pozvanka vystava detsvo

Kysucká knižnica v Čadci
Kedy: 12.4.-30.5.2021

Očami môjho otca – Slovenské detstvo v tieni holokaustu

V  Kysuckej knižnici v Čadci, ktorá pracuje v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, bola dňa 12. apríla 2021 sprístupnená výstava Očami svojho otca – Slovenské detstvo v tieni holokaustu.  

Výstava je súčasťou projektu Mgr. Zuzany Sihelníkovej, ktorá je v súčasnosti doktorandtkou na katedre Mediamatiky a kultúrneho dedičstva na Žilinskej univerzite a venuje sa výskumu zaniknutej židovskej komunity v Čadci. Jej prioritou záujmu je obdobie tesne pred druhou svetovou vojnou a obdobie deportácií. Snaží sa zmapovať a zistiť mená ľudí, ktorí v Čadci žili, identifikovať budovy ich bydliska, pracovné zaradenia a najmä zachytiť osudy týchto rodín v období holokaustu.

Výstava poodkrýva príbeh malého dievčatka Kitty Weichhertz na základoch denníka, ktorý písal jej otec Béla Vojtech Weichertz, rodák z Turzovky. Rodina Weichherz síce žila v Bratislave, ale letné mesiace trávili v Čadci u príbuzných a neskôr v období protižidovských opatrení sa museli k ním presťahovať. Ich tragický osud sa končí v júni roku 1942, kedy bola rodina Weichherz deportovaná spolu s ďalšími rodinami, deťmi a starými ľuďmi do vyhladzovacieho tábora Sobibór. Tento tábor neplnil funkciu koncentračného tábora, ale existoval za účelom likvidácie Židov a v priebehu mája 1942 do polovice októbra 1943 ich v ňom zahynulo 250 tisíc. Súčasťou sprístupnenia výstavy bolo aj milé stretnutie s autorkou výstavy Mgr. Zuzanou Sihelníkovou. Záznam z rozhovoru, v ktorom detailne rozpráva o výstave a osudoch rodiny Weichherz so zábermi na výstavu, je zverejnený na webovej stránke našej knižnice.

Súčasťou výstavy je aj výstavka kníh z fondu Kysuckej knižnice s tematikou holokaustu, ktoré si naši čitatelia môžu vypožičať. Srdečne vás pozývame na výstavu, ktorá pripomína ťažké a tragické osudy ľudí, žijúcich v tomto období a slúži ako memento pre budúce generácie. Výstavu si v priestoroch našej knižnice môžete pozrieť do 30. mája 2021. Bližšie informácie nájdete na webovej stránke www.kniznica-cadca.sk

Zuzana Hrdková
Kysucká knižnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: