lipy covid cadca3 výnimočné lipy sú symbolom veľkého boja za ľudské životy a spomienkou na tých, ktorí súboj s ochorením covid-19 prehrali.

V rámci Slovenska boli Kysuce Kysuce sú jednou z najviac zasiahnutých oblastí ochorením covid-19, na ktoré zomreli stovky ľudí. V Čadci preto vysadili 3 výnimočné lipy, ktoré sú symbolom veľkého boja za ľudské životy a spomienkou na tých, ktorí tento súboj prehrali. Mesto sa zapojilo do celoslovenského projektu tvorby Živých pietnych miest. To iniciovalo občianske združenie Skutočné obete, ktoré spája pozostalých.

Lipy pri rieke Kysuca a pri nemocnici

Slávnostné spomienkové pietne podujatie na počesť obetí Covidu-19 sa uskutočnilo 9. mája v parčíku na Hviezdoslavovej ulici v blízkosti rieky Kysuca, kde vysadili dve lipy. Tretia pripomína nielen obete a krízové covidové obdobie, ale aj nadľudské úsilie zdravotníkov v snahe o záchranu pacientov - je vysadená priamo v areáli Kysuckej nemocnice v Čadci.

N a pietnom akte bol prítomný Milan Gura, primátor Čadce, Martin Šenfelda, riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci, Vladimír Lariš, primár interného oddelenia, ktorý viedol covidové oddelenie počas prvých troch vĺn pandémie, Ľubica Kullová, riaditeľka Domu kultúry v Čadci, ktorý bol miestom testovania a neskôr očkovania, Elena Tomašiková, riaditeľky Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Čadci, riaditeľka RÚVZ Čadca Xénia Lukáčová a verejnosť.

„Stratené životy našim blízkym, už žiaľ, vrátiť späť nedokážeme. Výsadbou týchto nádherných stromov, ktoré budú symbolicky po stáročia žiť a dýchať za zosnulých, si ale môžeme dôstojne uctiť ich pamiatku a pripomínať si obdobie, kedy boli viac ako kedykoľvek predtým dôležité vzájomná pomoc a solidarita. Pandemická situácia sa aktuálne zlepšuje a my dúfame, že už pandémii nikdy nebudeme čeliť v takej hrôzostrašnej podobe ako počas druhej a tretej vlny. Rodiny a priatelia obetí Covidu-19 sa však stále vyrovnávajú s veľkou bolesťou a smútkom, veľmi si preto vážime, že v Čadci vytvorili dôstojné miesta spomienky a útechy,“ uviedla Lenka Straková z OZ Skutočné obete.

lipy covid cadca 001

Výnimočné lipy počas dojemného pietneho aktu symbolicky zaliali a obetiam venovali minútu ticha. Miesto označuje pamätná tabuľa.

„Pandémia koronavírusu, ktorú zažívame už dva roky, sa stala súčasťou našich životov. Skúšala a stále skúša našu trpezlivosť, odvahu, solidaritu a ohľaduplnosť. Táto choroba nás všetkých zaskočila veľmi náhle, neboli sme na niečo podobné vôbec pripravení. Ak bolo našim najväčším problémom len nosenie rúšok a určité obmedzenie slobody, aby sme chránili seba i ostatných, buďme šťastní a vďační. Koronavírus si totiž na Slovensku vyžiadal tisíce obetí a tragicky poznačil životy ich blízkych. Aj Čadcu a Kysuce táto pandémia zasiahla veľmi výrazne a, žiaľ, bolo aj obdobie, kedy sme patrili k najviac postihnutým okresom. V rámci svojich možností sa aj naše mesto a jeho pracovníci snažili čo najviac pomáhať všetkým obyvateľom, šili sme rúška, testovali, zakúpili prístroje na čistenie vzduchu, realizovali sme opakované dezinfekcie mestských objektov a ponúkali sme rôzne služby našim občanom, aby sme im uľahčili zvládanie náročnej a neraz i zúfalej situácie.

lipy covid cadca 003

Lipa, pri ktorej stojíme, ako aj ďalšie dve lipy boli vysadené ako symboly života a zdravia. Zasadili sme ich na pamiatku obetí COVID-19. Veríme, že budú rásť, dýchať a žiť po celé desaťročia a budú v našom meste pripomínať ďalším generáciám smutné obdobie epidémie. Som veľmi rád, že pandémia po ťažkých mesiacoch, ktoré sme zažili, ustupuje, a veľmi si želám, aby už neboli ďalšie obete,“ povedal primátor Čadce Milan Gura.

Kysucká nemocnica čelila pre koronavírus extrémnemu náporu pacientov

Riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld hovoril: „Zažili sme štyri vlny pandémie, pričom prvá bola naozaj mierna, v našej nemocnici vtedy nikto nezomrel. Tie ďalšie ale, bohužiaľ, priniesli viac ako 500 obetí. Museli sme reprofilizovať viacero oddelení, situácia bola kritická. Okrem veľkého množstva pacientov v ťažkom stave sme čelili aj výpadku zamestnancov, pretože aj mnohí naši zdravotníci ochoreli. To, čo tiež citlivo vnímame, je polarizácia spoločnosti. Kým v prvej vlne ľudia zdravotníkom vyjadrovali podporu, neskôr sa nálada v spoločnosti otočila a aj to je vážny dôsledok pandémie. V areáli našej nemocnice sme vysadili 18 mladých líp, pričom jednu sme špeciálne venovali obetiam pandémie.“

lipy covid cadca 008

OZ Skutočné obete vybralo na výsadbu lipu, ktorá patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest, ktoré koronavírus devastoval. Keďže COVID-19 zasiahol celé Slovensko, cieľom projektu je, aby mali obyvatelia v čo najväčšom počte miest a obcí dôstojné symbolické pietne miesto, pri ktorom sa môžu zastaviť a vzdať úctu obetiam či zorganizovať spomienkový obrad. Združenie plánuje postaviť aj centrálny národný pamätník obetiam Covid-19, na ktorý vyhlásilo transparentnú verejnú zbierku cez transparentný účet SK6009000000005179083645. Viac o projekte a jeho činnosti na www.skutocneobete.sk

autor: redakcia
foto: OZ Skutočné obete

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: