obraz 79dnsmtun93j4e6Maliarske umenie ľudstvo sprevádza od nepamäti. Od malieb na stenách jaskýň sa cez obrazy v mohutných drevených rámoch, ktoré sa vyskytovali len v bohatých príbytkoch a symbolizovali blahobyt a vyššiu triedu, dostalo až k nám.

Jeho cesta bola dlhá a náročná. Dostať množstvo umeleckých diel priamo k nám sa podarilo až obrazom na plátne. Stali sa symbolom prístupnosti umenia do každej domácnosti. V nasledujúcich riadkoch sa o obrazoch a ich podobách dozviete viac.

Kedy sa na stene objavil prvý obraz na plátne?

Zmienky o jaskynných, rímskych, gréckych, egyptských a byzantských maľbách, množstvo informácií o gotike, renesancii, impresionizme, kubizme, klasicizme, symbolizme a ešte neviem akom izme, ale zmienka o tom, kedy bol na stenu zavesený prvý obraz na plátne žiadna. Isté je len to, že vznik obrazov na plátne úzko súvisí s príchodom veľkoformátových tlačiarní. 

Výtvarné umenie ako obraz spoločnosti

Prvé kresby a maľby sa nachádzajú v jaskyniach. Najlepšie sa zachovali v jaskyniach Chauvet a Lascaux v južnom Francúzsku. Predpokladá sa, že sú staré až 32 000 rokov. V hnedej, červenej a žltej farbe sú na nich zobrazené bizóny, jelene, kone a dobytok. Ľudia mali k prírode a zvieratám vždy blízko. Jaskynné maľby odzrkadľujú aktuálny stav spoločnosti. Aktuálny stav spoločnosti odzrkadľuje tvorba umelcov aj dnes. Niektoré veci sa nemenia. 

obraz gxwp2hd45r0r6bvZdroj: Unsplash.com

Prvé zobrazenia ľudských postáv nájdete v hrobkách starovekého Egypta. Väčšinou zobrazujú scény z tzv. Knihy mŕtvych alebo obrazy radostného života na druhom svete. Nezabúdajte na to, že každá maľba je výsledkom celkového rozpoloženia umelca a jeho pohľadu na svet.

Predchodcovia obrazov

Steny jaskýň zdobili aj kože zvierat. Možno bol na nich zobrazený aj nejaký motív zo súčasnosti. Kto vie, či ľudí žijúcich v jaskyniach zaujímala aj ich estetická stránka. Dôležitejšie bolo, že pri koži na stene je teplejšie. V renesancii sa používali dekorácie z hodvábu, pozlátených koží, drahé gobelíny a tapisérie. Vyzerali honosne a stali sa symbolom luxusu. Návštevníci hradov a zámkov netušili, že sa za nimi skrývajú rôzne nedokonalosti stien. Aj tu na chladných kamenných stenách pôsobili ako istý druh izolácie. 

obraz 89tp4bl15n5a4zjZdroj: Unsplash.com

V dedinských domácnostiach sa objavovali vyšívané obrázky s ľudovou tematikou, náboženskými motívmi a rôznymi nápismi. Ľudia, ktorí si nemohli dovoliť maliara si príbytky skrášľovali po svojom. 

Výtvarné umenie pre širokú verejnosť

Maľby sa z jaskýň a hrobiek postupne rozšírili do interiérov svetských a cirkevných stavieb. Náboženské a svetské motívy sa na steny maľovali technikou nástennej maľby, ktorú maliari zhotovovali ešte na vlhkej omietke. Museli konať rýchlo. Aby omietka nestihla vyschnúť. Maľby do detailov dotiahli pomocou tempery. Freska, tak sa táto technika volá, je jednou z najtrvalejších nástenných maliarskych techník. Je to ručná práca. Dovoliť si ich mohol len ten, kto maliarov dokázal zaplatiť. Ani to nie sú obrazy v takej podobe, v akej sa s nimi stretávame dnes, ale je veľmi pravdepodobné, že aj prvá maľba najznámejšieho predstaviteľa výtvarného umenia vznikla na stene. Akurát to ešte nebolo vzácne umelecké dielo. 

obraz m8a14b9l7harh9zZdroj: Unsplash.com

Dielo svetoznámeho maliara u vás doma

Obrazy velikánov maliarskeho umenia poznáme pravdepodobne všetci. Leonardo da Vinci, Rembrandt, Raffaello Sanzio, Michelangelo Buonarroti, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, či Ľudovít Fulla. Pri čítaní mien ste si v duchu predstavili diela, ktoré vytvorili. Nie je to nič náročné. Originály svetových umelcov si nemôže dovoliť každý. Napriek tomu zdobia steny nejednej domácnosti. Repliky v podobe obrazov na plátne sú veľmi obľúbené.


Reklamný článok

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.