ihlicnany rady pestovanieIhličnaté dreviny predstavujú prvky záhrad či terás, ktoré vďaka svojej farebnej, ale aj tvarovej rôznorodosti dominujú aj v zime, keď je ostatná zeleň v úzadí. Vďaka odolnosti voči mrazu sa tak stávajú atraktívnymi počas celého roka.

Pestovanie ihličnanov

Väčšina ihličnanov dáva prednosť neutrálnym, prípadne mierne kyslým pôdam. Ihličnany sa v porovnaní s inými úžitkovými rastlinami dobre cítia aj v pôde chudobnej na živiny. Dokonca majú zvýšenú citlivosť na hnojenie a umelé obohacovanie pôdy. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že ihličnany prakticky nepotrebujú ani pri výsadbe, ani počas rastu žiadne hnojenie. Prípadné žltnutie, hnednutie a iné chorobné sfarbenie vzniká najčastejšie preto, lebo niektorej z pôdnych zložiek je pri koreňoch viac (a nie menej) než treba.

Ihličnanom sa bude dariť na slnečných aj polotienistých miestach, a to v závislosti od druhu. Vo všeobecnosti však platí, že ak majú ihličnany dostatok svetla, rastú rovnomernejšie a hustejšie.

ihlicnany rady pestovanie

Zálievka je dôležitá najmä prvý rok po výsadbe, a to kvôli podpore dobrého zakorenenia. Dôležitá je taktiež počas suchého a teplého leta.

male ihlicnany vysadba 1

male ihlicnany vysadba 2

Všetky ihličnany je možné tvarovať orezávaním, ba väčšina z nich sa dá aj strihať. Netreba sa teda báť, že by im záhradné nožnice mohli ublížiť. Zastrihávanie je vhodné realizovať na jar alebo na začiatku jesene. Pri neskoršom tvarovaní sa nemusia rany zahojiť.

strihanie ihlicnanyStrihanie ihličnanov

Najvhodnejší čas na výsadbu ihličnanov je na jar – od marca až do mája – alebo na jeseň – približne od začiatku septembra do októbra. Ak sú však ihličnany vypestované v nádobe a dobre zakorenené, potom ich možno vysádzať do vonkajšieho prostredia kedykoľvek, okrem mrazivých dní.

Využitie

Poprednou vlastnosťou ihličnanov je ich široká využiteľnosť – sú vhodné do menších aj väčších záhrad.

Ako solitéry

Solitér je v záhrade považovaný za najvýraznejší rastlinný prvok. Väčšie ihličnany perfektne vyniknú ako dominanta záhrady. Je vhodné vybrať tvarom zaujímavý druh (klasický tvar, bonsaj či rôzne formy ihličnanov na kmienkoch), ako napríklad céder, kórejská jedľa, smrek či borovica.

bonsaj pestovanie 1Bonsaje 

bonsaj pestovanie 3Bonsaje
 

ceder atlantsky pestovanieCéder atlantský

V skupinách

Ihličnany môžu poskytnúť vhodné pozadie pre rôzne kvitnúce kry, skalky či jazierka. Pekne teda vyniknú spolu s ostatnými ihličnanmi, so vždyzelenými drevinami, ako sú vavrínovce, rododendrony, hortenzie, vresy, alebo aj s okrasnými trávami.

ihlicnany skalka 2

Ako živé ploty

Na tvorbu živých plotov je vhodné použiť rýchlorastúce druhy. Ideálne sú napríklad tuje, smreky, tisy, borievky či cyprušteky.

cyprustek na kmienku pestovanieCypruštek 

cyprus toskansky pestovanieCyprus toskánsky 

cyprusovce tvarovaneTvarované cyprusovce 

tuje zivy plotTuje 

Ihličnany je možné pestovať aj v nádobách – stávajú sa tak skvelou dekoráciou balkónov a terás.

ihlicnany v nadobach

Okrasná záhrada zariadená vhodne vybranými ihličnanmi je veľmi pekná a navyše aj praktická, pretože svojmu majiteľovi nedá veľa práce, takže je ozajstným miestom na odpočinok a relaxáciu. Vybrať si je rozhodne z čoho, ponuka týchto ihličnanov je stále širšia a mimoriadne zaujímavá.

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk
sikovni.zahradnici.sk

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: