vystava stanislav luhovy

Kaštieľ Radoľa
Kedy: 8.9.-30.11.2021

Fauvisticko – expresionistická jeseň v Kaštieli Radoľa

Kysucký výtvarník Stanislav Luhový patrí k najaktívnejším členom Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov Kysúc. V jeho tvorbe dominujú ruže, krajiny, akty, zátišia kvetov a ovocia, ktoré sú charakteristické aj pre prichádzajúcu jeseň. Preto Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej činnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo od 8. 9. do 30. 11. 2021 v Kaštieli Radoľa autorskú výstavu Stanislav Luhový – výber z tvorby.

Zvláštnosťou vystavovaných výtvarných diel je, najmä technika alla prima a technika impasto. Aj napriek tomu, že sa v súčasnosti umelci usilujú o čisté a hladké ťahy štetcom, pán Luhový uprednostňuje olejomaľbu, pri ktorej používa predovšetkým svoje prsty, prípadne pracuje priamo farbou z tuby a štetcom dielo iba dotvára. Práve vďaka tomu jeho umelecké diela ponúkajú pri pohľade z boku rôzne reliéfy a tento trojrozmerný pohľad tak oživuje maľbu. V súčasnosti inklinuje k moderne a tvorí, teda maľuje spôsobom alla prima, je to maľovanie mokrým do mokrého. Táto technika mu umožňuje vytvoriť obraz behom jedného dňa, za jedno sedenie či už v ateliéri alebo v plenéri.

Preto pri návšteve tejto fauvisticko– expresionistickej výstavy môžu návštevníci obdivovať hĺbku, dôraz, textúru, stopy po štetcoch a paletách sústrediacich sa do krásnych zátiší a krajiniek.

V súčasnosti sa, vzhľadom na vývoj pandémie, môžu meniť pravidlá pre pobyt viacerých osôb v interiéroch a exteriéroch, preto prosíme návštevníkov, aby sledovali jednak nariadenia príslušných autorít, ako aj našu webstránku. Spomínané podujatie a aktivity môžu byť obmedzené alebo zrušené podľa vývoja pandémie.

Veríme, že pôvab a žánrová pestrosť výtvarných prác Stanislava Luhového obohatí nielen krásny interiér radoľského kaštieľa, ale aj všetkých obdivovateľov výtvarného umenia.

Mgr. Miroslava Jančulová
Kysucké múzeum

vystava stanislav luhovy plagat

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: