skanzen vianocne trhy

Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke
Kedy: 11. 12. 2022

Vianočné trhy sú neoddeliteľnou súčasťou predvianočného obdobia a určite sa na ne teší takmer každý z nás. Všetci to poznáme- hra svetiel, ozdobený stromček, remeselníci, rozvoniavajúca kapustnica, rôzne zabíjačkové špeciality punč či medovina. Svoje čaro majú v meste, na dedine, ale aj v skanzene.

Kysucké múzeum, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, pripravilo v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke na tretiu adventnú nedeľu 11. decembra 2022 podujatie Vianočné trhy na dedine.

Pre návštevníkov sme pripravili bohatý program, od rána budú jednotlivé objekty skanzenu rozvoniavať vianočnými jedlami. Návštevníci sa môžu tešiť na vilijovú polievku, vianočnú kapustnicu, pečené oplátky, koláče a čaj s rumom. V ponuke budú aj zabíjačkové špeciality, ktoré si pripravila Krčma z Korne. Samozrejme sme nezabudli ani na remeselníkov, drevený betlehem a vianočný stromček. Okrem vianočných trhov sa návštevníci môžu tešiť na obchôdzky Lucií, folklórne vystúpenie v podaní ŽSS Dolinka a ĽH Starejší z Novej Bystrice.

Ako uvádza etnograf PhDr. Alojz Kontrik: "Sviatok svätej Lucie sa na Kysuciach spájal s obchôdzkami maskovaných žien s postavou Lucie. Z kultúrnohistorického pohľadu možno za najstarší typ tejto masky považovať Lucie zaodeté do bielych šiat, zakrútenú do plachty, s tvárou zakrytou bielou šatkou hlboko do čela.Lucie chodievali po dedinách individuálne, prípadne po skupinách. V ruke mali husacie krídlo, ktorým povymetali všetky kúty v dome, čím robili magickú očistu príbytkov pred vianočnými sviatkami a vyháňali zlých duchov. Napomínali domácich, neskôr hlavne deti, aby boli k sebe dobrí a privítali Ježiška s pokojom v srdci. Na dvere domov kreslili kríže cesnakom, aby zabránili strigám a zlým mocnostiam vstúpiť do obydlí a hospodárskych stavieb.“

Skanzen bude otvorený od 10.00 do 16.00 hod. a všetky deti do 15 rokov budú mať vstup zadarmo.

Program:

 • 10.00– 16.00 hod.  
  Sprístupnený areál Múzea kysuckej dediny
  Drevený Betlehem
  Kuchyňa starých materí
  Vianočná kapustnica
  Zabíjačkové špeciality
  Punč
  Remeselníci
 • 13.00 hod.
  Obchôdzky Lucií v skanzene
 • 13.30 hod.
  Folklórne vystúpenie na pódiu pri Krčme z Korne

Veríme, že prijmete pozvanie na vianočné trhy a tešíme sa na Vás.

skanzen vianocne trhy v

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: