praxi okamžite od prvej hodiny. Ale debata o našom systéme by bola na dlho, tak to možno dáme niekedy nabudúce

Od minulého roka už nie ste len čadčianska jazyková škola. Kde ešte Globe funguje?

Chodíme do základných škôl v Skalitom, Oščadnici a v Podvysokej. Deťom tak šetríme čas, rodičom zase starosti s dovážaním detí k nám do Čadce.

ucebna globe deti


Zápisy do nového ročníka budú prebiehať tak ako sme zvyknutí?

Áno. Zápis online je už spustený na webe, bude trvať do 16.09.2020. Rovnako ako testovanie nových žiakov. Kapacity máme síce obmedzené, ale pripravujeme ďalšiu učebňu, tak sa hádam dostane na všetkých, ktorí to s angličtinou myslia vážne. Podmienkou je vek minimálne 6 rokov. Začať s vyučovaním by sme chceli od 28.09., ale nevedno čo bude. Zdravie je najvyššia hodnota a budeme rešpektovať všetky nariadenia a pravidlá, ktoré budú implementované.

Osobná otázka: Prevádzkovať jazykovú školu nie je ľahké. Kde beriete energiu?

Energiu? Už dávno neviem, čo to je, ale najdlhšie prázdniny v živote pomohli😊 Neviem, či existuje horšia kombinácia dvoch povolaní ako je manažér a učiteľ v jednom. Takže chvíľ, kedy som chcela zmiznúť kdesi na samotu už bolo nespočetne veľa. Vždy ale príde nový impulz, úspešný žiak, dobrá referencia, pochvala od neznámeho človeka, uznanie atď. To sú chvíle, keď si uvedomím, že to má stále význam. A zvlášť teraz, keď sa vraciam s tým pocitom, že som sa pre túto prácu narodila. Vážim si, čo sa mi z Globe podarilo vybudovať a budem robiť všetko pre to, aby to bolo stále lepšie.

Ďakujem za rozhovor

Zhováral sa: Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: