elektroautoVývoj udalostí, ktoré momentálne hýbu svetom, vytrhol ľudí z ich každodennej rutiny a donútil nás všetkých spomaliť. A to nielen preto, aby sme sa mohli zamyslieť nad tým, kam ako spoločnosť spejeme, ale aj preto, že s aktuálnymi cenami pohonných hmôt je rýchla jazda niekoľkonásobne drahšia ako v minulosti.

Nastupujúci trend e-mobility je tu s nami už pár rokov, avšak nikdy nebol tak aktuálny ako dnes, keď sa novodobými múrmi nárekov stávajú stojany na čerpacích staniciach.

Dostupných alternatív k jazde na vozidlách so spaľovacím motorom je mnoho a zvýšený záujem o znižovanie nákladov na dopravu naznačuje, že nástup ekologickej a udržateľnej dopravy je bližšie, ako by sa mohlo zdať.


Elektromobily

Keď na ceste vidíte elektromobil, nevidíte len elektronikou nabité tiché vozidlo s jemnými futuristickými prvkami. Vidíte budúcnosť. Budúcnosť, akou sa svet dopravy rozhodol vydať. Aj keď majú elektromobily v našom regióne stále veľa odporcov, postupom času im nezostane nič iné, ako na tento „elektrovlak“ naskočiť. Tak prečo nie práve teraz?

elektroauto2 

Elektromobil neponúka len komfortnú a tichú jazdu za asistencie najmodernejších technologických výdobytkov. Ponúka taktiež vyššiu mieru bezpečnosti a ekologickú alternatívu k spaľovacím motorom. Iste, nie všetko je dokonalé. Elektromobily majú pred sebou ešte dlhú cestu, a ak ju budú chcieť úspešne absolvovať, budú musieť zapracovať na dojazde na jedno nabitie a infraštruktúre dobíjacích staníc.

V prípade, že si elektromobily vaše srdcia získali už dnes, je potrebné pred kúpou zistiť, či sa vo vašom okolí nachádza dostatočný počet nabíjacích staníc, aby ste vášho nového miláčika mohli využívať čo najefektívnejšie. Samozrejmosťou je vzhľadom k aktuálne ešte stále vysokým obstarávacím cenám kvalitné poistenie auta, ktoré ľuďom neraz zachráni peňaženky pred nečakanými výdavkami.


Bicykle a kolobežky

Každé rozhodnutie v živote stojí na dôkladnom zhodnotení plusov a mínusov. Elektromobily dnes ešte naozaj nie sú pre každého. Ak sa so svojim spaľovacím miláčikom na štyroch kolesách v dohľadnej dobe nemienite rozlúčiť, vhodnou alternatívou a drobným ústupkom voči svetu e-mobility by mohlo byť rozšírenie vášho vozového parku o elektrický bicykel alebo e-kolobežku. Ide síce o vyššiu investíciu a zaťaženie rodinného rozpočtu, avšak pri efektívnom využívaní, najmä pri krátkych vzdialenostiach, je možné návratnosť investície v dôsledku znížených nákladov na pohonné hmoty očakávať v krátkodobom horizonte.

elektrobicykel 

Finančne menej nákladným riešením by v prípade nenáročnej konfigurácie mohol byť klasický bicykel. Ten má nespočetné množstvo benefitov - od nulových emisií, cez nenáročnosť skladovania, údržby a v neposlednom rade prospešnosti pre naše zdravie. Bicykel sa stal symbolom mnohých svetových metropol, ktoré sú na vrchole rebríčkov udržateľného štýlu života.

Aj jazda bicyklom alebo kolobežkou má svoje limity a tieto dopravné prostriedky nemusia byť v niektorých situáciách najvhodnejšie. Občas nám teda nezostáva nič iné, ako vykonávať pohyb, ktorý je človeku najprirodzenejší. A tým je chôdza. Pre ľudí, ktorí by najradšej autom zašli až k pokladni evokuje táto činnosť hrôzu. No nič na tom nemení fakt, že je zdraviu prospešná.

Počas chôdze môžete prísť na iné myšlienky a všímať si veci, ktoré počas jazdy autom nedokážete vnímať. Avšak aj tu platí staré známe - všetkého veľa škodí. Nie je potrebné, aby sa z vás stal človek, ktorý večer klusá okolo postele pre dosiahnutie povestných desaťtisíc krokov denne. Ak sa ale odhodláte párkrát do týždňa vymeniť svoje motorové vozidlo pri ceste do práce za chôdzu, poprípade v kombinácii s využitím prostriedku hromadnej dopravy, bicykla alebo kolobežky. Odmení sa vám nielen vaše telo, ale aj vaša peňaženka.

Reklamný článok
Zdroj foto: pexels.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: