melony bukovMelón je kráľ letného ovocia. Obsahuje zhruba 90% vody, a tak máte zaručené, že vás osvieži aj v tých najteplejších dňoch.

Príjemným bonusom je, že aj keď je sladký, neobsahuje veľa kalórií. Pridávame ho do šalátov, miešame do koktejlov, alebo len tak si ho vychutnávame na deke pri vode či na rodinnom pikniku.

Melón, aj keď ho väčšina považuje za ovocie, je druh zeleniny a patrí do čeľade tekvicovitých, podobne ako uhorka, cuketa alebo tekvica. Je to zelenina.

Melón skvele chutí a má veľa cenných zložiek, okrem iného vitamíny, antioxidanty, minerálne látky a vlákninu. Na tom, že je melón zdravý a chutný, sa zhodneme. Ale vedeli ste, že melónová kôra je dokonca zdravšia ako dužina? Biela časť kôry je priam nabitá živinami. Aj keď je temer bez chuti, obsahuje vysoký podiel vitamínov A, B6, C, draslík, zinok, horčík. Je tiež silný antíoxidant. Výborne sa hodí napríklad do šalátov. Tvorí skvelú kombináciu napríklad s tuniakom a kuracím mäsom. Takže pri ďalšej konzumácii melónu nezabudnite na jeho výdatnú kôru.

 melony bukov 002

 melony bukov 004

Niekto naň poklopká, iný ho poťažká – každý si vyberá melón inak. Ak patríte k druhej skupine, s najťažším plodom, ktorý je zapísaný aj v Guinessovej knihe rekordov, by ste mali čo robiť. Najťažší melón na svete vážil 159 kg a bol vypestovaný v štáte Tennessee v USA. A čo priemerná váha? Tá sa pohybuje na úrovni 5,5 kg.

A aké sú zdravotné benefity melónov?

  • Melón je veľmi bohatý na lykopén, ktorý chráni bunky pred poškodením a znižuje sa pravdepodobnosť ochorenia srdca.
  • Melón je jedným z najlepších prírodných diuretík, ktoré zvyšuje síce obeh moču, ale nezaťažuje obličky. Melón pomáha pečeni spracovávať amoniak, ktorý je vedľajším produktom štiepenia bielkovín.
  • Melón je bohatý na vitamín C a ďalšie antioxidanty ktoré umožňujú účinnejší boj proti voľným radikálom. Podľa niektorých štúdií súvisí lykopén s obmedzenou možnosťou rakoviny prostaty.
  • Mnoho diabetikov používa melón ako doplnok. Je „zdravo“ sladký a má veľmi nízky obsah kalórií, pretože 99% plodov sa skladá z vody a vlákniny. Vitamíny a minerálne látky ako horčík a draslík majú regulačnú funkciu inzulínu v organizme. To má za následok zníženú hladinu cukru v krvi.
  • Melón je veľmi prospešný pre pokožku vďaka vitamínu A, ktorý udržuje vašu pleť a vlasy hydratované a stimuluje zdravý vývoj nového kolagénu a elastínu buniek.

Teploty vonku nasvedčujú tomu, že leto je konečne tu a s ním aj melónová sezóna. Zavítajte do podnikovej predajne Bukov ovocie zelenina na Horelici a môžete si vybrať z niekoľkých druhov tejto letnej dobroty. V ponuke sú veľké, oválne ale aj rovnako chutné menšie, bezkôstkové melóny. Bukov podporuje aj slovenských pestovateľov a hneď ako sú k dispozícii slovenské melóny, zaradzuje ich do svojej ponuky. Okrem toho celoročne ponúkajú množstvo druhov čerstvej zeleniny a ovocia.

Reklamný článok

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: