galmm 00Nový investor, ktorý smeruje do Čadce bude zamestnávať približne 100 pracovníkov. Je ním čisto slovenská spoločnosť GALMM.

V poslednom čase stále viac počuť hlasy o ochladení ekonomiky, o to potešujúcejšia je správa o novom investorovi, ktorý smeruje k nám na Kysuce. Spýtali sme Tomáša Motyku, manažéra spoločnosti, aké sú ich ďalšie plány a prečo si vybrali práve Čadcu.

 

Čomu sa vaša spoločnosť venuje a čo sa bude v Čadci vyrábať?

Spoločnosť GALMM je slovenská firma so sídlom v Ružomberku, kde sa venuje galvanickej a chemickej povrchovej úprave kovov už viac ako 28 rokov. Za túto dobu sme sa stali dodávateľom pre automobilový priemysel, ktorý momentálne tvorí približne 60% našej produkcie. Trendom v automotive je povrchová úprava dielcov tzv. kataforéznym lakovaním, čo je spolu s práškovým lakovaním služba, ktorú v novom závode v Čadci rozbiehame. Takmer každý automobil v súčasnosti obsahuje komponenty s týmito povrchovými úpravami.

galmm 001

Prečo ste si vybrali práve náš región na váš ďalší rozvoj?

Čadcu sme si vybrali pre jej vhodnú polohu z pohľadu automobilového priemyslu – uprostred trojuholníka automobiliek v Žiline, Nošoviciach a Gliwiciach, kde sa nachádza množstvo našich existujúcich ako aj potenciálnych zákazníkov. Taktiež zohrala rolu dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily potrebnej pre našu výrobu a korektné jednanie zo strany mesta a ostatných partnerov.

galmm 000

Koľko predpokladáte, že sa zamestná v novej prevádzke ľudí?

V prvej fáze, od októbra 2019 sa zamestnanosť bude pohybovať na úrovni 25-30 zamestnancov. Do budúcna, po nábehu na plnú 3-smennú výrobu počítame s približne 70-110 zamestnancami.

O aké profesie máte záujem?

Sú to rôzne profesie od lakýrnikov práškového lakovania, ktorých aktuálne zháňame, cez operátorov navešiavania až po údržbárov, laborantov, kvalitárov a nižšie manažérske pozície. Keďže sme rodinná firma, snažíme sa do kolektívu hľadať ľudí, ktorí sú ochotní podieľať sa na budovaní spoločnosti a spoluvytvárať rodinnú atmosféru na pracovisku popri plnení prísnych požiadaviek našich automotive zákazníkov.

galmm 00

Kedy predpokladáte, že sa výroba rozbehne?

Skúšobná prevádzka, počas ktorej sme otestovali novú plne-automatizovanú linku a doladili kvalitatívne parametre, prebehla v septembri 2019. Následne v októbri 2019 sme spustili sériovú prevádzku pre našich zákazníkov, vzorkujeme a postupne napĺňame výrobné kapacity.

Pán Motyka, ďakujem za rozhovor
Zhováral sa Peter Kolembus

 Autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: