z kovacskej dielne plagat

Kaštieľ Radoľa
Kedy: 25.4.-20.6.2021

Na výstave v Kaštieli Radoľa sa prezentuje kováčske umenie

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo v spolupráci so Strednou odbornou školou strojníckou v Kysuckom Novom Meste v priestoroch renesančného kaštieľa v Radoli výstavu Z kováčskej dielne. Predstavujú na nej svoju tvorbu súčasní aj bývalí študenti odboru umelecko – remeselné spracúvanie kovov so zameraním na kováčske a zámočnícke práce. Odbor, ktorý študujú, je atraktívny aj pre dnešných mladých ľudí a na Slovensku už nie je veľa škôl kde sa dá vyučiť tomuto tradičnému remeslu.

kovacske diela 006

Pod vedením majstra odborného výcviku Jozefa Hodása a skúsených pedagógov nadobúdajú teoretické a praktické poznatky, vďaka ktorým dokážu v dielni podľa vlastných návrhov samostatne vyrobiť rôzne úžitkové a dekoratívne predmety. Svedčia o tom vystavené najnovšie, ale i staršie práce žiakov a učiteľov – krbové súpravy, kované plastiky, stôl, lavička, hojdacie kreslo, kovaný šachový stolík, svietniky..., ktoré boli vytvorené počas rôznych fáz štúdia. Predchádzala im starostlivá príprava formou výtvarných štúdií.

Svoje remeslo prezentujú nielen formou výstav, ale aj naživo počas rôznych podujatí. Návštevníci kaštieľa sa s nimi môžu stretnúť na Radoľskom jarmoku.Výstavu dopĺňajú výtvarné diela Ľubice Šustekovej a Miriam Kadrliakovej. Sprístupnená je do 20. júna 2021. Srdečne vás pozývame na jej prehliadku.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: