zahradnictvo zilina svedernikLen pár kilometrov od Žiliny sa nachádza záhradníctvo, ktoré je najväčšie na Slovensku. Keďže pre záhradkárov sezóna práve začína, rozhodli sme sa ho navštíviť.

Dňa 30.3. sme sa po dvoch týždňoch neistoty a čakania dočkali pozitívnej zmeny v podobe zmeny opatrení proti šíreniu koronavírusu Covid 19. Na Slovensku sa tak okrem napríklad predajní bicyklov, advokátskych kancelárií a podobne mohli otvoriť svoje brány aj záhradníctva.
Plánovanú návštevu do záhradníctva v Poľsku sme museli odložiť, pretože sa nám nechce sedieť 14 dní v karanténe. Nakoniec sme boli veľmi milo prekvapení, keď sme sa vybrali preveriť situáciu do jedného záhradníctva na Slovensku. Podarilo sa nám navštíviť najväčšie záhradníctvo na Slovensku Ekofit, ktoré je neďaleko Žiliny.

O systéme predaja, ale aj o ponúkanom sortimente sme sa porozprávali s jeho majiteľom Petrom Ušákom.

usak zahradnictvo zilina ekofit

Ako vnímate znovuotvorenie záhradníctiev?

Som veľmi rád že sa to podarilo a vláda SR dospela k názoru že otvorenie takéhoto typu prevádzky je podstatne menej rizikovejšie ako návšteva obchodu s potravinami či lekárne. Navyše toto podľa mňa správne rozhodnutie prišlo v správny čas ktorý je ideálny na výsadbu ovocných stromčekov a kríčkov. Zároveň sa pomaly začína aj sezóna výsadby okrasných rastlín. Podľa môjho názoru pokiaľ sú momentálne ľudia doma tak ich poteší práca v záhrade. Podľa mojej dlhoročnej skúsenosti práca v záhrade a s prírodou ako takou prináša nielen ten odporúčaný pohyb na čerstvom vzduchu ale aj pohodlie na duši čo je v týchto časoch tiež veľmi dôležité. Navyše máme v ponuke sadenice ovocných stromčekov a kríčkov z ktorých už viaceré prinesú svoju prvú úrodu tohto roku takže dúfam, že potešenie z návštevy nášho záhradníctva bude viacnásobné.

Ako sa Vám darí dodržiavať bezpečnostné pravidlá nariadené Vládou SR ?

Nakoľko si uvedomujeme vážnosť situácie tak my tieto pravidlá nielen dodržujeme ale máme ich v rámci firmy prísnejšie ako sa vyžaduje. Každé ráno pred začatím práce si spravíme krátku poradu práve ohľadom dodržiavania týchto pravidiel, zisťujem zdravotný stav svojich zamestnancov a podobne. Máme určeného jedného zamestnanca ktorý má na starosti pravidelnú dezinfekciu a kontrolu dodržiavania pravidiel.

Vaše záhradníctvo je otvorené iba necelý rok ale aj tak má veľmi široký sortiment rastlín aký som doteraz na jednom mieste ešte nevidel. Dá sa ešte do budúcna u Vás niečo zlepšiť ?

Samozrejme že sa dá Podnikám v oblasti záhradníctva 25 rokov a každý rok vymyslíme niečo nové čo vie potešiť nielen nás ale aj našich zákazníkov. Áno, sme otvorený necelý rok a touto cestou by som sa chcel ospravedlniť zákazníkom že v niektorých častiach je naše záhradníctvo ešte stále stavenisko. V týchto miestach sme plánovali budovanie vzorovej a oddychovej záhrady s občerstvením no naše plány budeme musieť na chvíľu odložiť pokiaľ sa situácia s Covid 19 neupokojí.

zahradnictvo zilina ekofit2

Koľko druhov okrasných rastlín ponúkate ? Sú tieto rastliny vhodné do našich klimatických podmienok ?

V ponuke máme viac ako 1000 druhov rastlín v rôznych výškach a formách. Nakoľko máme pobočky aj v Trnave a Bratislave niektoré druhy ktoré si vyžadujú teplejšie klimatické podmienky na Severnom Slovensku neponúkame. V našej pobočke pri Žiline vo Svederníku ponúkame iba také druhy ktoré sú vhodné pre Severné Slovensko. Navyše je dôležité to, že väčšinu rastlín si pestujeme sami a preto rastliny sú už pripravené do našich podmienok na rozdiel od dovozových rastlín. Tu musím podotknúť že rastliny sú priamo od pestovateľa čo sa odzrkadľuje nielen v klimatickej pripravenosti ale aj v schopnosti dosledovať ich pôvod či cene.

Sú rastliny ponúkané vo vašej prevádzke vo Svederníku vhodné aj na vysádzanie na Kysuciach ?

Samozrejme že áno. Kysuce sú od nás veľmi blízko takže podnebie je podobné. Zákazníci z Kysúc sa ku nám pravidelne vracajú a preto pri náš ponúkaný sortiment je na 99% vhodný aj na Kysuce. To 1% sú špeciálne druhy rastlín pri ktorých však zákazníka vopred upozorníme na spôsob zimovania.

zahradnictvo zilina ekofit3

Mohli by ste upresniť na pestovanie akých druhov ste zameraný ?

V prvom rade sa zameriavame na ihličnany ako sú napríklad borovice, smreky, jedle či cédre a podobne. Napríklad borovíc máme viac ako 60 druhov. Okrem toho máme však kompletný sortiment okrasných a kvitnúcich krov, trvaliek, alejových stromov či špeciálne tvarovaných rastlín alebo bonsajov. Okrem toho ponúkame aj liečivé bylinky a ako som už spomínal ovocné stromčeky a kry. Na našich troch prevádzkach máme spolu viac ako 100 000 ks svojich dopestovaných rastlín.

Záhradkári sú známi tým že vždy sa snažia hľadať niečo nové do svojej záhrady. Niečo také čo nemá žiaden sused. Viete uspokojiť aj takéhoto zákazníka ?

Samozrejme že sme pripravený aj na takýto druh zákazníka. Ja sám som tiež taký, že každý rok chcem mať vo svojej záhrade niečo nové :)) . No a popri hľadaní niečoho nového pre seba nájdem vždy pár zaujímavých „kúskov“ alebo ako hovoria naši českí kolegovia „špekov“ aj pre našich zákazníkov.

Čo by ste na záver odkázali našim čitateľom ?

Som presvedčený, že pokiaľ si nájdete čas a navštívite naše záhradníctvo tak si od nás odnesiete nielen peknú rastlinku ale aj dobrú náladu a inšpiráciu ako si skrášliť svoje okolie tak aby ste mali väčšiu radosť nielen zo svojho okolia ale aj sami zo seba. Prajem pevné zdravie!

Viac informácií o firme, ponúkaných produktoch či službách, ako aj otváracie hodiny nájdete na www.ekofit.sk

 

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: