autoPred cestou autom na dovolenku je nevyhnutné poriadne sa pripraviť. Okrem toho, že vy sami by ste sa mali vyzbrojiť poriadnou dávkou trpezlivosti, je tiež dôležité zvážiť, na akom aute sa na dovolenku vyberiete a tiež skontrolovať jeho celkový technický stav.

Vyhnúť sa komplikáciám vám pomôže aj tento článok, z ktorého sa dozviete, na čo všetko by ste si pred cestou mali dať pozor.

Na akom vozidle sa na dovolenku vybrať?

Možností, odkiaľ si auto na dovolenku zabezpečiť, je hneď niekoľko. Ak vaša domácnosť disponuje spoľahlivým vozidlom, voľba je zrejme jasná. Ďalšou obľúbenou možnosťou sú požičovne áut, avšak v tomto prípade treba zvážiť, za akým účelom budete auto na dovolenke využívať. Požičať si totižto môžete auto na Slovensku na celý pobyt, ale aj po príchode do vašej obľúbenej destinácie.

Ak ste však pred dovolenkou zvažovali kúpu nového auta, v tomto prípade odporúčame poprezerať si skladové vozidlá, ktorých najväčšou výhodou je takmer okamžitá dostupnosť v porovnaní s čakaním na auto z výrobnej linky, pričom tieto vozidlá nemajú žiadne závady ani poškodenia a zohnať ho môžete aj s niekoľko percentnou zľavou.


Čo na vozidle pred cestou skontrolovať?

Kolesá - Na kolesách je dôležité skontrolovať hneď niekoľko kritérií. V prvom rade sa bližšie pozrite na zvyšnú hĺbku dezénu (ideálne pomocou hĺbkomeru), pričom sa vo väčšine krajín zakazuje používanie pneumatík s hĺbkou dezénu menšou ako 1,6 mm. Dezén sa však odporúča kontrolovať na rôznych častiach pneumatiky, pretože sa môžu opotrebovávať nerovnomerne. Ďalej v pneumatikách skontrolujte tlak vzduchu a myslite na to, že všetky merania vykonávajte len v prípade chladných pneumatík.

auto dovolenka

Brzdový systém - Brzdový systém je v prvom rade dôležité obhliadnuť vizuálne, taktiež je potrebné uistiť sa, že celý systém je tesný. Urobíte tak niekoľkonásobným stlačením brzdového pedála pri vypnutom motore (v prípade, že je pedál ako špongia a necítite žiadny odpor, brzdy sú poškodené).

Technické kvapaliny - Hladina a stav chladiacej a brzdovej kvapaliny, vody do ostrekovačov, motorového oleja a stav paliva - na to všetko sa zamerajte pri kontrole technických kvapalín a v prípade potreby ich doplňte alebo vymeňte.

Spodnú časť auta a motorový priestor - Tento krok vám pomôže odhaliť prípadné úniky zo systémov alebo jednotiek auta.

Svetlá a žiarovky - Nie je žiadnym prekvapením, že sa časom na reflektoroch usádza prach a intenzita svetla sa znižuje. Je preto dôležité skontrolovať nastavenie svetiel a v prípade potreby dať vymeniť žiarovky.

auto dovolenka2

Ostatné časti vozidla - Nemenej dôležitá je aj kontrola ostatných častí vozidla. Hovoríme napríklad o kontrole líšt stieračov, rozvodného remeňa, sviečok zapaľovania, vzduchového filtra, utiahnutí skrutiek a matíc a funkčnosti klimatizácie.

Tip: Podrobnú kontrolu vozidla radšej zverte odborníkom v servise, ktorí disponujú náradím potrebným na kontrolu niektorých dôležitých častí auta.


Na čo si ešte dať pozor?

Ísť na dovolenku aj tisíc kilometrov autom môže byť poriadna výzva. Nehovoríme tu teraz o kričiacich deťoch v zadnej časti vozidla. Pozor by ste si mali dať predovšetkým na odlišnosti v dopravných predpisoch krajín, cez ktoré budete prechádzať, podrobnú kontrolu povinnej a doplnkovej výbavy a tiež pred cestou skontrolovať všetky potrebné doklady vrátane dokumentácie k vozidlu.

PR
foto: pixnio.com, Patrícia Lukáčová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: