bobor na kysuciach 0Bobor si vybral miesto v blízkosti potoka Oščadnica, kde vytvoril prehradením toku z vlhkej lúky rozsiahlu plochu stojatej, respektíve veľmi pomaly tečúcej vody.

Bobor vodný prispieva k udržiavaniu biotopov. Nájde si vhodné miesto a začne stavať a to aj bez stavebného povolenia. Takto bobor pomáha prírode a za nás stavia hrádze, ktoré následne zadržiavajú vodu v prírode. Svojou činnosťou a vytvorením mokrade sa na toto miesto nasťahovali aj ďalšie vodné živočíšne druhy vrátane skokana, ropuchy bradavičnatej, bociana či volavky popolave. Dokonca sa tu objavila aj vydra riečna.

Bobor vodný "Castor fiber" sa u nás už udomácnil a prevažne využíva pre svoj život rieku Kysuca, kde žije v norách. "V posledných dvoch rokoch sa u nás objavil výskyt, kde si bobor v jednom prípade postavil hrad a v druhom prípade polohrad. Významnú krajinotvorbu so zadržiavaním vody v krajine pomocou systému hatí „postavil“ bobor na jednej zo známych lokalít," informuje v svojej správe Peter Drengubiak z CHKO Kysuce.

bobor na kysuciach 4

Bobor je najlepším manažérom na zadržiavanie vody v krajine

"Najlepším manažérom zadržiavania vody v krajine je nepochybne bobor a navyše, robí to úplne zadarmo," uviedli členovia CHKO Kysuce na svojej sociálnej sieti.

"Na pravostrannom prítoku toku Oščadnica, sme v jednej podsvahovej depresii ešte pred tromi rokmi mapovali biotop európskeho významu Lk5 Vysokobylinné spoločenstvá na vlhkých lúkach. Dnes je to "kráľovstvo bobra". Biotop je čiastočne zachovaný, zmenil sa len jeho pomer k zaplavenej výmere s tým, že bobor svojím hradením toku vytvoril na tomto mieste rozsiahlu plochu stojatej, respektíve veľmi pomaly prietočnej hrádze.

Tento príklad zmeny biotopu ukazuje, ako môže jeden druh výrazne ovplyvniť prírodu a prispieť k jej rozmanitosti. Nemuselo sa ani dlho čakať a v lokalite sa objavili ďalší druhy živočíchov, ktorí obľubujú vodu. „Pomerne veľká populácia skokana hnedého v reprodukcii, ropuchy bradavičnaté, bocian čierny, volavky popolavé, kačice divé, na ťahu sa tu zastavila močiarnica mekotavá. Častejšia sa tu za potravou pristaví i vydra riečna. Túto lokalitu postupne monitorujeme a očakávame v najbližšej budúcnosti obohatenie miestnej biodiverzity o ďalšie na vodu viazané druhy a to len vďaka "inžinierovi" s menom bobor vodný,” dodávajú členovia CHKO Kysuce. 

Autor: redakcia
Foto: CHKO Kysuce

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.